futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 28 lutego 2022, 14:44

Ekranoplany. Wojskowe wynalazki, których dziś używają cywile

Spis treści

Ekranoplany

Jakie wehikuły łączą lotnictwo i marynarkę? Zapewne powiecie, że chodzi o lotniskowce, lub wodoloty. Jednak najbardziej trafną odpowiedzią najprawdopodobniej jest – ekranoplany. Czyli jedne z najbardziej niezwykłych i tajemniczych maszyn na Ziemi.

Pierwsze konstrukcje powstały niedługo po II wojnie światowej na zlecenie władz ZSRR. Ich konstruktorem był Rościsław Aleksiejew. Wyglądem przypominają one samoloty, jednak wbrew temu pierwsze ekranoplany wchodziły w skład marynarki wojennej.

Efektem prac prowadzonych przez Aleksiejewa w latach 1960 – 1966 był pierwszy prototyp nazywany „KM”, potocznie określany też „kaspijskim potworem”. Pierwszy człon tej nazwy pochodził od miejsca testów (Morze Kaspijskie), a drugi od potężnych rozmiarów maszyny.

KM był długi na 92 metry i ważył 240 ton, przy czym zabrać na pokład mógł co najmniej drugie tyle. Jego napęd stanowiło 10 silników turboodrzutowych o łącznej sile ciągu o 30% większej niż w przypadku Boeinga 747. To był pierwszy i prawdopodobnie największy jak dotąd zbudowany ekranoplan.

A-90 Orlik w moskiewskim muzeum marynarki. Źródło: Alex Beltyukov / Creative Commons - 5 wynalazków, które powstały dla armii, a dziś korzystamy z nich na co dzień - dokument - 2022-02-28
A-90 Orlik w moskiewskim muzeum marynarki. Źródło: Alex Beltyukov / Creative Commons

Maszyny te potrafiły się unosić kilka metrów nad wodą dzięki efektowi przypowierzchniowemu. Polega on na tym, że skrzydło wytwarza większą siłę nośną w niewielkiej odległości od gruntu (na wysokości ok. połowy długości skrzydła). To powoduje, że ekranoplan może zabrać większy ładunek, niż podobnej wielkości samolot.

Zostało jeszcze 56% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej

Wielkie dokonania ludzkości... osiągnięte na prymitywnych komputerach
Wielkie dokonania ludzkości... osiągnięte na prymitywnych komputerach

Zapewne każdy słyszał o mocy sprzętu odpowiedzialnego za misję Apollo 11, słabszej od dzisiejszych kalkulatorów. Jak wyglądały parametry komputerów, które przyczyniły się do przełomowych wydarzeń?

8 rewolucyjnych pomysłów, które miały zmienić smartfony, ale nic z tego nie wyszło
8 rewolucyjnych pomysłów, które miały zmienić smartfony, ale nic z tego nie wyszło

Z niepowodzeń też można wyciągnąć wnioski i się czegoś nauczyć. Doskonale wiedzą to producenci smartfonów. Nietrafionych pomysłów na rozwój tych urządzeń nie brakowało. Poznajcie największe faile.

10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces
10 polskich wynalazków, które miały odnieść sukces

W nauce nie zawsze wszystko się udaje. Sam dobry pomysł może nie wystarczyć, gdy zabraknie biznesowej żyłki lub szybkości w biurze patentowym. Oto polskie wynalazki, których autorom zabrakło nieco szczęścia.