Wiedźmin 3 doczekał się systemu reputacji podobnego do tego z Gothica 3 czy Fallouta: New Vegas. Geralt będzie musiał dodatkowo uważać, żeby nie podpaść mieszkańcom
Od teraz Geralt może poprawić lub pogorszyć swoją reputację. Powstał mod, który wprowadza do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon specjalny system.
Aktualizacja
Autor moda udzielił nam zgody na hostowanie mirrora na naszym FTP.
Od czasu czerwcowej premiery mod mocno się rozwinął, osiągając niedawno wersję 1.7. W ostatnich tygodniach autor modyfikacji poprawił błędy techniczne, przerobił ikony reputacji, tak aby pasowały do reszty interfejsu gry, ulepszył działanie swojej mechaniki w wielu misjach oraz dodał różne wersje językowe (w tym polską, przygotowaną przez szogo87).
Poprzednia wiadomość
Jeśli zdecydujecie się doinstalować do Wiedzmina 3: Dzikiego Gonu mod o nazwie system reputacji, Wasz Geralt będzie musiał zachowywać się o wiele porządniej w konkretnych regionach. W przeciwnym razie handlarze ustanowią dla niego podwyższone stawki i kupią od niego przedmioty znaczniej poniżej ich wartości.
System reputacji w Wiedźminie 3
Jak opisuje twórca w serwisie NexusMods, studio CD Projekt Red pierwotnie planowało wprowadzić system reputacji, ale ostatecznie zrezygnowało z tego pomysłu. Teraz możemy dowiedzieć się, jak kultowa gra wyglądałaby z tą mechaniką. Modyfikacja jest kompatybilna z wersją „next-gen 4.04”. Autor zaznaczył również, że mod jest dostępny we wszystkich językach, w jakich ukazała się gra.
Naszą przygodę na danym terytorium zaczynamy od reputacji na poziomie 50 punktów i to od naszych poczynań zależy, czy będzie ona rosła, czy spadała, oraz jak będą nas traktowali mieszkańcy regionu. Ów system w wykonaniu Freak’a ma pięć poziomów:
- znienawidzony (0–15 punktów);
- nielubiany (15–40 pkt);
- neutralny (40–60 pkt);
- lubiany (60–80 pkt);
- szanowany (80–100 pkt).
Podkreślmy, że system reputacji jest indywidualny dla każdego obszaru. Przykładowo: w Redanii możemy mieć status „lubiany”, a wśród wojsk Nilfgaardu „znienawidzony”. System obowiązuje łącznie na 5 terytoriach:
- w Temerii (Biały Sad, Velen);
- w Nilfgaardzie (Wyzima, obóz armii).
- w Redanii (Novigrad, Oxenfurt i pobliskie obszary);
- na Skellige;
- w Toussaint.
Jak zdobywać punkty reputacji?
Aby zdobyć punkty, musimy wykonywać poszczególne misje, kontrakty czy aktywności (choćby wyścigi konne czy walki na pięści). Na podstawie decyzji, jakie podejmiemy w questach i tego, jak się one skończą, zostanie nam przydzielona odpowiednia liczba punktów.
Jeśli z kolei Geralt będzie kradł na oczach strażników bądź próbował z nimi walczyć, lub, co gorsza, zamorduje ich, punkty reputacji polecą w dół. W rezultacie okoliczna ludność będzie podchodziła do nas z ograniczonym zaufaniem. Dotyczy to również handlarzy, mogących podnieść stawki towarów na naszą niekorzyść (o ile dokładnie, sprawdzicie bezpośrednio w opisie moda) lub wprost przeciwnie – kiedy jesteśmy szanowani, czekają nas solidne zniżki.
Można powiedzieć, że twórca niejako wzorował się na rozwiązaniach znanych z Fallouta: New Vegas oraz Gothica 3. Produkcje te zawierają zbliżony system, ale jest on nastawiony na frakcje, a nie na regiony, jak w przypadku modyfikacji do trzeciego Wiedźmina.