autor: Bartosz Woldański
Wiedźmin 3: Dziki Gon z budżetem na produkcję przekraczającym 45 mln zł. CD Projekt RED szykuje niespodzianki
Adam Kiciński, prezes zarządu CD Projekt, zdradził, że produkcja gry Wiedźmin 3: Dziki Gon będzie kosztować przeszło 45 milionów złotych. Budżet, wraz z dodatkowymi wydatkami na kampanię promocyjną, może przekroczyć nawet 100 milionów złotych. Przedstawiciel firmy ujawnił również najbliższe plany studia CD Projekt RED.
Koszt produkcji Wiedźmina 3
Na łamach portalu bankier.pl można przeczytać wypowiedzi Adama Kicińskiego, prezesa spółki CD Projekt, o przypuszczalnym budżecie gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zdradził on dziennikarzom, że planowany koszt wyprodukowania gry wyniesie co najmniej 45 milionów złotych. Jest to zauważalnie więcej niż w przypadku poprzednich odsłon cyklu (pierwsza część kosztowała powyżej 20 mln, natomiast „dwójka” – ok. 30 mln złotych). Ponadto na kampanię reklamową Dzikiego Gonu firma CD Projekt chce przeznaczyć circa 25 mln dolarów (ok. 80 mln złotych). Jednakże wydatek zostanie w lwiej części pokryty przez dystrybutorów, z którymi umowy zaczną być podpisywane najprawdopodobniej w III kwartale 2013 roku – poinformował Adam Kiciński.
Łącznie koszt produkcji i wypromowania gry może przekroczyć 125 milionów złotych. Zdecydowanie wyższy od poprzedniczek budżet nie powinien dziwić, biorąc pod uwagę ambicje studia CD Projekt RED – wszak trzeci Wiedźmin ma być ogromną grą rozgrywającą się w otwartym, zróżnicowanym świecie. Obecnie premiera w 2014 roku nie wydaje się zagrożona. Jak ujawnił Kiciński, prace przebiegają zgodnie z planem. Dużym zaskoczeniem nie będzie także to, że firma zamierza rozprowadzać tytuł również swoimi kanałami dystrybucji cyfrowej (GOG.com).
Plany studia CD Projekt RED
Jak czytamy w komunikacie prasowym, studio CD Projekt RED zamierza ukończyć dwie pomniejsze produkcje, które zostaną wydane pomiędzy premierami Wiedźmina 3 oraz Cyberpunk 2077 (planowany termin wydania to 2015 rok).
Niestety, nie ujawniono, o jakie tytuły może chodzić. Kiciński enigmatycznie zdradził tylko, że: "pomiędzy premierą Wiedźmina 3 i Cyberpunk 2077 planujemy premiery dwóch mniejszych projektów, których gameplay będzie liczył ok. 20 godzin. Pierwszy z nich przygotowywać będzie nasze nowe biuro, które rozpocznie funkcjonowanie od lipca". Po czym dodał: "Ma ono siedzibę w Krakowie, na terenie SSE. Jednak świadomie nie chcemy na jego początkowym etapie korzystać z przysługującego z tego tytułu wsparcia".
Przypomnijmy, że o planach otwarcia biura w Krakowie dowiedzieliśmy się w połowie maja tego roku, przynajmniej oficjalnie, gdyż mesiąc wcześniej pojawiły się takie informacje podczas festiwalu Digital Dragons. Adam Kiciński uchylił rąbka tajemnicy, stwierdzając, że w nowym oddziale firmy pracuje ok. 20 osób. Warto zastanowić się, jakimi jeszcze projektami zajmują się studia CD Projekt RED. Zważywszy na podany czas rozgrywki, nie ma co liczyć na wskrzeszenie Powrotu Białego Wilka. Prawdopodobnie doczekamy się nowych marek (są szanse na THEY?) albo co najwyżej spin-offu w uniwersum Wiedźmina (wersje mobilne gry?).
Dziki Gon na targach E3 2013
Prezes spółki CD Projekt nawiązał również do pojawienia się Dzikiego Gonu na konferencji E3 Microsoftu, na której oficjalnie zapowiedziano edycję na Xboksa One. Podsumował, że było to „niezwykłe wyróżnienie”, a prezentacja nowej odsłony wiedźmińskiego cyklu może pozytywnie wpłynąć na sprzedaż „dwójki”, która do tej pory znalazła 2,5 mln nabywców (w sumie seria Wiedźmin rozeszła się w 5 mln egzemplarzy). Kiciński dodał, że „na targach E3 odnotowaliśmy rekordowe, ponad trzykrotnie większe niż poprzednio, zainteresowanie dziennikarzy i ekspertów naszą grą" – w wrażeniach UV-a z pokazu Dzikiego Gonu przeczytacie, że gra, mimo technicznych problemów, prezentuje się znakomicie, co potwierdzają następujące słowa: „nie mamy najmniejszych wątpliwości, że oglądaliśmy jedną z najlepszych produkcji z gatunku RPG, być może nawet w jego całej, długiej historii”.
Co więcej, ekspansja trzeciego Wiedźmina na targach E3 nie zakończyła się na zamkniętym pokazie prowadzonym przez producentów tytułu i imprezie Microsoftu – grę zaprezentowano także na prasowej konferencji firmy Nvidia, na której pochwalono się nowymi technologiami, jakie wykorzysta tytuł studia CD Projekt RED. Zespół deweloperski skrywa jeszcze jedną niespodziankę – renderowane fragmenty w zwiastunie „trójki” są częścią „czegoś większego”. Możliwe, że doczekamy się serialu internetowego albo mini-filmu na motywach gry.
Warto też odnotować, że w planach na koniec bieżącego roku jest wydanie pierwszej „gry bez prądu” w uniwersum Wiedźmina. Adam Kiciński potwierdził również wcześniejsze zapewnienia o tym, że Dziki Gon zamknie historię Geralta z Rivii, ale nie oznacza to, że nie powrócimy w innych – niezwiązanych fabularnie z trylogią – grach wideo opartych na znanym świecie wykreowanym przez Andrzeja Sapkowskiego, poczytnego polskiego pisarza fantasy.
Premiera Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu odbędzie się w 2014 roku na PC oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One.
- Widzieliśmy grę Wiedźmin 3: Dziki Gon - Geralt w akcji prosto z E3 2013
- Nowe technologie Nvidii w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon
- Konferencja Microsoftu na E3 2013
- Oficjalna strona internetowa serii Wiedźmin