futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 20 września 2021, 21:40

Pracownicy elektrowni atomowych „świecą” w nocy. Czy elektrownia jądrowa może wybuchnąć jak bomba?

Spis treści

Pracownicy elektrowni atomowych „świecą” w nocy

Cóż, przynajmniej mogą zaoszczędzić na energii elektrycznej i latarkach. A tak na poważnie – to kolejny mit. Praca w elektrowni jądrowej niesie ze sobą pewne zagrożenia, ale poza tym niewiele różni się od innych form zatrudnienia. Stosuje się tam cały zestaw przeróżnych zabezpieczeń, by ochronić ludzi przed tym, co dzieje się w rdzeniu reaktora. Myśląc o pracy w takim miejscu lepiej skupić się na pozytywach – obcowaniu z nauką, interesującymi maszynami i wyzwaniami.

Pracownicy, którzy mogą być narażeni na promieniowanie noszą cały czas dozymetry. Aktualna norma przyjętej radiacji w elektrowni jądrowej mówi o maksymalnie 20 mSv rocznie (milisiwertów). Czy jest to dużo? W przybliżeniu jest to dawka równa kilkunastu tomografiom lub kilku mammografiom. Zabrzmiało groźnie, ale warto mieć na uwadze, że trzymając się z dala od takich miejsc nie uciekniemy od promieniowania jonizującego – „od natury” i tak dostaniemy ok. 3 mSv przez rok (a nawet 6 mSv w niektórych miejscach).

Pomieszczenie kontrolne fińskiej elektrowni Olkiluoto 3. Źródło: Twitter / TVO - 5 mitów o energetyce jądrowej - dokument - 2021-09-20
Pomieszczenie kontrolne fińskiej elektrowni Olkiluoto 3. Źródło: Twitter / TVO

Źródła naturalne fundują nam corocznie dawkę równą 1,5 – 3 tomografiom. Najgorzej mają pod tym względem astronauci na stacji ISS. Podczas rocznego pobytu na orbicie mogą przyjąć nawet 80 mSv. Przebywając na pułapie ok. 400 km pozbawieni są ochrony przed radiacją kosmiczną, jaką daje atmosfera. Także piloci samolotów rejsowych wystawiają się na działanie zwiększonego promieniowania – nawet kilka dodatkowych milisiwertów rocznie (a razem z nimi osoby często podróżujące samolotem).

Zostało jeszcze 47% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Bałbyś się, gdyby elektrownia jądrowa stanęła 10 km od Twojego domu?

Tak
20,1%
Nie
79,9%
Zobacz inne ankiety
Wszystko, co musisz wiedzieć o polskiej elektrowni jądrowej
Wszystko, co musisz wiedzieć o polskiej elektrowni jądrowej

Wreszcie mamy konkretne decyzje – Polska będzie miała elektrownie jądrowe. Wiemy już dzięki komu i w jakim miejscu zbudujemy polski energetyczny atom.

Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość
Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość

Odnawialne źródła energii to świetna sprawa, ale ich niestabilność rodzi wiele pytań. Odpowiedzią na wiele z nich może być magazynowanie energii. Przestawimy Wam kilka sposobów przechowywania jej, które mogą sprawić, że OZE będą miały sens.