futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 20 września 2021, 21:40

Katastrofa w Czarnobylu przekreśla atom. Czy elektrownia jądrowa może wybuchnąć jak bomba?

Spis treści

Katastrofa w Czarnobylu przekreśla atom

26 kwietnia 1986 roku, wskutek zbiegu złych decyzji i wad konstrukcyjnych, doszło do awarii reaktora 4 bloku elektrowni w Czarnobylu. To bez wątpienia najpoważniejszy jak dotąd incydent w dziejach energetyki jądrowej. Otrzymał on najwyższe, siódme oznaczenie w skali INES. Czy jednak rozmiar tej katastrofy jest faktycznie tak ogromny, jak niektórzy ją rysują?

Oficjalnie uznaje się, że w wyniku awarii zginęło 31 osób (bezpośrednio i podczas akcji ratowniczej). Jednak dokładna, całkowita liczba ofiar nie jest znana. Źródła takie, jak WHO mówią o od 4 tys. do 9 tys. osób, u których zbyt duże dawki promieniowania spowodowały zgon. Należą do nich głównie tzw. likwidatorzy (ludzie pracujący przy usuwaniu skutków katastrofy) i pozostali ludzie będący wtedy zbyt blisko.

Niestety oszacowanie dokładnej liczby nie jest możliwe, gdyż trudno zbadać skutki długotrwałego przyjmowania mniejszych dawek promieniowania. Tym bardziej, że w niewielkich ilościach jest ono stale obecne w naszym otoczeniu i organizm człowieka jest do tego w pewnym stopniu przystosowany. W Polsce niedługo po wybuchu w Czarnobylu zorganizowano akcję podawania jodu, lecz jak się później okazało – wynikało to z niewiedzy i zapobiegliwości (podejrzewano atak jądrowy), niż z faktycznego niebezpieczeństwa. Gdyby nie zatajanie sprawy przez ZSRR, prawdopodobnie nie podjęto by takich działań. Chmura radioaktywnych cząstek uwolnionych z reaktora faktycznie przemieszczała się wtedy nad wschodnią (głównie) częścią Europy, jednak nie stanowiła większego zagrożenia.

Zostało jeszcze 61% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Bałbyś się, gdyby elektrownia jądrowa stanęła 10 km od Twojego domu?

Tak
20,1%
Nie
79,9%
Zobacz inne ankiety
Wszystko, co musisz wiedzieć o polskiej elektrowni jądrowej
Wszystko, co musisz wiedzieć o polskiej elektrowni jądrowej

Wreszcie mamy konkretne decyzje – Polska będzie miała elektrownie jądrowe. Wiemy już dzięki komu i w jakim miejscu zbudujemy polski energetyczny atom.

Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość
Te baterie mogą zmienić świat - magazynowanie energii to przyszłość

Odnawialne źródła energii to świetna sprawa, ale ich niestabilność rodzi wiele pytań. Odpowiedzią na wiele z nich może być magazynowanie energii. Przestawimy Wam kilka sposobów przechowywania jej, które mogą sprawić, że OZE będą miały sens.