Czym jest DVB-T2 i jak to zrobić, żeby dalej móc oglądać telewizję?
DVB-T2 to nowa technologia nadawania naziemnej telewizji. Budzi ona spore emocje, bywa też źródłem problemów. Przejście na nowy standard znacznie przyspieszyło… 5G.
Spis treści
Od marca tego roku rozpoczął się proces transformacji cyfrowej telewizji naziemnej na nowy standard nadawania. Dotychczasowe DVB-T zostanie zastąpione przez nowsze DVB-T2. Będzie się to odbywało w czterech etapach, a cały proces zakończy się 27 czerwca 2022 roku.
Mieszkańcy województwa Lubuskiego i Dolnośląskiego już mogą oglądać telewizję w nowym standardzie – 28 marca na tych terenach przełączono część multipleksów (MUX) na standard nadawania DVB-T2 HEVC. Niestety nie odbyło się to gładko, procesowi temu towarzyszą kontrowersje i nieporozumienia.
Sam niestety padłem ofiarą dezinformacji (i własnego lenistwa) – zawierzyłem komunikatom podawanym przez „programy testowe” TVP. Tymczasem jeden z moich telewizorów okazał się niezgodny z nową technologią. Zamiast zaopatrzyć się wcześniej w dekoder, musiałem czekać na przesyłkę oglądając tylko siedem programów.
Dlaczego DVB-T2?
DVB-T to skrót od Digital Video Broadcasting – Terrestrial, oznacza on standard naziemnego przesyłania sygnału cyfrowej telewizji. DVB-T2 to druga generacja tej technologii. Pierwsza jest z nami obecna od 2010 roku. Rzecz jasna nowsze T2 jest lepsze w wielu aspektach od T1, głównie jeśli chodzi o kodeki użyte do kompresji obrazu, szerokość i pojemność pasma.
Przede wszystkim DVB-T2 wspiera kodowanie obrazu w znacznie bardziej wydajnym formacie HEVC H.265 (High Efficiency Video Coding), który jest następcą MPEG-4 H.264. To pozwoli na nadawanie większej liczby kanałów w lepszej jakości, w rozdzielczości nawet 4K.
Drugą bardzo ważną rzeczą jest zwolnienie pasma 700 Mhz (czyli tzw. refarming), które ma być wykorzystane w rozwijającej się technologii 5G – takie jest zalecenie Unii Europejskiej. W Polsce wyłączone z użycia zostanie pasmo o częstotliwości 694 MHz – 790 MHz. Ma to nastąpić do 30 czerwca 2022 roku.
Dzięki znacznie większej wydajności kodeków HEVC i efektywniejszym wykorzystaniem pasma przez DVB-T2 (więcej dostępnych szerokości kanałów i możliwości modulacji OFDM) oddanie części zakresu dla 5G nie będzie problemem.
Pojedynczy kanał o szerokości 8 MHz w DVB-T osiąga przepustowość ok. 24 Mb/s, podczas gdy w DVB-T2 to już 40 Mb/s. Dzięki tym wymienionym zaletom wszystkie kanały będą mogły być nadawane w rozdzielczości HD, co już można zaobserwować na terenach, w których w ramach pierwszego etapu włączono nową technologię.
Multipleksacja – multipleksowanie jest wykorzystywane w sytuacji, gdy kilka lub więcej kanałów komunikacyjnych korzysta z tego samego medium. W technologii radiowej realizowane jest na wiele sposobów – przestrzennie, z podziałem czasu lub częstotliwości. W przypadku cyfrowej telewizji multipleksami (tzw. MUX) nazywa się grupy kanałów, które są nadawane jednocześnie w obrębie jednego pasma.
OFDM – (ang. Orthogonal Frequency-Division Multiplexing – zwielokrotnianie z ortogonalnym podziałem częstotliwości) specyficzna technika multipleksowania, charakterystyczna dla medium radiowego DVB-T1 i DVB-T2. Polega na zwielokrotnieniu sygnału z jednoczesnym podziałem szybkiej transmisji na kilka wolniejszych strumieni. Dzięki temu niweluje się wpływ zakłóceń odbiciowych, które w wyniku działania praw fizyki powstają w transmisjach radiowych.