futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 6 września 2024, 11:43

Najlepsze myszki gamingowe do 200 zł –Logitech, Roccat, SteelSeries. Myszki dla graczy

Spis treści

Najlepsze myszki gamingowe do 200 zł –Logitech, Roccat, SteelSeries

To krytyczny przedział cenowy w wypadku myszek komputerowych przeznaczonych typowo do grania. Znajduje się tutaj wiele modeli o wyjątkowo dobrych właściwościach rejestrowania ruchu oraz wysokiej jakości wykonania. Powyżej tego pułapu trafimy niemal wyłącznie na profesjonalne, bezkompromisowe konstrukcje dla najbardziej wymagających graczy i e-sportowców.

Logitech G402 Hyperion Fury

Hyperion Fury G402 jest następczynią popularnej myszy firmy Logitech – G400 i była swego czasu opisywana przez producenta jako „najszybsza mysz do gier na świecie”. Powodem tego jest hybrydowy czujnik: oprócz klasycznego sensora optycznego (o rozdzielczości do 4000 dpi, konfigurowalnego) gryzoń wykorzystuje czujnik przyśpieszenia i żyroskop. Jeśli wykonamy ruch, który okaże się zbyt szybki dla czujnika optycznego, pozostałe wciąż pozwalają myszy dokładnie przekazywać nasze ruchy do komputera. W praktyce jednak nie znaleźliśmy żadnej przewagi tego rozwiązania w testach – jeśli czujnik LED nie nadążał, to nie mielibyśmy żadnej kontroli nawet przy użyciu żyroskopu, ponieważ ruch taki musiałby być po prostu nierealistycznie szybki.

Niemniej jednak w cenie ok. 180 złotych G402 jest bardzo godną polecenia myszą, przynajmniej jeśli znajdziemy użytek dla ośmiu przycisków i nie przeszkadza nam kształt obudowy. Przyciski strzału reagują przyjemnie, kółko myszy jest bardzo dobrze ponacinane, a „nóżki” mają dobre właściwości poślizgowe. Po stronie oprogramowania Logitech nigdy nie zostaje z tyłu, tak więc wszystkie przyciski można konfigurować indywidualnie. Jedynie sekcja makr wydaje się nie dość zaawansowana.

HIRO Hydra

HIRO musi zmierzyć się z bardzo uznanymi markami w dość zatłoczonym segmencie cenowym, ale broni się całkiem nieźle. Próbuje to zrobić przy użyciu świetnego sensora Pixart 3360 o maksymalnej czułości 12 000 dpi. Można ją wirtualnie podwoić, ale trudno nam znaleźć scenariusz, w którym ktokolwiek by tego potrzebował. Częstotliwość raportowania wynosi 1000 Hz.

Całkiem przyjazne w obsłudze oprogramowanie umożliwia zmianę parametrów takich jak DPI, częstotliwość raportowania, czułość czy prędkość dwukliku. Tutaj również mamy opcje zmiany wyglądu – koloru oraz efektu podświetlenia. Prawy bok myszki jest odczepiany – domyślnie jest ona symetryczna z przyciskami po obu stronach urządzenia. Dzięki wymiennemu panelowi osoby praworęczne znajdą wygodne oparcie dla swojego małego palca.

HyperX Pulsefire Haste

W ostatnim czasie bardzo popularne są myszki z konstrukcją o strukturze plastra miodu (to te z licznymi otworami). Oprócz ciekawego designu oferują one bardzo małą wagę. W obszarze tego typu urządzeń postanowił zaistnieć także HyperX. Model Pulsefire Haste to wariant ważący zaledwie 59 gramów. Można go dostać już od 188 złotych.

Na szybkość poruszania myszką po podkładce wpływ ma nie tylko lekka obudowa, ale również ślizgacze PTFE. O wysoką precyzję dba sprawdzony sensor PixArt 3335. Przycisk wyboru DPI pozwala domyślnie przełączać się pomiędzy 400, 800, 1 600 i 3 200 dioptrii. Maksymalna rozdzielczość jest jednak znacznie wyższa i wynosi 16 000 DPI. W sumie użytkownik dostaje do swojej dyspozycji 6 w pełni konfigurowalnych przycisków. O gamingowym charakterze myszki świadczy m.in. podświetlenie RGB. Nie jest ono jednak nachalne. Kolorowe diody są zainstalowane tylko przy scrollu.

Co ciekawe, producent dodaje do zestawu z urządzeniem taśmy antypoślizgowe. Można je przykleić na oba boki myszki oraz na lewy i prawy przycisk. Tak oklejona myszka jeszcze lepiej sprawdzi się podczas wielogodzinnych sesji z ulubionymi grami.

HyperX Pulsefire FPS Pro

To kolejny model marki HyperX w tym zestawieniu. O ile opcja „Core” oferowała przede wszystkim bardzo dobrą jakość za rozsądne pieniądze, model z „Pro” w nazwie musiał kosztować nieco więcej. Co otrzymujemy w zamian za dodatkowe kilkadziesiąt złotych? Przede wszystkim sensor Pixart 3389 o rozdzielczości do 16 000 dpi bez akceleracji sprzętowej.

Wszelkie własne konfiguracje dokonane dzięki narzędziu HyperX NGenuity – czy to przycisków, czy podświetlenia, można zapisać bezpośrednio w pamięci urządzenia. Pulsefire FPS Pro jest minimalnie cięższy i większy od modelu Core, jego kształt przypadnie też do gustu fanom myszek bardziej wyprofilowanych pod prawą rękę, niż symetrycznych. Oferuje przy tym sporej wielkości ślizgacze.

SteelSeries Rival 5

Piąty Rival to solidna konstrukcja. Widać to już na pierwszy rzut oka. Za sporymi rozmiarami i wytrzymałością idzie jednak zaskakująco mała waga. Według danych producenta gryzoń waży 85 gramów. Mysz została wykonana z przyjemnego w dotyku tworzywa, które się szybko nie brudzi. Wszystkie elementy, a jest ich sporo, zostały precyzyjnie spasowane, jak na model wysokiej klasy przystało. Z boku urządzenia, po lewej stronie umieszczono 4 dodatkowe przyciski. W praktyce można do nich przypisać aż 5 funkcji. Podłużny guzik umieszczony nad miejscem na kciuk i dwoma rozdzielonymi przyciskami da się wychylić zarówno do góry, jak i w dół. Oprócz tego pod scrollem pojawił się pstryczek, który może zostać wykorzystany do zmiany DPI w locie.

Producent sugeruje używanie Rival 5, stosując claw grip lub finger grip. - Najlepsze myszki gamingowe. Ranking 2024 - dokument - 2024-09-06
Producent sugeruje używanie Rival 5, stosując claw grip lub finger grip.

Optyczny czujnik wykorzystany w omawianym modelu to TrueMove Air o maksymalnej rozdzielczości 18 000 DPI. Odznacza się on precyzją oraz niezawodnością. Ważną kwestią są także przełączniki. Według zapewnień SteelSeries Golden Micro IP54 są odporne na kurz. Ich żywotność została oszacowana na 80 milionów kliknięć. A propos, sam klik jest twardy i dźwięczny z natychmiastowym odbiciem. W typowo gamingowym gryzoniu nie zabrakło wielostrefowego podświetlenia RGB. To można w łatwy sposób modyfikować w programie SteelSeries GG.

Rival 5 to dobra myszka dla graczy o większych dłoniach, którzy są skłonni wydać na gryzonia 179-210 złotych i więcej. Urządzenie sprawdza się w różnych gatunkach gier. Za sprawą precyzyjnego sensora świetnie nadaje się do dynamicznych strzelanek. Duża liczba przycisków dodatkowych przyda się natomiast w MMORPG-ach i tytułach MOBA.

SteelSeries Rival 600

Jedną z oryginalniej zaprojektowanych myszek gamingowych jest SteelSeries Rival 600. Wykorzystuje ona dwa czujniki, jednak nie jest to duet sensora laserowego i optycznego. Zamiast tego Rival 600 zawiera czujnik TrueMove 3 oparty na bardzo szanowanej optyce Pixart 3360 z dodatkowym sensorem głębokości. Służy on do wykrywania, czy mysz została podniesiona w celu zmiany pozycji dłoni (ale bez wpływu na położenie kursora/celownika), wyjątkowo skutecznie zapobiegając rejestracji niepożądanych ruchów.

Myszka jest profilowana pod prawą dłoń i choć posiada różnego rodzaju wgłębienia, w ogóle ich nie czuć. Waga wynosi 96 gram, przy czym można ją znacznie zwiększyć dzięki 8 ciężarkom (po 4 g każdy). Gryzonia wykonano z matowego materiału przypominającego gumę – doskonale leży w dłoni, jednak po dłuższym użytkowaniu zostają na nim trudne do zmycia ślady palców. Rival 600 posiada 7 konfigurowalnych przycisków, ale prawdziwą radochę będą mieli fani RGB – oprogramowanie SteelSeries GG pozwala na ustawienie całej masy różnych efektów w każdej z 8 stref podświetlenia.

Roccat Burst Pro AIMO

Przyznam się, że nie jestem wielkim fanem produktów Roccat. Przy tworzeniu tego rankingu ważniejszy od moich prywatnych odczuć był jednak obiektywizm. Dlatego też model Roccat Burst Pro AIMO po prostu musiał znaleźć się na liście najlepszych myszek gamingowych.

Niemiecki producent przygotował lekką, bo ważącą 68 gramów, propozycję, ale podszedł do tematu inaczej niż większość firm. Warstwa obudowy z wyciętymi otworami znajduje się pod drugą, półprzeźroczystą warstwą tworzywa sztucznego, a nie na wierzchu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe było zredukowanie masy przy jednoczesnym oddaleniu ryzyka zanieczyszczenia lub zalania wnętrza konstrukcji. Ważne są także wrażenia wizualne – po włączeniu podświetlenia RGB całość prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie, choć Wy oczywiście możecie mieć inne zdanie.

We wnętrzu myszki Roccat zainstalował „autorski” sensor Owl-Eye bazujący na PMW3389 – jest więc topowo. Optyczny czujnik obsługuje czułość do 16 000 DPI oraz pozwala dostosować wysokość LOD. Ponadto pracuje niezwykle precyzyjnie oraz szybko, przynajmniej do wartości 14 000 DPI. Odświeżanie waha się od 1000 do 1100 herców, a więc przewyższa wartość podaną przez producenta. Prawdziwą bombą są jednak optyczne mikroprzełączniki oferujące żywotność do 100 milionów aktywacji.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy kupujesz gamingowe akcesoria (myszki, klawiatury, słuchawki etc.)?

Tak, zdarza się.
82,8%
Unikam sprzętu "gamingowego".
17,2%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze klawiatury gamingowe. Ranking na 2024 rok
Najlepsze klawiatury gamingowe. Ranking na 2024 rok

Przygotowaliśmy dla Was przegląd klawiatur przeznaczonych dla graczy, które można obecnie zakupić w sklepach komputerowych. Wśród naszych rekomendacji znalazły się zarówno klawiatury membranowe, mechaniczne, jak i klawiatury TKL oraz bezprzewodowe.

Oblałem dziurawą myszkę SPC Gear wodą i nadal działa
Oblałem dziurawą myszkę SPC Gear wodą i nadal działa

Najpierw iPhone, teraz mysz - producenci sprzętu nie mają litości dla cierpiących na trypofobię. A może w tym szaleństwie jest metoda? Czy robienie dziur w obudowie, aby sprzęt był jeszcze lżejszy, ma sens? Sprawdzamy!

Celne strzelanie w Apex i CS:GO? Prawidłowe ustawienia dpi i myszki
Celne strzelanie w Apex i CS:GO? Prawidłowe ustawienia dpi i myszki

Czułość, dpi, przyspieszenie wskaźnika? Jak uzyskać optymalne celowanie w każdej grze? Krótki przewodnik pokazuje, jak skonfigurować mysz w strzelankach takich jak CS:GO, Apex czy Battlefield.