autor: Paweł Woźniak
Donkey Kong. Światowe hity, które w mało kogo w Polsce obchodzą
Spis treści
Donkey Kong
- Przybliżona liczba sprzedanych kopii: 82,83 mln (dane z 2020 roku)
- Czemu ta seria nie przyjęła się w Polsce: przez niską popularność konsol z rodziny Nintendo
Co to za seria?
Początki serii Donkey Kong sięgają jeszcze 1981 roku, kiedy to postać ta pojawiła się w wydanej na automatach grze platformowej, w której gracze wcielali się w Mario – tak, tego Mario – i za zadanie mieli uratowanie księżniczki. Donkey Kong przeszkadzał w tym znanemu wszystkim hydraulikowi, zrzucając beczki.
Chwilę później ukazały się dwie kolejne odsłony tej platformówki, ale nasz drugoplanowy bohater zyskał znacznie na popularności dopiero po premierze gry Donkey Kong Country (1994) na konsolach Super NES, gdzie można było po raz pierwszy wcielić się w tytułowego goryla. W ciągu następnych lat postać ta doczekała się kolejnych produkcji (w tym spin-offów, takich jak rytmiczna gra Donkey Konga), a także gościnnych występów w innych tytułach Nintendo.
Czym ta seria zachwyciła graczy?
Możliwość wcielenia się w antagonistę z popularnych gier na automaty okazała się strzałem w dziesiątkę. Gracze zachwycali się nie tylko ciekawym bohaterem (wrogiem jakże już wtedy popularnego Mario), ale także nietypowymi jak na platformówki lokacjami, świetnym soundtrackiem i świeżym elementem, jakim byli grywalni towarzysze o różnych przydatnych umiejętnościach.