autor: Szymon Liebert
Project Lore - poradniki wideo do World of Warcraft
W czerwcu tego roku miłośnicy World of Warcraft otrzymali niezwykle pomysłowy i profesjonalnie zrealizowany sieciowy serial. Nazywa się on Project Lore i przedstawia szczegółowe relacje z rozmaitych instancji dodanych w dodatku The Burning Crusade oraz testy Wrath of The Lich King. Kto odpowiada za ten pomysł i co dokładnie możemy zobaczyć?
W czerwcu tego roku miłośnicy World of Warcraft otrzymali niezwykle pomysłowy i profesjonalnie zrealizowany sieciowy serial. Nazywa się on Project Lore i przedstawia szczegółowe relacje z rozmaitych instancji dodanych w dodatku The Burning Crusade oraz testy Wrath of The Lich King. Kto odpowiada za ten pomysł i co dokładnie możemy zobaczyć?
Twórcą tego projektu jest firma DECA oraz niejaki Alex Albrecht. Człowiek ten zajmuje się tego typu przedsięwzięciami nie od dziś. W swojej karierze był już gospodarzem telewizyjnego programu The Screen Savers (zajmującego się ogólnie komputerami i technologią). Część osób może znać Albrechta także z podcasta Diggnation, będącego cotygodniowym rozrywkowym podsumowaniem informacji z serwisu Digg.
Ideą Project Lore jest zaznajomienie graczy z taktykami dotyczącymi najbardziej znanego MMORPGa. Można więc powiedzieć, że są to swoiste poradniki wideo, które wyróżnia profesjonalna oprawa oraz charyzmatyczni prowadzący, wymieniający się na żywo komentarzami o tym co się dzieje. Prócz Albrechta w grze uczestniczą czterej gracze: Zand Broumand (lubiący kofeinę i kurczaki), Joshua Brentano (pracujący także w internetowej telewizji G4), Jerry Trainor (prawdopodobnie najlepszy ninja na świecie) oraz tajemniczy Brandon Sato. Widać więc, że projektowi nie brakuje także poczucia humoru. Niektóre epizody dodatkowo prowadzi młoda modelka Alexis Knapp.
Sam Albrecht, w wywiadzie dla CNN mówi, że pomysł polegał na umożliwieniu graczom zobaczenia na własne oczy, w wysokiej i dobrej jakości wideo sposobu przejścia wraz ze znajomymi danej lokacji. Ta metoda przekazywania informacji jest dużo ciekawsza w porównaniu z suchymi poradnikami prezentowanymi w postaci tekstu. Pomysłodawca żartuje też, że ekipa otrzymuje sporo pochwał za wysoki poziom samej gry – co nie jest do końca wynikiem umiejętności uczestników programu, ale zasługą filmowej edycji i obróbki.
Projekt oferuje materiał wideo przedstawiający sposób przejścia wielu instancji (Hellfire Ramparts, Slave Pens, Mechanar, Underbog, Botanica, Sethekk Halls, Steamvault, Blood Furnace) opisywanych w poszczególnych epizodach (dodatkowo zawierając potrzebne informacje w formie tekstowej). Dostępny jest też krótki opis każdej klasy i profesji. Ponadto możemy poczytać aktualizowany codziennie blog zawierający wiadomości o grze i samym projekcie. Strona zawiera też kompletne glosarium zawierające opis terminów używanych przez graczy oraz sklep oferujący koszulki i gadżety związane z programem.
Jak już wspominaliśmy produkt został zrealizowany bardzo profesjonalnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest on skierowany tylko dla miłośników World of Warcraft, w dodatku takich, którzy są już raczej bardzo dobrze zaznajomieni z tym tytułem oraz związanymi z nim niuansami. Bohaterowie poszczególnych epizodów wymieniają się często bowiem uwagami i żartami zrozumiałymi tylko dla kogoś kto dobrze zna świat wykreowany przez Blizzarda oraz dość dobrze opanował samą mechanikę gry. Nie jest to oczywiście wadą – część osób ucieszy fakt, że tytuł został potraktowany poważnie i bez ułatwień – zawęża to jednak krąg potencjalnych odbiorców. Z drugiej strony można zastanawiać się czy stali bywalcy jednego z wielu portali będących bazami danych o świecie WoWa (jak np. Wodhead, czy WOWDB) dowiedzą się z internetowego serialu czegoś nowego. No cóż, w ostateczności pozostają walory estetyczne Project Lore.