Rok 2025 ledwo się zaczął, a premiery już są opóźniane. Za to dwie ciekawe gry RPG akcji dostały nieodległą datę debiutu na Steamie
Branża szybko łapie wiatr w żagle. Po ostatnim tygodniu mamy już 17 świeżych gier (w tym sporo intrygujących premier na drugą połowę stycznia) i 18 zmian dat premier, np. opóźniono Earth of Oryn i ujawniono, kiedy wyjdą RPG akcji Coridden i Dragonkin. Zapraszam na przegląd nowości w Encyklopedii nr 2/2025.
Nie trzeba było dużo czasu, żeby twórcy gier przerwali sen zimowy i wrócili do „biznesu jak zwykle”. Po minionych siedmiu dniach mamy już sporo przetasowań w kalendarzu premier na początek 2025 roku – przede wszystkim dalsze opóźnienie Assassin’s Creed: Shadows, ale też ujawnienie dat debiutów dwóch izometrycznych gier RPG akcji, które mają szansę oderwać Was od Path of Exile 2 chociaż na chwilkę. Zwrócę też Waszą uwagę na strategię Airborne Empire, którą wzbogacono w polskie napisy tuż przed startem wczesnego dostępu.
Jeśli któraś z poniższych gier wpadnie Wam w oko, możecie dodać ją do obserwowanych z poziomu wpisu w Encyklopedii (to nasz lokalny odpowiednik list życzeń). Dzięki temu otrzymacie powiadomienie, gdy pojawią się nowe teksty na jej temat.
Na początek, jak zwykle, przedstawię Wam najciekawsze gry dodane do Encyklopedii w ostatnim tygodniu – z podziałem na podstawowe gatunki. Są tu nie tylko świeżo zapowiedziane pozycje, ale i takie, które mogły zostać ujawnione jakiś czas temu, a teraz przebiły się przez tłum i wpadły na nasz radar.
Nowo dodane gry – strategie
Broken Alliance (PC)
Strategia turowa z elementami RPG, wzorowana m.in. na pierwszych odsłonach Heroes of Might and Magic, Age of Wonders czy Disciples. W Broken Alliance przemierzamy magiczny świat Eol, rozbudowujemy swoje miasto oraz toczymy turowe, karciane potyczki.
Gra zadebiutuje 15 stycznia we wczesnym dostępie. Na Steamie jest wersja demo.
Harvest Hills (PC)
Hybryda strategii i symulatora rolniczego. W Harvest Hills prowadzimy własne gospodarstwo, uprawiając ziemię i zbierając plony, hodując zwierzęta, a także wytwarzając produkty, które sprzedajemy na targu. Zarobione pieniądze możemy przeznaczyć na dalszy rozwój farmy.
Gra zadebiutuje 15 stycznia na PC (Steam).
Tribe Nation (PC)
RTS, w którym prowadzimy celtyckie plemię przemierzające starożytną Europę w czasach wojen galijskich. W Tribe Nation ważną rolę odgrywają bitwy z Rzymianami, toczone w czasie rzeczywistym na mapach pokrytych siatką heksagonalnych pól.
Gra zadebiutuje 16 stycznia. Na Steamie jest dostępna wersja demo.
The Scouring (PC)
Inspirowana m.in. cyklem Warcraft hybryda RTS-a i RPG akcji, przenosząca nas w środek konfliktu ludzi i orków. W The Scouring nie tylko wznosimy bazę i wystawiamy armię, lecz również kontrolujemy bohatera, przemierzając lochy i tocząc dynamiczne walki.
Gra zostanie wydana z polskimi napisami. Na Steamie jest dostępna wersja demo.
Nowo dodane gry – RPG
Mercenaries Lament: Requiem of the Silver Wolf (PC i konsole)
Taktyczne jRPG w rzucie izometrycznym, należące do serii zapoczątkowanej przez grę Mercenaries Saga. W Mercenaries Lament: Requiem of the Silver Wolf prowadzimy drużynę najemników, która przemierza krainę fantasy, lecząc jej mieszkańców z choroby zmieniającej ich w zombie.
Gra zadebiutowała w kwietniu 2023 r. na Switchu, następnie w październiku 2023 r. wyszła na PS5 i PS4, a 23 stycznia trafi na PC (Steam).
Nowo dodane gry – akcja
Tyrant’s Realm (PC)
Gra akcji TPP z elementami roguelike i systemem walki wzorowanym m.in. na Dark Souls (choć nie jest to soulslike) w konwencji i oprawie rodem z drugiej połowy lat 90. W Tyrant’s Realm przemierzamy mroczny świat fantasy i eliminujemy przeciwników rozmaitą bronią białą.
Gra zadebiutuje 16 stycznia i zostanie wydana z polskimi napisami. Na Steamie jest dostępna wersja demo.
Arken Age (PC, PS5)
Przygodowa gra akcji FPP na zestawy VR, w której trafiamy do terraformowanej krainy fantasy jako postać nazywana „obcą bronią biologiczną”. Solą rozgrywki w Arken Age jest dynamiczna walka z adwersarzami, zaś eksplorację urozmaica możliwość wspinaczki czy pływania.
Gra zadebiutuje 16 stycznia na PC (Steam) i PS5, zostanie wydana z polskimi napisami.
Mekkablood: Quarry Assault (PC)
FPS w konwencji boomer shootera, w którym wcielamy się w operatora mecha i eliminujemy zastępy przeciwników. Oprawę graficzną gry Mekkablood: Quarry Assault utrzymano w stylistyce rodem z FPS-ów z pierwszej połowy XX wieku, pokroju Dooma.
Gra zadebiutuje 20 stycznia na PC (Steam).
Jotunnslayer: Hordes of Hel (PC)
Izometryczna gra typu arena survival w świecie z mitologii nordyckiej, za którą stoją autorzy m.in. Vikings: Wolves of Midgard. W Jotunnslayer: Hordes of Hel wcielamy się w postać aspirującą do miana zabójcy Jotunów, eliminującą hordy wrogów na arenach.
Gra zadebiutuje 21 stycznia we wczesnym dostępie. Zajmuje obecnie dość wysokie, 182. miejsce w rankingu list życzeń Steama. Jest tam do pobrania wersja demo.
Gravelord (PC)
Boomer shooter inspirowany seriami Doom, Quake i Duke Nukem od twórców RPG Vaporum. Gravelord pozwala nam wcielić się w grabarza Queedo, który przemierza gotyckie lokacje i eliminuje tabuny wrogów, korzystając m.in. z broni palnej czy swojej łopaty.
Gra zadebiutuje 22 stycznia we wczesnym dostępie. Na Steamie jest wersja demo.
Nowo dodane gry – inne gatunki
Awaria (PC)
Dostępna za darmo zręcznościówka od polskiego dewelopera vanrippera (twórcy Helltakera). W grze Awaria zajmujemy się naprawą generatorów w nawiedzonych tunelach konserwacyjnych. Uwijając się jak w ukropie, wytwarzamy i instalujemy części oraz unikamy przeciwników i ich ataków.
Gra zadebiutowała 16 grudnia. Na Steamie zebrała dotąd ponad 9 tysięcy recenzji, w tym 96% pozytywnych opinii.
None Shall Intrude (PC)
Karciany roguelike z elementami RPG, w którym wcielamy się w bossa podbijającego krainę fantasy. W None Shall Intrude toczymy turowe potyczki z bohaterami, zagrywając karty i korzystając z unikalnych mocy, w ten sposób przejmując kontrolę nad kolejnymi terytoriami.
Gra zadebiutuje 20 stycznia i będzie dostępna z polskimi napisami. Na Steamie jest wersja demo, a także prolog (Descent), który ma 90% pozytywnych recenzji.
Tokyo Xtreme Racer (PC)
Gra wyścigowa, w której uczestniczymy w ulicznej rywalizacji w Tokio za kierownicą tuningowanych samochodów (głównie licencjonowanych japońskich modeli). Tokyo Xtreme Racer należy do cyklu rozpoczętego w 1994 roku i będzie pierwszą „dużą” odsłoną wydaną po 18-letniej przerwie.
Gra zadebiutuje 23 stycznia we wczesnym dostępie na Steamie.
Dreamcore (PC i konsole)
Eksploracyjna gra przygodowa FPP w atmosferze horroru psychologicznego. W Dreamcore eksplorujemy niepokojące lokacje (tzw. przestrzenie liminalne), starając się znaleźć wyjście z każdej z nich. Na grę nałożono filtr upodabniający ją do nagrań typu „found footage”.
Gra zadebiutuje 23 stycznia na PC, PS5 i XSX/S. Na Steamie jest dostępna wersja demo.
AI2U: With You ‘Til the End (PC)
Hybryda przygodówki FPP, symulatora randkowego i escape roomu, w której jesteśmy więzieni w domach wielbiących nas dziewczyn. AI2U: With You 'Til the End wykorzystuje sztuczną inteligencję, pozwalając prowadzić swobodne rozmowy z kobietami, które usiłujemy przechytrzyć.
Gra zadebiutuje 23 stycznia we wczesnym dostępie. Na Steamie jest dostępna wersja demo.
Więcej nowych gier znajdziecie w wiadomościach opatrzonych tematyką „zapowiedź (gry)”. Inne pozycje, które ostatnio otrzymały wpisy encyklopedyczne, to:
Daty premier – nowe gry
Oto zmiany w datach premier wybranych nadchodzących gier (z podziałem na gatunki), które poznaliśmy w ostatnim tygodniu, a nie opisaliśmy w osobnych wiadomościach:
Strategie
- Crisis in the Kremlin: The Cold War, polityczna strategia o wyciąganiu ZSRR z kryzysu, została przełożona na 28 kwietnia (na PC) z 5 lutego.
- Earth of Oryn zostało przesunięte z I na II kwartał (wczesny dostęp PC).
- Whiskerwood, wydawana przez Hooded Horse strategia, która przypomina polskie Timberborn, dostała orientacyjny termin premiery: 2025 r. (na PC).
RPG
- Assassin’s Creed: Shadows zostało przesunięte na 20 marca (na PC, PS5 i XSX/S) z 14 lutego.
- Coridden, izometryczne RPG akcji z naczelną mechaniką przemian w bestie, zadebiutuje 29 stycznia (na PC).
- Dragonkin: The Banished, hack’n’slash od twórców gry Warhammer: Chaosbane, zadebiutuje 6 marca we wczesnym dostępie (na PC; edycje na PS5 i XSX/S dołączą przy premierze wersji 1.0).
Symulatory
- My Summer Car doczekał się 8 stycznia premiery w wersji 1.0 (na PC).
Akcja
- Platformówka Somber Echoes zadebiutuje 21 stycznia (na PC).
- Polski The House of the Dead 2: Remake zadebiutuje wiosną 2025 r. (na PC, PS5, XSX/S, PS4, XOne i Switchu).
- Into the Dead: Our Darkest Days dostało przybliżony termin premiery: II kwartał 2025 r. (wczesny dostęp PC).
- Showa American Story, action-adventure TPP w Ameryce opanowanej przez Japonię, ma zawężony termin premiery: IV kwartał 2025 r. (na PC i PS5).
Więcej informacji na temat zmian dat premier znajdziecie w wiadomościach opatrzonych odpowiednią tematyką.
Jeśli zaś szukacie pełnej listy nadchodzących gier w układzie chronologicznym, skierujcie się tutaj.
Daty premier – porty
Oto zmiany w datach premier najciekawszych gier, które miały już światowy debiut, ale zmierzają na kolejne platformy sprzętowe.
- Overdungeon, karcianka z 2019 r. od twórców Palworld, wyszła na Switcha – 9 stycznia.
- The Exit 8, quasi-horror FPP o tzw. przestrzeniach liminalnych, trafił na XSX/S – 9 stycznia.
- Sniper Elite 4 został wypuszczony na iOS – 10 stycznia.
- The Tale of Bistun, izometryczna gra action-adventure w świecie perskich mitów, trafi na PS5, PS4 i Switcha – 21 stycznia.
- Botany Manor ma nową datę premiery na PS5 i PS4 – 28 stycznia.
- FPS Robobeat ma nową datę premiery na PS5, XSX/S i Switcha – 30 stycznia.
- Delta Force zostało opóźnione w wersji na iOS i Androida – na lato. Wydania konsolowe prawdopodobnie wyjdą jeszcze później.
Wymagania sprzętowe
Oto gry, którym ostatnio dodaliśmy lub zaktualizowaliśmy wymagania sprzętowe:
- Game of Thrones: Kingsroad (specyfikacja dla wersji beta)
- Builders of Egypt (wzrosły na premierę)
- Dynasty Warriors: Origins
- Hyper Light Breaker
Wersje PL i inne zmiany
Polskie wersje językowe
Przez ostatni tydzień trafiła się tylko jedna gra, której dodano polskie napisy – Airborne Empire (zadebiutuje 13.01 we wczesnym dostępie).
Inne zmiany
To the Star, polski survival sandbox TPP od twórców strategii Gord, ma nowy tytuł – Across the Wonderlands.
Jeśli chcecie nadrobić – bądź przypomnieć sobie – poprzednie przeglądy nowości w Encyklopedii Gier, zapraszam Was tutaj. Pod linkiem znajdziecie chronologiczną listę tekstów.
Najciekawsze nowe filmy
Wszystkie nowe filmy znajdziecie tutaj. Poniżej wymieniam najciekawsze pozycje dodane do naszej bazy w ostatnich dniach – z naciskiem na materiały, których nie mieliście już okazji zobaczyć w niedawnych newsach.
- AI Limit – zwiastun preorderów
- Black Myth: Wukong – zwiastun Nvidia DLSS 4
- Destiny 2 – zwiastun III aktu Revenant
- Dune: Awakening – zwiastun Nvidia DLSS 4
- Freedom Wars Remastered – zwiastun premierowy
- Hyper Light Breaker – zwiastun Breakerów i bossów
- Marvel Rivals – zwiastun 1. sezonu
- Minecraft – zwiastun DLC Sonic x Minecraft
- Naraka: Bladepoint – zwiastun towarzyszy AI
- PowerWash Simulator – zwiastun DLC Wallace & Gromit Special Pack
- Sid Meier’s Civilization VII – zwiastun Lafayette’a
- Tails of Iron 2: Whiskers of Winter – zwiastun Magic & Monsters
- Warden’s Will – zwiastun premierowy
- World War Z: Aftermath – zwiastun premierowy aktualizacji Sin City Apocalypse
- Xenoblade Chronicles X: Definitive Edition – zwiastun The Year is 2054
- Ys Memoire: The Oath in Felghana – zwiastun premierowy
- Ys X: Nordics – film z ocenami
- Zenless Zone Zero – zwiastun wersji 1.5
Najciekawsze nowości w galerii
Wszystkie nowo zaktualizowane galerie znajdziecie tutaj. Poniżej wymieniam najciekawsze pozycje odświeżone (lub dodane) w ostatnich dniach.
- Builders of Egypt
- Eriksholm: The Stolen Dream
- Foundation
- Hyper Light Breaker
- SpaceCraft
- Tempest Rising
- The House of the Dead 2: Remake
- Zenless Zone Zero
CZY WIESZ, ŻE…
Na głównej stronie Encyklopedii Gier, tuż pod listą platform sprzętowych do wyboru, znajduje się wyszukiwarka, która pozwala znajdować interesujące Was gry na podstawie gatunków i tematyk. Co istotne, jest to wyszukiwarka wielokrotnego wyboru, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, by na przykład połączyć ze sobą kryteria „książki” + „polskie” – i przekonać się, jak wielu naszych rodzimych literatów (i nie tylko) doczekało się już egranizacji swojej twórczości.