autor: Maciej Kozłowski
iCEnhancer 2.1 MX. Najlepsze mody do GTA IV - poprawiamy pecetowe Grand Theft Auto
Spis treści
iCEnhancer 2.1 MX
Grafika GTA IV nie wzbudza już takich emocji, jak w chwili premiery – większość efektów stała się przestarzała, a modele postaci i obiektów nieraz kłują w oczy. Na szczęście istnieją nakładki, które odczuwalnie poprawiają wygląd gry. Jedną z najlepszych jest iCE Enhancer 2.1 MX, stworzona na bazie kilku innych modyfikacji. Warto wspomnieć, że do powstania projektu przyczynili się dwaj „czarodzieje” od grafiki – moderzy IcE La Glace oraz Boris Vorontsow. Finalny rezultat jest bardziej niż zadowalający – co widać na poniższych screenach.
Po zainstalowaniu modyfikacji gra prezentuje się olśniewająco. Zaawansowane efekty świetlne, realistyczne refleksy i odbicia, namacalne zarysowania na karoserii aut i „mokre” ślady krwi na masce – to wszystko robi gigantyczne wrażenie. W ruchu wypada to zresztą znacznie lepiej niż na powyższych obrazkach.
Z modem wiążą się dwa problemy. Pierwszy z nich jest dość irytujący: momentami zdarza się, że niebo przybiera czerwoną barwę, zamieniając się w paskudną, płaską bitmapę. Taka sytuacja pojawia się jednak tylko wtedy, kiedy patrzy się w górę pod odpowiednim kątem – czyli niezbyt często. Ten błąd występuje także w kilku różnych, nieraz niezależnych od siebie nakładkach graficznych – być może wkrótce pojawi się patch naprawiający tę niedogodność.
Drugi problem jest łatwy do przewidzenia – po zainstalowaniu moda drastycznie spada ilość wyświetlanych klatek, a animacje odczuwalnie zwalniają. Posiadacze nowoczesnych komputerów nie muszą się martwić, bo stracą zaledwie kilkanaście FPS-ów, ale osoby grające na kilkuletnim sprzęcie będą zgrzytać zębami. Z myślą o mniej wymagających odbiorcach stworzono jednak inne rozszerzenia, oferujące co prawda słabsze rezultaty, ale nie wyciskające z maszyny ostatnich soków. Dla każdego coś miłego.
Modyfikację zaprojektowano z myślą o GTA IV w wersji 1.04, 1.07 oraz o oficjalnych dodatkach. Instalacja nie sprawia problemów: należy wybrać odpowiedni katalog w folderze z nakładką i przerzucić wszystkie pliki do lokalizacji z grą, nadpisując przy tym stare treści. Dodatkowo można też załadować opcjonalne pliki z katalogu DOF – raczej warto, bo jeden z nich dodaje filmowy efekt „ziarna” (jak w serii Mass Effect).