Kto jest kim w Dragon Age - Inkwizycja i słownik ważniejszych pojęć
Oto trzecia i ostatnia część artykułu, który stanowi wprowadzenie do świata Thedas z okazji premiery gry Dragon Age: Inkwizycja. Tym razem piszemy o tytułowej Inkwizycji oraz wyjaśniamy różne specyficzne terminy ukute na potrzeby uniwersum.
Oczekiwanie na premierę Dragon Age: Inkwizycja dobiegło końca. Amerykanie już od dwóch dni ogrywają najnowsze cRPG studia BioWare i przekonują się na własnej skórze, czy hurraoptymistyczne recenzje, które nieco wcześniej zalały Internet (również nasza), znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. Do wybrzeży Starego Kontynentu gra przybywa dzisiaj, zatem jego mieszkańcy – między nimi również Wy – dopiero rozpoczynają kolejną przygodę w Thedas... o ile nie czekają jeszcze na pre-orderową przesyłkę albo zbierają się, by odwiedzić najbliższy sklep. Nastał więc dobry moment, by zakończyć nasze wprowadzenie do uniwersum serii Dragon Age, publikując trzecią i ostatnią część artykułu na jego temat. Po historii świata oraz omówieniu ras i państw przechodzimy do zagadnienia kluczowego dla trzeciej odsłony cyklu studia BioWare, czyli tytułowej Inkwizycji – omawiamy jej genezę, cel i członków. Oprócz tego przygotowaliśmy dla Was swego rodzaju słowniczek, w którym wyjaśniamy specyficzne pojęcia używane często w Thedas. Miłej lektury i miłego grania!
Inkwizycja – geneza, cele, członkowie
Jak wiadomo, w trzecim Dragon Age’u spojrzymy na wydarzenia z szerszej perspektywy, niż miało to miejsce w poprzednich odsłonach serii – z punktu widzenia przywódcy wspomnianej Inkwizycji. Pokierujemy więc nie tylko krokami bohatera, ale także ową organizacją.
Co to w ogóle za twór? Mamy tu do czynienia z nowo powstałą frakcją, nieznaną wcześniej na arenie politycznej Thedas. Owszem, przed wiekami istniało już ugrupowanie o takiej samej nazwie, jednak miało ono zupełnie inny charakter – wówczas chodziło o tępienie magów i heretyków z imieniem Stwórcy na ustach, tymczasem nowożytna Inkwizycja nie jest bezpośrednio związana z religią (mimo że wyrasta z pnia Zakonu), a za cel stawia sobie walkę ze wszystkimi przeciwnikami ogólnie rozumianego ładu i porządku, z demonami z Pustki na czele. Słowem, w obliczu chaosu, jaki ogarnął świat, ostatni wpływowi ludzie, którzy nie stracili głowy (w przenośni lub dosłownie), skrzyknęli się i powołali do życia zupełnie nową, pozbawioną „obciążeń genetycznych” organizację, by pozbyła się tego całego nawarzonego piwa.
Oczywiście, tak wielkie dzieło nie dokona się rękoma garstki herosów i heroin. Potrzebne będą twierdze, regularne oddziały, zasoby, współpraca z innymi potęgami Thedas (zarówno państwami, jak i organizacjami), akcje wywiadowcze – no i ludzie, którzy wezmą na siebie odpowiedzialność za każdy z tych obszarów działalności. W ten sposób dochodzimy do kwestii członków Inkwizycji.