futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 17 lipca 2019, 09:12

autor: Karol Ryka

Stereo i surround (5.1 i 7.1) – słychać strzały. Słuchawki gamingowe i głośniki

Spis treści

Stereo i surround (5.1 i 7.1) – słychać strzały

A jak odtwarzamy dźwięk w dzisiejszych czasach? Systemami wielokanałowym, inaczej zwanymi stereofonicznymi (5.1 czy 7.1 również do takich należą). Wykorzystują one różnicowanie materiału wydobywającego się z przynajmniej dwóch jednocześnie grających głośnikach (tzw. kanałów, prawy i lewy w najpopularniejszej konfiguracji 2.0), aby wytworzyć tzw. źródła pozorne, czyli umiejscowić w przestrzeni wokół nas dźwięki tak, jak zaplanował to realizator w studiu albo jak obliczył to silnik gry dla wirtualnego pola walki. I tak strzały dobiegają do nas z konkretnych kierunków, a nieodżałowany Chris Cornell pod koniec piosenki Black hole sun przemawia do nas na przemian z prawej i lewej strony.

Dzięki efektom dźwięku przestrzennego mamy dowiedzieć się, skąd przybywa zagrożenie. - 2019-07-12
Dzięki efektom dźwięku przestrzennego mamy dowiedzieć się, skąd przybywa zagrożenie.

Przetwornik

Na koniec kilka słów o elektronice odtwarzającej dźwięk. Tak naprawdę najistotniejszym elementem każdego cyfrowego systemu dźwiękowego jest przetwornik cyfrowo-analogowy (z ang. Digital to Analog Converter, w skrócie DAC). Jest to typ procesora zamieniającego informację zapisaną w plikach muzycznych, filmowych i grach (sygnał cyfrowy) na prąd elektryczny o odpowiednim napięciu (sygnał analogowy). Taki sygnał trafia do wzmacniaczy, a potem – słuchawek lub głośników. Mianem przetwornika D/A określa się nie tylko same chipy konwertujące, ale i całe samodzielne urządzenia, jak chociażby karty muzyczne. Każde urządzenie wydające dźwięk ze źródła cyfrowego posiada jakiś przetwornik cyfrowo-analogowy: smarfony, laptopy, konsole, głośniki bezprzewodowe itp. Od jakości przetwornika zależ jakość brzmienia całego systemu.

Czy kiedykolwiek wydawało ci się, że im głośniej słuchasz, tym więcej i lepiej słyszysz? Nic ci się nie wydawało – większość urządzeń ze względu na miniaturyzację i koszty korzysta z cyfrowej kontroli głośności, która obniża głośność poprzez „spłaszczenie” dynamiki utworu w decybelach. Dokonuje się tego za pośrednictwem obniżenia głębi bitowej danego utworu: z oryginalnych 16 bitów (65 535 kombinacji 0-1) może pozostać jedynie 14, co daje aż czterokrotny spadek jakości dźwięku (16 384 kombinacji)! Jedynie maksymalna głośność zapewnia przesłanie pełnej informacji do naszych uszu, czego oczywiście się nie zaleca ze względów zdrowotnych. W systemach Windows częściowym rozwiązaniem tego problemu jest wybranie głębi bitowej na poziomie 24 lub 32 (niektóre karty muzyczne specjalnie w tym celu obsługują tylko wyższe zakresy bitowe). Co prawda istnieją potencjometry cyfrowe obchodzące ten problem, są one jednak drogie, zaś precyzyjne rozwiązania analogowe zajmują sporo miejsca. Uwaga – nie każde pokrętło potencjometru musi oznaczać, że ten ostatni jest analogowy!

To nie ściema - im głośniej słuchasz, tym więcej i lepiej słyszysz. - 2019-07-12
To nie ściema - im głośniej słuchasz, tym więcej i lepiej słyszysz.

Karol Ryka

Karol Ryka

Przed wstąpieniem do GRYOnline.pl pracował jako konsultant w branży audio, gdzie opowiadał o dźwiękach, których inni nie słyszeli. Ponadto udzielał się jako perkusista w kilku zespołach rockowych, których nazw sam już nie pamięta. Wieczny student - najpierw przeżył rozczarowanie historią, potem zagubił się na administracji, by odnaleźć się wreszcie na dziennikarstwie, na którym kolekcjonuje kolejne tytuły. Do GOL-a trafił w 2018 klasyczną ścieżką newsmena, któremu zaproponowano etat przy poradnikach do gier. Rok później awansował na stanowisko szefa tego zacnego działu i szefował mu do roku 2023. Z gier najbardziej lubi produkcje z elementami immersive sim, przez co w nowe „duże” gry zdarza mu się zagrać średnio raz na dwa lat. Ceni sobie też gry indie za mechaniczne innowacje i narracyjną świeżość. Resztki wolnego czasu poświęca fotografii, zwłaszcza kulinarnej i produktowej.

więcej

Najlepsze słuchawki gamingowe. Ranking 2024
Najlepsze słuchawki gamingowe. Ranking 2024

Oto najlepsze zestawy słuchawkowe dla graczy (lub alternatywne zestawy słuchawki plus mikrofon), podzielone na kilka zakresów cenowych. Proponujemy headsety do 100, 200, 300, 400 i 500 zł, a także najlepsze drogie modele dla profesjonalistów.

Najlepsze słuchawki bluetooth - brak mini jacka w smartfonie to nie problem
Najlepsze słuchawki bluetooth - brak mini jacka w smartfonie to nie problem

Słuchawki bluetooth zyskują na popularności m.in. dzięki producentom smartfonów, którzy likwidując tradycyjne gniazdo słuchawkowe, poniekąd popychają nas w stronię urządzeń bezprzewodowych. Prezentujemy ciekawe modele z różnych przedziałów cenowych.

Chcę Sonos One w domu, ale chyba mnie nie stać
Chcę Sonos One w domu, ale chyba mnie nie stać

Od kilku miesięcy mamy możliwość testować w redakcji Sonos One. Spędziłem z nim trochę czasu sam na sam i zastanawiam się, czy tak właśnie będzie wyglądać przyszłość domowego audio? Czy ten jeden głośnik może zastąpić wszystkie inne?