futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 13 lipca 2022, 14:30

5 technologii w telewizorze, które pozwalają jak najlepiej wczuć się w ulubione filmy i seriale

Przy kupnie telewizora do oglądania filmów i seriali warto wiedzieć czym należy się kierować by uzyskać najlepszą możliwą jakość oglądania. Zobaczcie jakie 5 technologii jest kluczowe podczas seansów.

Spis treści

Współczesne telewizory są naszpikowane różnymi technologiami, a producenci prześcigają się w reklamowaniu kolejnych „bajerów”. Wśród takiego zalewu informacji można się łatwo pogubić i nadziać na marketingowe slogany. Z poniższego artykułu dowiecie się, jakie technologie używane obecnie w telewizorach naprawdę robią różnice i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie nowego sprzętu.

Wszystkie omawiane przeze mnie rozwiązania są dostępne w telewizorze TCL 65C835 wyposażonym w podświetlenie Mini LED.

HDR / Dolby Vision

TCL 65C835 pokazuje, że kontrasty na obrazie są ważne. Fot. Karol Ryka - 5 technologii w telewizorze, które pozwalają jak najlepiej wczuć się w ulubione filmy i seriale - dokument - 2022-07-12
TCL 65C835 pokazuje, że kontrasty na obrazie są ważne. Fot. Karol Ryka

HDR to obecnie prawdopodobnie najszerzej reklamowany standard, poprawiający wygląd obrazu, ale nie jest to przypadek. Wysoki zakres tonalny jest obecnie kluczową technologią, bez której oglądanie filmów czy seriali (a nawet granie w gry) zaczyna tracić sens. Twórcy treści optymalizują swoje dzieła pod telewizory z HDR-em, bo w zasadzie każdy nowy telewizor może się pochwalić obsługą tego standardu.

Kluczową kwestią przy wyborze telewizora jest ustalenie, jaką wersją HDR dysponuje interesujący nas odbiornik. Najpopularniejsze standardy na rynku to HLG, HDR 10, HDR10+ oraz Dolby Vision.

HLG to raczej już relikt przeszłości, pozwalający na odtwarzanie sygnału zarówno przez telewizory HDR, jak i SDR. W przypadku tych pierwszych odbiorca dostaje jednak znacznie lepszy kontrast oraz większą liczbę barw. Rozwiązanie to jest nadal stosowane przez większość stacji telewizyjnych nadających w HDR.

HDR10 i HDR 10+ gwarantują, że w kadrze znajdzie się dużo więcej szczegółów, kolory będą żywsze, a przy „wymagających” scenach jasny obraz nie zleje się w całość z tłem. Krótko mówiąc dostajemy tu bardzo dużą różnicę pomiędzy najjaśniejszymi i najciemniejszymi częściami obrazu. HDR10+ to ulepszona wersja podstawowego HDR10 (różni jest głównie wykorzystanie dynamicznego mapowania tonów) i jeśli tylko macie taką możliwość, to wybierajcie urządzenia z HDR10+.

Dolby Vision to standard HDR opracowany w całości przez firmę Dolby i licencjonowany wyłącznie przez nią (HDR10 i HDR10+ są open source’owe, nie wymagają opłat licencyjnych). W porównaniu z HDR 10 oferuje kilkanaście razy więcej odcieni i większą jasność maksymalną. Jeśli szukacie najlepszej możliwej jakości obrazu, patrzcie na Dolby Vision. Nie wszystkie źródła obrazu są w stanie obsłużyć ten standard, ale telewizory z wyższej półki, np. 65C835, obsługują kilka różnych technologii HDR i to jest optymalne rozwiązanie.

Mikołaj Łaszkiewicz

Mikołaj Łaszkiewicz

W GRYOnline.pl pracuje od maja 2020 roku. Najpierw był newsmanem w dziale technologii, z czasem zaczął udzielać się w grach i publicystyce, a także redagować oraz nadzorować działanie newsroomu technologicznego. Obecnie jest redaktorem naczelnym serwisu Futurebeat.pl. Wcześniej swoimi przemyśleniami na temat gier wideo dzielił się m.in. na różnych grupach tematycznych. Z wykształcenia prawnik. Gra na wszystkim i we wszystko, co widać czasem w recenzjach. Jego ulubioną konsolą jest Nintendo 3DS, co roku gra w nową część serii FIFA i stara się poszerzać gamingowe horyzonty. Uwielbia szeroko pojęty sprzęt komputerowy i rozkręca wszystko, co wpadnie mu w ręce.

więcej

Czym jest DVB-T2 i jak to zrobić, żeby dalej móc oglądać telewizję?
Czym jest DVB-T2 i jak to zrobić, żeby dalej móc oglądać telewizję?

DVB-T2 to nowa technologia nadawania naziemnej telewizji. Budzi ona spore emocje, bywa też źródłem problemów. Przejście na nowy standard znacznie przyspieszyło… 5G.

CRT, LCD, LED, QLED - jak działają telewizory i który będzie najlepszy do grania
CRT, LCD, LED, QLED - jak działają telewizory i który będzie najlepszy do grania

Telewizja przekształca się na naszych oczach, odbiorniki stają się coraz lżejsze, większe i dokładniejsze, a przyjemność z ich korzystania niewątpliwie wzrasta. Jak zmieniała się technologia telewizorów na przestrzeni ich ponad stuletniej historii?

Podłączasz konsolę do telewizora? Tych błędów musisz uniknąć
Podłączasz konsolę do telewizora? Tych błędów musisz uniknąć

Podłączenie konsoli do telewizora wydaje się banalną czynnością. Wystarczy wpiąć odpowiedni kabel w wyjście oraz wejście i już można grać. Prawda? Nie do końca, bo uzyskanie obrazu może być dopiero początkiem problemu.