Tropienie przestępstw poprzez granie w gry - tak działa policja w Danii
Duński oddział policji prowadzi media społecznościowe, pojawia się na Steamie czy Discordzie oraz gra w popularne sieciowe tytuły – wszystko to dla dobra dzieci i młodzieży.
Marcin Przybyłek w serii powieści science fiction (oraz dziele studia Anshar) zatytułowanej Gamedec przedstawił postać detektywa XXII wieku, który rozwiązuje sprawy m.in. w grach. Tymczasem duńska policja już teraz może pochwalić się specjalną jednostką zajmującą się patrolowaniem Internetu. Członkowie Politiets Online Patrulje (Policyjnego Patrolu Online) monitorują media społecznościowe i grają w popularne tytuły pokroju Minecrafta, Fortnite’a czy CS:GO, reagując na oszustwa oraz mowę nienawiści.
- Duński oddział powstał w kwietniu 2022 roku – do jego zadań należy m.in. dialog z dziećmi i młodzieżą, które najbardziej narażone są na różnego rodzaju ataki w sieci.
- Politiets Online Patrulje oferuje porady odnośnie do bezpieczeństwa w Internecie oraz możliwość zgłaszania przestępstw np. poprzez media społecznościowe. Jednostka jest obecna na Facebooku, Instagramie, Reddicie, TikToku, Discordzie, Steamie oraz Twitchu.
- Dania nie jest pierwszym krajem zwracającym uwagę na przestępstwa w grach – w 2020 roku holenderska policja uruchomiła inicjatywę „Gaming with the police”. W jej ramach funkcjonariusze są obecni w wirtualnej rozgrywce, by za jej pośrednictwem docierać do młodych osób i oferować im swoją pomoc.