Arena of Valor. Wakacje z Androidem - co grać na urlopie?
Spis treści
Arena of Valor
ARENA OF VALOR W SKRÓCIE:
- Producent gry: Timi Studio Group
- Gatunek: MOBA
- Platformy: AND, iOS, Switch
- Data premiery na AND: 10 sierpnia 2017 r.
- Model biznesowy: free-to-play
Gry MOBA od ponad dziesięciu lat święcą triumfy na pecetach. Wielu producentów gier mobilnych próbowało powtórzyć ten sukces na smartfonach, ale do niedawna nikomu nie mogło się to udać. Ten stan rzeczy uległ zmianie wraz z premierą Arena of Valor. Każdego dnia w tytuł ten w 2017 roku bawiło się 80 mln osób, a liczba graczy logujących się przynajmniej raz w miesiącu wynosiła 200 mln.
Produkcja rozpoczęła żywot jako mobilny klon League of Legends. Nie wzbudziło to żadnych kontrowersji, gdyż obie gry mają tego samego wydawcę, czyli firmę Tencent. Z czasem, za sprawą aktualizacji, projekt zaczął się coraz bardziej różnić od pecetowego pierwowzoru, ale generalnie podstawowe zasady rozgrywki są takie same. Dostajemy więc klasycznie zrealizowaną pozycję z gatunku MOBA, w której zabawa sprowadza się do starć dwóch pięcioosobowych drużyn bohaterów.
Tytuł bazuje na rozwiązaniach League of Legends, okazuje się więc niesamowicie wciągający. Tempo zabawy jest jednak szybsze, co dobrze wpisuje się w mobilny charakter gry. Ponadto to chyba najlepsza MOBA dla początkujących. Nie dzieje się tak wcale za sprawą prostoty. Rozgrywka jest w rzeczywistości bardzo rozbudowana, ale gra ma wyśmienite samouczki i nie każde opanowywać wszystkiego naraz. Na początek otrzymujemy podstawowe informacje, a potem wraz z rozwojem konta zaznajamiani jesteśmy z kolejnymi mechanikami i systemami.
Game Dev Tycoon
GAME DEV TYCOON W SKRÓCIE:
- Producent gry: Greenheart Games
- Gatunek: strategia ekonomiczna
- Platformy: PC, iOS, AND
- Data premiery na AND: 31 stycznia 2018 r.
- Model biznesowy: premium
W tym roku użytkownicy Androida doczekali się wreszcie premiery Game Dev Tycoona, czyli strategii ekonomicznej o prowadzeniu studia tworzącego gry.
Produkcja ta zadebiutowała na PC wprawdzie już pięć lat temu, ale przez ten czas nic się nie zestarzała, a przy okazji autorzy mocno ją rozbudowali. Rozszerzono warstwę fabularną i wybór tematyki dla naszych gier , poza tym tytuł wzbogacił się o nowy tryb o podwyższonym poziomie trudności i oczywiście interfejs dopasowany do smartfonów. Nie uproszczono przy tym wcale rozgrywki, więc otrzymujemy całkiem skomplikowaną strategię z masą opcji i niełatwym modelem ekonomicznym.
Game Dev Tycoon jest pozycją godną polecenia wszystkim fanom gatunku. Ma nietypową tematykę, rozbudowaną mechanikę i wysoki poziom dopracowania. Do tego jest to gra premium. Płacimy raz niecałe 24 złote, a w samej grze nie znajdziemy żadnych mikropłatności. To oznacza, że sukces biznesowy trzeba wypracować, a nie kupić w formie kryształów, czy innych monet. W przypadku mobilnych strategii ekonomicznych takie podejście należy, niestety, do rzadkości.