futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 22 marca 2024, 11:48

Najlepsze monitory WQHD – Gigabyte, AOC, LG. Przegląd monitorów dla graczy

Spis treści

Najlepsze monitory WQHD – Gigabyte, AOC, LG

Rozdzielczość WQHD (2560x1440) stanowi bardzo dobry kompromis pomiędzy ostrym obrazem, a wymaganiami sprzętowymi. Monitory te plasują się nieco wyżej niż modele Full HD (1920x1080), ale oczywiście są też droższe.

Dla uzyskania ponad 60 klatek na sekundę przy maksymalnych detalach w aktualnych grach, polecamy korzystanie z karty graficznej minimum klasy AMD Radeon RX 7800 XT, GeForce RTX 4070.

Gigabyte G27QC A

  1. Wielkość: 27 cali (16:9)
  2. Maksymalna rozdzielczość: 2560x1440
  3. Odświeżanie: 165 Hz
  4. Rodzaj matrycy: VA
  5. Czas reakcji GtG: 4 ms
  6. Synchronizacja: AMD FreeSync Premium, Nvidia G-Sync Compatible
  7. Podstawowe złącza: DisplayPort x1, HDMI x2

Na początku dobre wrażenie robi atrakcyjna cena zakrzywionego ekranu Gigabyte G27QC A. Wgląd w szczegóły techniczne tylko je pogłębia. Monitory o przekątnej 27 cali mają zwykle rozdzielczość Full-HD lub WQHD. Ten konkretny model korzysta z wyższej, co pozwala uzyskać znacznie ostrzejszy obraz. Urządzenie wypada znakomicie także pod kątem typowo gamingowych parametrów. Częstotliwość odświeżania to aż 165 herców. Czas reakcji i smużenie można poprawić za pomocą funkcji Overdrive.

Tym, czym wyróżnia się wyświetlacz, jest świetne odwzorowanie kolorów i to już w trybie fabrycznym. Ich dalsza poprawa przy użyciu kolorymetru sprawi, że ekran stanie się realnym zamiennikiem telewizora. Pokrycie filmowej palety barw DCI-P3 stoi tu na wysokim poziomie, a po kalibracji jest jeszcze lepiej. To wszystko decyduje o tym, że stosunek ceny do jakości jest nad wyraz atrakcyjny. Za monitor trzeba zapłacić około 1000 złotych.

W modelu G27QC A poprawiono jedyny, większy problem monitora bez „A” w nazwie. Mowa o niskim standardzie portu DP. W odświeżonej wersji dostępny jest już DisplayPort 1.4, co w praktyce oznacza to, że w końcu da się w jednym czasie korzystać z HDR, maksymalnej częstotliwości odświeżania, pełnego zakresu kolorów 8 bit i rozdzielczości 1440p. Szkoda tylko, że efekt HDR jest ledwo zauważalny. Na pocieszenie informacja o tym, że z technologii synchronizacji skorzystają zarówno posiadacze kart GeForce, jak i Radeon.

Droższe alternatywy o większej przekątnej ekranu: Gigabyte G32QC A (cena ok. 1450 złotych)

AOC Q27G2E

  1. Wielkość: 27 cali (16:9)
  2. Maksymalna rozdzielczość: 2560x1440
  3. Odświeżanie: 155 Hz
  4. Rodzaj matrycy: VA
  5. Czas reakcji MPRT: 1 ms
  6. Synchronizacja: AMD FreeSync Premium, Nvidia G-Sync Compatible
  7. Podstawowe złącza: DisplayPort x1, HDMI x2

AOC swoim modelem Q27G2E pokazał, że nawet 27-calowy monitor 2560x1440 o wysokim odświeżaniem może być niewiarygodnie wręcz tani. Już premierowa cena powodowała, że wytrzeszczaliśmy oczy, a dziś jest ona jeszcze niższa. Ekran może być Wasz już za mniej niż 850 złotych. Tani wcale nie oznacza gorszy. Sprzęt wymaga jednak od użytkownika wykonania niewielkiej pracy. O co chodzi?

Urządzenie dociera do nabywcy rozkalibrowane. Początkowo ogromnie dużo do życzenia pozostawia zarówno temperatura barwowa, jak i gamma. Na szczęście wystarczy dostosować tylko kilka opcji, aby wyświetlacz zaczął pokazywać obraz o wysokim pokryciu kolorów bez większych przekłamań. Nie będzie można narzekać także na kontrast i czerń. W dokonaniu najważniejszy zmian w ustawieniach pomoże Wam poradnik Stilgara.

Żeby producent mógł wypuścić na rynek sprzęt o dużych możliwościach w tak znakomitej cenie, musiał poczynić oszczędności polegające nie tylko na odstąpieniu od podstawowej kalibracji. Większym problemem, którego nie da się usunąć, jest nierównomierność podświetlenia. Tragedii nie ma, ale rogi wyświetlacza potrafią mocniej zaświecić. Chyba że wygracie na loterii i traficie na wyjątkowo dobrą sztukę. Podczas grania przeszkadza smużenie, ale jest to cecha jakichś 95% monitorów VA. Niemniej wady i niedogodności tego typu panelu nie powinny przysłonić Wam faktu, że w tej cenie jest to fantastyczny wybór.

LG UltraGear 27GR75Q-B

  1. Wielkość: 27 cali (16:9)
  2. Maksymalna rozdzielczość: 2560x1440
  3. Odświeżanie: 165 Hz
  4. Rodzaj matrycy: IPS
  5. Czas reakcji GTG: 1 ms
  6. Synchronizacja: AMD Free-Sync, Nvidia G-Sync Compatible
  7. Podstawowe złącza: DisplayPort x1, HDMI x2

Czasami na rynku pojawiają się wyświetlacze, które prezentują wysoką jakość na tak wielu polach, że są godne polecenia niemal każdemu. LG UltraGear 27GR75Q-B jest prawie tego rodzaju urządzeniem. Prawie, bo w kilku aspektach wypada nieco słabiej. Zacznijmy jednak od pozytywów.

Jakość wykonania stoi tu na najwyższym poziomie. Elementy zostały ze sobą dokładnie spasowane. Cała konstrukcja jest też stabilna i świetnie prezentuje się na biurku. To zasługa eleganckiego designu. Dużo dobrego da się napisać również o jakości obrazu. Ten jest ostry i ma akceptowalne, a po lekkiej korekcie nawet znakomite kolory. Ze względu na użyty rodzaj matrycy barwy nie są przekłamane nawet wtedy, gdy na ekran patrzy się pod kątem. Po stronie atutów znajduje się także wysoka jasność pozwalająca komfortowo korzystać z monitora w nasłonecznionych pomieszczeniach.

Jak gra się na tym monitorze? Za sprawą odświeżania 165 Hz wszystko tu „płynnie” i jest gładkie. Trzeba mieć tylko odpowiednio mocnego peceta. Dużymi plusami są niski czas reakcji – drugi z najważniejszych parametrów dla gamerów – oraz brak smużenia. Wyróżnikami sprzętu są również stroboskop oraz technologia G-Sync. Przyczepić się można, a nawet trzeba, do kontrastu, który jest poniżej przeciętnej, takiej sobie czerni oraz występowania efektu IPS Glow.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

W jakiej rozdzielczości działa Twój monitor?

54,2%
Full HD 1920x1080
18,8%
WQHD 2560x1440
5,7%
Ultrawide 2560x1080
7,6%
UHD 4K 3840x2160
7%
Ultrawide 3440x1440
6,8%
Inna
Zobacz inne ankiety
Najlepsze monitory gamingowe ultrawide - ultrapanoramiczne. Ranking 2024
Najlepsze monitory gamingowe ultrawide - ultrapanoramiczne. Ranking 2024

Nieistotne, czy przy komputerze będziemy częściej relaksować się w ulubionej grze, czy też będziemy pracować – monitor ultrawide znacznie zwiększy nasz komfort w porównaniu z ekranem o proporcjach 16:9.

Podłączasz monitor przez HDMI? To może być błąd!
Podłączasz monitor przez HDMI? To może być błąd!

Jeśli obraz w grach, zwłaszcza przy ciemnych scenach wydaje Wam się „wyprany” i bez kontrastu, zwykle jest to wina podłączenia monitora przez kabel HDMI. Podpowiadamy, jak szybko naprawić ten problem.

Najlepsze Monitory WQHD dla gracza | Top 10
Najlepsze Monitory WQHD dla gracza | Top 10

Jedne z najlepszych monitorów dla graczy obsługują rozdzielczość WQHD oraz mają odświeżanie ekranu na poziomie 144 Hz. Dzięki temu obraz w grach jest płynny i wyraźny. Sugerujemy 10 modeli, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów.