autor: Bartosz Świątek
Polscy nauczyciele prowadzili lekcje w Half-Life: Alyx
Nauczyciele z jednej z poznańskich szkół wykorzystali wirtualną rzeczywistość i grę Half-Life: Alyx, by przygotować kilka lekcji dla swoich uczniów w czasie, gdy placówka była zamknięta z powodu pandemii. Zajęcia cieszyły się dużą popularnością.
W SKRÓCIE:
- nauczyciele z Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych na 33 w Poznaniu prowadzili lekcje z wykorzystaniem hełmu VR i gry Half-Life: Alyx;
- zajęcia odbywały się na przełomie marca i kwietnia tego roku, gdy placówka była zamknięta z powodu pandemii;
- lekcje cieszyły się dużą popularnością.
Pamiętacie jeszcze marcową wiadomość o amerykańskim nauczycielu, który prowadził lekcje z wykorzystaniem hełmu VR i gry Half-Life: Alyx? Okazuje się, że pedagodzy z poznańskiego Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych nr 33 podchwycili ten pomysł. Produkcja Valve Software umożliwiła przeprowadzenie sześciu lekcji – m.in. języka angielskiego czy matematyki.
Trzeba przyznać, że jest to ciekawy sposób wykorzystania Half-Life: Alyx do czegoś więcej niż tylko zabawy. W pewnym momencie można też odnieść wrażenie, że nauczycielka prowadząca zajęcia sama chętnie podjęłaby się eksploracji wirtualnego świata (w sumie trudno ją winić, szczególnie, że produkcja zebrała świetne recenzje). Widać, że doświadczenie było czymś nowym i interesującym także dla prowadzących.
W realizacji przedsięwzięcia pomogła firma OFFshot – jej pracownicy dostarczyli i skonfigurowali sprzęt, a także grę. Lekcje były przeprowadzane na przełomie marca i kwietnia, gdy poznańska szkoła była zamknięta z powodu pandemii. Odpowiedzialni za ten projekt pedagodzy przyznają w wywiadzie, że pomysł miał na celu uatrakcyjnienie przekazu – chcieli zaoferować swoim uczniom coś, co ich zaciekawi i pomoże poradzić sobie z nietypową sytuacją.
Postanowiliśmy wykorzystać VR na lekcjach, ponieważ wydawało się to dobrą okazją, aby spróbować czegoś nowego i zaangażować naszych uczniów w zajęcia online. Pandemia właśnie się wtedy rozpoczęła, szkoły były zamknięte, a my chcieliśmy jakoś zainteresować naszych uczniów zajęciami. Mieliśmy też nadzieję, że pomoże im to w trudnej sytuacji, w jakiej wszyscy się znaleźli - te pierwsze tygodnie nie były łatwe dla dzieci, które były zamknięte w domach i nie mogły swobodnie się poruszać – powiedziała Katarzyna Sut, nauczycielka jęz. angielskiego i hiszpańskiego, a także administratorka strony szkoły.
Wspomniana pedagog jest przekonana, że jej podopieczni byli zadowoleni z takiego nietypowego pomysłu na prowadzenie lekcji.
Wierzymy, że studenci je polubili. Od młodszych dzieci, aż po nastolatków, widzieliśmy, jak wszystkie grupy wiekowe naszej szkoły spotykają się na Facebooku, by je oglądać. Wnioskując po przesyłanych emotikonach, a także komentarzach, bardzo to lubili. Mamy też nadzieję, że coś z tych lekcji wyciągnęli, ale to już czas pokaże! – stwierdziła Katarzyna Sut.
Przypominamy, że Half-Life: Alyx jest dostępne wyłącznie na komputerach i wymaga do działania gogli wirtualnej rzeczywistości.
- Recenzja Half-Life: Alyx – najlepsza gra, w którą nigdy nie zagracie
- Half-Life: Alyx – strona oficjalna
- Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych w Poznaniu – strona oficjalna