autor: Bartosz Świątek
Xbox Series X – w co grać?. Recenzja Xbox Series X - Microsoft odrobił lekcje
Spis treści
Xbox Series X – w co grać?
Tytuły startowe konsoli Xbox Series X są znane już od pewnego czasu. Lista wszystkich pozycji dostępnych w dniu premiery zawiera 31 tytułów. Trudno jednak uznać to za wyjątkowo mocny pakiet tytułów startowych, bowiem próżno szukać w nim gier dostępnych wyłącznie na Xboksie Series X. Jednak nie oznacza to, że na omawianej konsoli nie ma w co grać, bowiem oceniając ją trzeba wziąć pod uwagę dwie dodatkowe kwestie.
Pierwszą z nich jest usługa Xbox Game Pass, dzięki której za relatywnie niewielką, miesięczną opłatą można uzyskać dostęp do obszernego katalogu gier. Są to tytuły z poprzedniej generacji, ale lista jest na tyle duża, że większość graczy znajdzie na niej co najmniej kilka pozycji, których jeszcze nie zdążyli ograć. Co więcej, do abonamentu trafią też w dniu premiery wszystkie produkcje tworzone przez wewnętrzne studia Xboksa (w tym Bethesdę – trzeba zacząć się przyzwyczajać do myślenia o tej firmie w ten sposób).
Drugą sprawą jest wsteczna kompatybilność. Na Xboksie Series X możecie zagrać w niemal wszystkie (z nielicznymi wyjątkami) gry wydane na każdą konsolę marki Xbox, jaka kiedykolwiek trafiła na rynek. Zakurzone płyty na Xboksa 360? Tytuły na Xboksa One, zebrane przez ostatnie kilka lat? Wszystko to możecie uruchomić na nowej maszynie Microsoftu. Co tu dużo gadać – to po prostu imponujące.
Xbox to nie tylko gry
Microsoft może i nie mówi głośno o możliwościach multimedialnych Xboksa Series X, ale nie oznacza to, że nowa generacja konsol skupi się wyłącznie na grach. Jeśli planujecie postawić sprzęt w salonie i korzystać z niego, by oglądać wasze ulubione seriale i filmy, to nie musicie się o nic obawiać.
Xbox Series X co prawda nie dorównuje możliwościom dedykowanym sprzętom multimedialnym (ba, brak złącza optycznego sprawia, że pod pewnymi względami przegrywa z poprzednią generacją), ale wystarczy do codziennego korzystania. Konsola została wyposażona w napęd Blu-ray, który obsługuje płyty Ultra HD, dzięki czemu będziemy mogli oglądać bez problemu zakupione na fizycznym nośniku filmy i seriale. Wspierane są także starsze formaty nośników - Blu-ray Video, DVD i Video CD.
Sterować konsolą w trakcie odtwarzania można zarówno za pomocą dołączonego do konsoli kontrolera lub pilota multimedialnego, który trafi do sprzedaży razem z Xboksem Series X|S. Jeśli posiadamy pilota z Xboksa One, to bez problemu będziemy mogli z niego skorzystać. Zamiast tego, możemy zdecydować się także na wykorzystanie oficjalnej aplikacji Xboksa na smartfony.
Netflix na Xbox Series X - obowiązkowo
Multimedialne możliwości nowego Xboksa nie kończą się na odtwarzaniu płyt z materiałami wideo. Dzięki obsłudze Microsoft Store zyskamy dostęp do obecnych w sklepie aplikacji multimedialnych. Stąd możemy spokojnie oglądać materiały z platformy Netflix Amazon Prime, oraz Apple TV (aplikacja znajduje się w fazie testów). Na pobranie będzie także czekać aplikacja usługi Disney+, choć ta oficjalnie nie wystartowała w naszym kraju. Zabraknie za to aplikacji VOD dedykowanych naszemu rynkowi. Mowa o Player.pl, Ipli, VOD TVP, Canal+ i HBO GO.
Microsoft zadbał o to, by nowe konsole obsługiwały większość szeroko dostępnych kodeków wideo i audio. Nowy Xbox poprawnie dekoduje formaty Dolby (w tym najnowszy Dolby Atmos) i DTS (w tym DTS:X). Konsola bezproblemowo także przekazuje sygnał dalej, więc jeśli jakiś format jest przez nią nieobsługiwany, to może zająć się tym dedykowany sprzęt audio.
Xbox Series obsługuje jedynie format HDR10 (HDR10+ nie będzie wspierany), a Dolby Vision pojawi się w aktualizacji systemu po premierze konsoli. A jak wygląda to w wypadku kodeków? Kompatybilne są formaty oparte na frameworku Windows Media Foundation - AVI, MPEG-4 i h.264. Specyfikacja mówi także o wsparciu dla h.265/HEVC.
Xbox Series X|S radzi sobie bezproblemowo z podpiętymi dyskami zewnętrznymi, pendrive’ami i dyskami sieciowymi NAS. Nie oferuje jednak wsparcia dla przesyłania multimediów za pomocą Chromecasta i AirPlay. Obsługiwane jest jedyne wiekowe DLNA. Jeśli nie spodoba wam się podstawowa aplikacja do odtwarzania filmów, to nic nie będzie stało na przeszkodzie, by pobrać i korzystać chociażby z VLC do odtwarzania plików lokalnych i aplikacji PLEX do strumieniowania materiałów w sieci lokalnej.
Microsoft kilkukrotnie informował o planach rozwijania systemu Xboksa Series X|S, więc być może wraz z upływem czasu multimedialne możliwości konsoli będą się powiększać.
Paweł Musiolik