Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 kwietnia 2023, 16:39

Resident Evil 2 i 3 bez ray tracingu na PC; pomyłka Capcomu i rozwiązanie graczy [Aktualizacja #2]

Capcom przywrócił ray tracing usunięty z remake’ów Resident Evil 2 i Resident Evil 3. Nie trzeba już stosować znalezionego przez graczy rozwiązania – wystarczy pobrać aktualizację.

Źródło fot. Capcom.
i

AKTUALIZACJA #2

Firma Capcom udostępniła dziś aktualizację, która przywraca usunięte ray tracing i dźwięk 3D w pecetowych wersjach remake’ów Resident Evil 2 i Resident Evil 3. Możecie więc cieszyć się tymi „bajerami” bez konieczności stosowania opisanego poniżej sposobu.

AKTUALIZACJA [18 kwietnia]

Jak można było przypuszczać, firma Capcom zareagowała na utyskiwania graczy. W komunikacie zamieszczonym dziś na Twitterze napisano, że badana jest sprawa braku ray tracingu i dźwięku 3D w remake’ach Resident Evil 2 i 3 na PC. Nie podano jednak, kiedy możemy spodziewać się rozwiązania.

W czerwcu 2022 roku Resident Evil 7 oraz remaki Resident Evil 2 i Resident Evil 3 otrzymały „next-genową” aktualizację – tak na konsolach, jak i na komputerach. Gracze PC mieli z nią jednak problem. Część z nich twierdziła, że patch destabilizuje działanie gry, a skok graficzny – „łatka” dodała m.in. ray tracing – jest ledwo zauważalny.

Firma Capcom posłuchała się społeczności i nie usunęła pierwotnych wersji tych trzech gier, choć początkowo miała taki zamiar. Zadowolenie graczy nie trwało jednak wiecznie.

Zamieszanie z ray tracingiem

W zeszłą środę Japończycy ogłosili zakończenie wsparcia dla RE7, RE2 i RE3 w wersjach obsługujących DirectX 11 – a więc tych bez ray tracingu czy dźwięku 3D, oferowanych tylko w wersji z DirectX 12. Dwa dni później gracze na Steamie zauważyli, że świeżo wypuszczone aktualizacje usunęły śledzenie promieni z remake’ów Resident Evil 2 i 3.

Capcom się pomylił?

W jakim celu studio Capcom to zrobiło? Prawdopodobnie przez przypadek – a przynajmniej trudno wpaść na inne wyjaśnienie. Być może chciano usunąć oryginalne wersje? Tak czy inaczej przez weekend problem nie został naprawiony. Można się spodziewać, że deweloper zareaguje w najbliższych dniach.

Gracze mają rozwiązanie

Oficjalnie da się więc obecnie zagrać tylko w „stare” wersje” RE2 i RE 3. Nieoficjalnie… cóż, fani – a konkretnie użytkownik Steama o pseudonimie gex581990znaleźli już rozwiązanie. Chcąc uruchomić te tytuły w trybie ray tracingu, należy:

  • utworzyć skrót do pliku „Steam.exe”;
  • zedytować jego ścieżkę dostępu w taki sposób:

„C:\Program Files (x86)\Steam\Steam.exe” -console

[Jeśli aplikację Steam macie zainstalowaną w innym folderze, po prostu dopiszcie do ścieżki „-console”, np. „E:\Steam\Steam.exe” -console]

  • całkowicie zamknąć aplikację Steam, a następnie uruchomić ją ponownie, korzystając z utworzonego skrótu;
  • w wyświetlonej obok nazwie użytkownika konsoli należy wpisać:

download_depot 883710 883715 4596656973454619188

[dla Resident Evil 2]

download_depot 952060 952062 7305189131432908184

[dla Resident Evil 3]

  • umieścić zawartość pobranego folderu z grą (jego lokalizacja wyświetli się w konsoli) tam, gdzie został zainstalowany dany tytuł, wcześniej usuwając wszystkie pliki z oryginalnego folderu.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej