Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 maja 2021, 17:35

Fala banów w WoW poprzedza premierę The Burning Crusade Classic

Blizzard przyszykował niecodzienną niespodziankę dla graczy World of Warcraft. Przybrała ona formę masowych banów za korzystanie z zewnętrznych programów, tak związanych z botami, jak i pozwalających na wykorzystanie pada w WoW Classic.

Najważniejsze informacje:
  1. gracze World of Warcraft donoszą o licznych banach dla osób korzystających z dodatkowych programów;
  2. blokady objęły zarówno oszustów korzystających z botów i narzędzi ułatwiających multiboksing, jak i ludzi grających w WoW Classic na padach z pomocą ConsolePort;
  3. Blizzard cofnął już część banów powiązanych z wykorzystaniem narzędzi niemodyfikujących gry.

Przyszły poniedziałek przyniesie ze sobą drugi debiut dodatku The Burning Crusade, w ramach World of Warcraft Classic. Jednakże najwyraźniej Blizzard postanowił poprzedzić to wydarzenie masowymi blokadami kont graczy. We wszystkich przypadkach bany nałożono na ponad 180 dni, o czym donoszą użytkownicy Reddita oraz oficjalnego forum firmy.

Bany dotknęły m.in. osoby korzystające z botów, co internauci odnotowali z zadowoleniem. Jednakże oberwało się także użytkownikom bardziej niewinnych zewnętrznych programów. Poszkodowani są choćby gracze grający na padach z pomocą narzędzia ConsolePort oraz używający zmieniających wygląd Imorph i Jmorph. W przypadku pierwszego z tych „dodatków” głos zabrał jego twórca znany pod pseudonimem Munk. Na kanale Discord zapewnił, że skontaktował się z Blizzardem, i wyraził przekonanie, iż firma cofnie blokady nałożone na osoby korzystające z ConsolePort.

Rzeczywiście, wielu poszkodowanych użytkowników odzyskało dostęp do swoich kont po wysłaniu skargi do wsparcia technicznego wydawcy. Przynajmniej w przypadku ConsolePort, bo jak dotąd nie pojawiły się informacje, jakoby cofnięto bany graczom z zainstalowanym Imorph lub Jmorph. Oba te narzędzia łamią umowę licencyjną i osoby korzystające z nich już raz stały się celem „banhammera”. Co prawda Blizzard ostatecznie zniósł blokady w przypadku programów, które modyfikowały grę tylko po stronie użytkownika (czyli pokroju Imorpha i Jmorpha), ale firma zastrzegła, że w przyszłości będzie mniej pobłażliwa. ConsolePort jest – wedle słów Munka, pośrednio potwierdzonych na oficjalnym forum wydawcy – „wspierany” przez Blizzarda jako jedyny sposób na grę w WoW Classic z pomocą pada (oryginał oferuje natywne wsparcie od premiery Shadowlands).

Na razie nie jest do końca jasne, co wywołało tak liczną falę banów, która – jak wynika z komentarzy nieutulonych w żalu oszustów używających botów – najpewniej nie jest skutkiem wysłania raportów przez graczy. Munk podejrzewa, że może mieć to związek z nową polityką Blizzarda odnośnie tzw. multiboksingu, czyli jednoczesnego grania na wielu kontach. W maju firma ponownie zmodyfikowała licencję użytkownika, by ograniczyć ten proceder (aczkolwiek tylko z wykorzystaniem sprzętowych i programowych ułatwień; multiboksing jako taki nie łamie EULA). Są jednak też podejrzenia, że winny może być nie tyle sam ConsolePort, co wykorzystywany przez niego WoWmapper, który odpowiada za rejestrowanie i konwersję sygnałów kontrolera.

Jakakolwiek nie byłaby przyczyna, poszkodowani gracze (i oszuści) nie kryją swojej frustracji. Trudno się dziwić, bo nałożenie bana na długie miesiące tuż przed premierą „nowego” i wyczekiwanego rozszerzenia jest szczególnie bolesne.

  1. Oficjalna strona gry World of Warcraft Classic
  2. Shadowlands to niezły dodatek do World of Warcraft. Oto nasza recenzja
  3. World of Warcraft – recenzja gry

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej