Taśma naprawcza (duct tape). Wojskowe wynalazki, których dziś używają cywile
Spis treści
Taśma naprawcza (duct tape)
Szaro-srebrna taśma klejąca z siatką jest tak popularna, że stała się nawet bohaterem memów. Powiada się, że jak coś się rusza, a nie powinno, należy użyć duct tape, a jak jest na odwrót, to wtedy potrzebujemy WD-40. Jej niezwykłe właściwości sprawiają, że jest niezastąpiona jako szybki i tymczasowy środek zaradczy w nagłych awariach.
Taśmę „duct tape” (początkowo zwaną „duck tape”) opracowała firma Revolite (podmarka Johnson & Johnson) w czasie II Wojny Światowej. Jak nietrudno się domyślić, stało się to na zamówienie amerykańskiej armii. Przeznaczeniem taśmy było uszczelnianie drewnianych skrzynek z amunicją, aby uchronić ją przed zamoknięciem w trudnych warunkach.
Historia tej taśmy zaczyna się jednak nieco wcześniej. Już na przełomie wieku do wzmacniania odzienia lub konstrukcji, wiązania towaru używano plecionych taśm, nazywanych właśnie „duck tape”. Nie miały one jednak wtedy jeszcze kleju, ani warstwy tworzywa, to był tylko kawałek siatki. Wersja militarna z 1942 roku była już samoprzylepna i wyposażona w szczelny materiał.
Zostało jeszcze 47% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...
... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium
Abonament dla Ciebie