futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 28 lutego 2022, 14:44

Taśma naprawcza (duct tape). Wojskowe wynalazki, których dziś używają cywile

Spis treści

Taśma naprawcza (duct tape)

Szaro-srebrna taśma klejąca z siatką jest tak popularna, że stała się nawet bohaterem memów. Powiada się, że jak coś się rusza, a nie powinno, należy użyć duct tape, a jak jest na odwrót, to wtedy potrzebujemy WD-40. Jej niezwykłe właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona jako szybki i tymczasowy środek zaradczy w nagłych awariach.

Taśmę „duct tape” (początkowo zwaną „duck tape”) opracowała firma Revolite (podmarka Johnson & Johnson) w czasie II Wojny Światowej. Jak nietrudno się domyślić, stało się to na zamówienie amerykańskiej armii. Przeznaczeniem taśmy było uszczelnianie drewnianych skrzynek z amunicją, aby uchronić ją przed zamoknięciem w trudnych warunkach.

Taśma naprawcza nie występuje tylko w kolorze srebrnym - zdjęcie własne. - 5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień - dokument - 2022-02-28
Taśma naprawcza nie występuje tylko w kolorze srebrnym - zdjęcie własne.

Historia tej taśmy zaczyna się jednak nieco wcześniej. Już na przełomie wieku do wzmacniania odzienia lub konstrukcji, wiązania towaru używano plecionych taśm, nazywanych właśnie „duck tape”. Nie miały one jednak wtedy jeszcze kleju, ani warstwy tworzywa, to był tylko kawałek siatki. Wersja militarna z 1942 roku była już samoprzylepna i wyposażona w szczelny materiał.

Zostało jeszcze 47% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

Wielkie dokonania ludzkości... osiągnięte na prymitywnych komputerach
Wielkie dokonania ludzkości... osiągnięte na prymitywnych komputerach

Zapewne każdy słyszał o mocy sprzętu odpowiedzialnego za misję Apollo 11, słabszej od dzisiejszych kalkulatorów. Jak wyglądały parametry komputerów, które przyczyniły się do przełomowych wydarzeń?

8 rewolucyjnych pomysłów, które miały zmienić smartfony, ale nic z tego nie wyszło
8 rewolucyjnych pomysłów, które miały zmienić smartfony, ale nic z tego nie wyszło

Z niepowodzeń też można wyciągnąć wnioski i się czegoś nauczyć. Doskonale wiedzą to producenci smartfonów. Nietrafionych pomysłów na rozwój tych urządzeń nie brakowało. Poznajcie największe faile.

10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces
10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces

W nauce nie zawsze wszystko się udaje. Sam dobry pomysł może nie wystarczyć, gdy zabraknie biznesowej żyłki lub szybkości w biurze patentowym. Oto polskie wynalazki, których autorom zabrakło nieco szczęścia.