futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 20 września 2021, 21:40

Odpady radioaktywne to gigantyczny problem. Czy elektrownia jądrowa może wybuchnąć jak bomba?

Spis treści

Odpady radioaktywne to gigantyczny problem

Wiecie, że energetykę jądrową można w pewnym sensie nazwać źródłem odnawialnym? O ile przymknie się oko na kilka procent odpadów, bo reszta wypalonego paliwa wyjętego z reaktora daje się odzyskać. Nawet 96% masy zużytych prętów paliwowych pochodzących z elektrowni jądrowej można przetworzyć w formę zdatną do ponownego zasilania.

Dzieje się tak dlatego, że w rzeczywistości w pręcie paliwowym tylko 3% procent jego masy stanowi „właściwe paliwo”. Te kilka procent to izotop U-235, który jest rozszczepialny, pozostała część to „zwykły” U-238. Po kilku latach pracy część U-238 przekształca się w pluton (Pu-239). Powstają także produkty rozszczepień - można je sobie wyobrazić jako zanieczyszczenia, które pochłaniają neutrony i przez nie pręt przestaje nadawać się do zasilania reaktora.

Proces recyklingu można w dużym uproszczeniu opisać jako ekstrakcję niepotrzebnych substancji i ponowne nasycenie rozszczepialnym uranem (w zużytym paliwie pozostaje na ogół 0,7% U-235). Wsad uranowy z przywróconymi właściwymi proporcjami izotopów da się „załadować” do reaktora i cykl pracy zacznie się od nowa. Obecnie działają cztery duże zakłady odzyskujące uran ze zużytego paliwa – w Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji i Indiach.

Zostało jeszcze 59% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Bałbyś się, gdyby elektrownia jądrowa stanęła 10 km od Twojego domu?

Tak
20,1%
Nie
79,9%
Zobacz inne ankiety
Wszystko, co musisz wiedzieć o polskiej elektrowni jądrowej
Wszystko, co musisz wiedzieć o polskiej elektrowni jądrowej

Wreszcie mamy konkretne decyzje – Polska będzie miała elektrownie jądrowe. Wiemy już dzięki komu i w jakim miejscu zbudujemy polski energetyczny atom.

Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość
Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość

Odnawialne źródła energii to świetna sprawa, ale ich niestabilność rodzi wiele pytań. Odpowiedzią na wiele z nich może być magazynowanie energii. Przestawimy Wam kilka sposobów przechowywania jej, które mogą sprawić, że OZE będą miały sens.