autor: Łukasz Stefaniak
Red Dead Redemption 1 i 2 będzie wykorzystane do nauki historii USA
Jeden z amerykańskich uniwersytetów wpadł na niecodzienny pomysł. Do nauki historii zamierza wykorzystać gry Red Dead Redeption 1 i Red Dead Redeption 2.
- Tore Olsson z Uniwersytetu Tennessee zamierza wykorzystać serię Red Dead Redeption do edukacji studentów.
- Wśród tematów możemy znaleźć szereg ciekawych punktów odnoszących się między innymi do problemów rasowych czy nierówności społecznych.
Jesienią bieżącego roku na Uniwersytecie Tennessee w Stanach Zjednoczonych ruszy ciekawy z punktu widzenia graczy wykład. Pracownik amerykańskiego uniwersytetu – Tore Olsson – zamierza w jego ramach uczyć o przeszłości tego kraju wykorzystując do tego Red Dead Redeption 1 i 2.
Ogólna opinia Olssona o dyskursie historycznym w grach komputerowych nie jest pozytywna. Zarzuca on twórcom niedokładność w odzwzorowaniu realiów, jednak podkreśla, że RDR jest jedną z tych pozycji, które umiejętnie poruszają wiele istotnych tematów z perspektywy epoki. Amerykański wykładowca na przykładzie gier Rockstara chwali podejście twórców do omawiania takich tematów, jak:
- mitologia pogranicza i jego długa żywotność,
- ekspansja monopolów w kapitalizmie i wpływ rozbudowy sieci kolejowej na wzrost potęgi korporacji,
- niebywałe nierówności w dochodach, które stały się oczywiste w tak zwanym „Wieku pozłacanym” (okres od końca wojny secesyjnej do początku XX wieku),
- problematyka kolonializmu i wywłaszczenia rdzennej ludności Ameryki,
- pogłębianie podziałów rasowych za sprawą regulacji prawnych na szczeblu lokalnym po wojnie secesyjnej,
- pamięć o wojnie secesyjnej i powstanie mitu „Lost Cause”, który zakłada, że pobudki, którymi kierowali się Konfederaci w trakcie konfliktu były szlachetne i sprawiedliwe,
- ruch emancypacyjny kobiet i jego przeciwnicy,
- problematyka powstania i ekspansji amerykańskiego imperium,
- kosmopolitanizm amerykańskiej ludności z uwzględnieniem chińskich, meksykańskich, włoskich, niemieckich i pozostałych imigrantów,
- prywatyzacja wymiaru sprawiedliwości na przykładzie Agencji Pinkertona.
Pomysł wykorzystania serii RDR do nauki historii z pewnością zasługuje na pochwałę. Pokazuje to, że produkcje Rockstara o XIX-wiecznej Ameryce mają nie tylko charakter rozrywkowy, ale także posiadają pewne walory edukacyjne. Ważna w tym kontekście jest także kwestia przywiązania do szczegółów, z której słynie deweloper. Wykorzystanie jego gier w edukacji to dobra wiadomość z punktu widzenia graczy, którzy mogą w ten sposób połączyć przyjemne z pożytecznym.
Warto odnotować, że to nie pierwszy przypadek, gdy gry komputerowe zostaną wykorzystane w podobnym celu. W zeszłym roku informowaliśmy, że nasza rodzima produkcja – This War of Mine – trafiła do kanonu lektur w Polsce. Choć osiągnęła jedynie status lektury nieobowiązkowej, to już sam fakt uwzględnienia jej w tym zestawie jest niemałym osiągnięciem.
Przypomnijmy, że Red Dead Redeption 2 miało premierę w 2018 roku na konsolach i w 2019 roku na PC. U.V. w swojej recenzji wystawił grze maksymalną ocenę i określił ją mianem „najlepszej gry akcji w otwartym świecie”. Produkcja Rockstara zdobyła też w zeszłym miesiącu główną nagrodę Steam Awards 2020.
- Oficjalna strona Red Dead Redeption 2
- Oficjalna strona Rockstar Games
- Profil Tore Olssona w serwisie Twitter
- Recenzja gry Red Dead Redemption 2 – sandbox na „dychę”