futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Technologie 13 lipca 2022, 14:30

Podświetlenie strefowe. 5 technologii w telewizorze dla filmomaniaków

Spis treści

Podświetlenie strefowe

Więcej stref podświetlenia, to zawsze dobry pomysł. Fot. Karol Ryka - 5 technologii w telewizorze, które pozwalają jak najlepiej wczuć się w ulubione filmy i seriale - dokument - 2022-07-12
Więcej stref podświetlenia, to zawsze dobry pomysł. Fot. Karol Ryka

Podświetlenie strefowe to pojęcie, o którym mówi się stosunkowo niewiele. Jednak nie dzieje się tak dlatego, że to technologia niepotrzebna czy mało istotna – wręcz przeciwnie, jest bardzo ważna. Producenci umieszczają ją jednak zazwyczaj wyłącznie w droższych modelach, gdyż jej implementacja jest po prostu bardzo kosztowna i podnosi finalną cenę urządzenia.

A jak działa podświetlenie strefowe? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że odpowiada ono za miejscowe rozjaśnianie i ściemnianie obrazu i gwarantuje fenomenalny kontrast. W przypadku ekranów Mini LED, takie wrażenia gwarantują tysiące małych diod, kontrolowanych przez urządzenie. Dzięki strefowemu wygaszaniu poszczególnych grup pikseli, telewizor jest w stanie wyłączyć „niepotrzebne” w danej chwili obszary ekranu i podświetlać tylko te, na których widać jakiś obraz. Pozwala to np. na precyzyjne pokazywanie napisów na czarnym tle bez tzw. efektu halo, wyświetlania bardzo jasnych punktów na ciemnym tle i ogólnie poprawia widoczność obrazu na czarnym tle. Podobnie sytuacja wygląda w bardzo jasnych scenach, gdzie wszystkie obszary ekranu są podświetlone tak, jak zaplanowali to twórcy treści.

Telewizory LEDowe wyposażone w podświetlenie strefowe radzą sobie nieźle z wygaszaniem strefowym, jednak najlepsze efekty zobaczycie kupując telewizor wykonany w technologii Mini LED lub OLED.

Mikołaj Łaszkiewicz

Mikołaj Łaszkiewicz

W GRYOnline.pl pracuje od maja 2020 roku. Najpierw był newsmanem w dziale technologii, z czasem zaczął udzielać się w grach i publicystyce, a także redagować oraz nadzorować działanie newsroomu technologicznego. Obecnie jest redaktorem naczelnym serwisu Futurebeat.pl. Wcześniej swoimi przemyśleniami na temat gier wideo dzielił się m.in. na różnych grupach tematycznych. Z wykształcenia prawnik. Gra na wszystkim i we wszystko, co widać czasem w recenzjach. Jego ulubioną konsolą jest Nintendo 3DS, co roku gra w nową część serii FIFA i stara się poszerzać gamingowe horyzonty. Uwielbia szeroko pojęty sprzęt komputerowy i rozkręca wszystko, co wpadnie mu w ręce.

więcej

Czym jest DVB-T2 i jak to zrobić, żeby dalej móc oglądać telewizję?
Czym jest DVB-T2 i jak to zrobić, żeby dalej móc oglądać telewizję?

DVB-T2 to nowa technologia nadawania naziemnej telewizji. Budzi ona spore emocje, bywa też źródłem problemów. Przejście na nowy standard znacznie przyspieszyło… 5G.

CRT, LCD, LED, QLED - jak działają telewizory i który będzie najlepszy do grania
CRT, LCD, LED, QLED - jak działają telewizory i który będzie najlepszy do grania

Telewizja przekształca się na naszych oczach, odbiorniki stają się coraz lżejsze, większe i dokładniejsze, a przyjemność z ich korzystania niewątpliwie wzrasta. Jak zmieniała się technologia telewizorów na przestrzeni ich ponad stuletniej historii?

Podłączasz konsolę do telewizora? Tych błędów musisz uniknąć
Podłączasz konsolę do telewizora? Tych błędów musisz uniknąć

Podłączenie konsoli do telewizora wydaje się banalną czynnością. Wystarczy wpiąć odpowiedni kabel w wyjście oraz wejście i już można grać. Prawda? Nie do końca, bo uzyskanie obrazu może być dopiero początkiem problemu.