Path of Exile 2 po polsku? Twórcy: „język polski jest wysoko na liście”
Czy w Path of Exile 2 zagramy po polsku? Twórcy ze studia Grinding Gear Games udzielili na to pytanie odpowiedzi, która daje pewną nadzieję na rodzimą lokalizację.
Z tłumaczeniami gier na język polski bywa bardzo różnie. Jeśli są to produkcje inne niż „indyki”, na ogół otrzymują one naszą rodzimą lokalizację. Niemniej istnieją niechlubne wyjątki, takie jak choćby Resident Evil Village i remake Resident Evil 4 Capcomu. Pocieszający jest za to fakt, że serie, których odsłony oficjalnie nigdy nie ukazywały się nawet z polskimi napisami, zaczęły je ostatnio otrzymywać. Mowa tu o świeżutkim Final Fantasy XVI oraz nadchodzącym Metal Gear Solid Delta: Snake Eater.
Fani RPG akcji mogą się zastanawiać, w którą stronę w kwestii polskiej lokalizacji pójdzie studio Grinding Gear Games w Path of Exile 2. Pytanie to jest o tyle istotne, że główny konkurent owej produkcji – Diablo IV – oferuje nie tylko napisy, ale również dubbing (i to naprawdę dobry) w naszym ojczystym języku. Oczywiście GGG jest znacznie mniejszą firmą niż Blizzard i na rodzime głosy postaci w PoE 2 nie ma co liczyć. A jak się ma sprawa z napisami?
Przeprowadzając wywiad z reżyserem kreatywnym owej produkcji, Jonathanem Rogersem, oraz jej głównym projektantem, Chrisem Wilsonem – w całości będziecie mogli go przeczytać na GRYOnline.pl już niedługo – postanowiliśmy zapytać ich o tę jakże istotną kwestię. Choć nie mamy dla Was ostatecznej odpowiedzi, ta, którą otrzymał Piotr Maciejczak, wzbudza nadzieję, że w Path of Exile 2 – w odróżnieniu od „jedynki” – zagramy po polsku.
GOL: Wraz ze zbliżającą się premierą PoE 2 pojawia się coraz więcej pytań dotyczących nowych lokalizacji językowych. W Polsce, skąd pochodzę, jest ono jednym z tych, które najczęściej zadają gracze, rozważający rozpoczęcie swojej przygody na Wybrzeżu Rozbitków. Czy nie planujecie, aby agresywnie wejść na nowe rynki – takie jak polski – dzięki lokalizacji?
JR: Zawsze jesteśmy chętni, aby dodać więcej języków, choć, oczywiście, wymaga to dość dużo pracy, a co ważniejsze, komplikuje proces wydawniczy i dodawanie nowych treści. Chcę przez to powiedzieć, że przy odpowiedniej popularności [gry w danym kraju – dop. red.] zrobimy to. Pytanie zatem brzmi, czy znajdzie się wystarczająco dużo ludzi, którzy będą używać tego języka. Zwykle to Chris odpowiada za tego typu rzeczy, więc prawdopodobnie udzieli lepszej odpowiedzi. Czy badałeś kwestię języka polskiego?
CW: Język polski jest naprawdę wysoko na liście. Zauważyliśmy jednak, że nasi polscy przyjaciele całkiem nieźle rozumieją angielski, a ponadto typ gracza, który interesuje się RPG akcji, podjął wysiłek nauczenia się angielskiego, więc nie ma go [polskiego] na liście języków, które koniecznie musimy zaimplementować.
Odkryliśmy, że dodanie języka japońskiego do pierwszego Path of Exile – to ostatni, jaki wprowadziliśmy, ponieważ w Japonii jest słaba znajomość języka angielskiego – w rzeczywistości kosztowało nas ponad 100 tys. dolarów amerykańskich, za tłumaczenia etc. W przypadku Path of Exile 2 wyszłoby oczywiście mniej, gdyż obecnie w grze – jako że jest ona nowa – jest mniej słów…
JR: …ale to słuszna uwaga – prawdopodobnie możemy dodać więcej języków, gdyż nie mamy tak gigantycznej bazy jak w PoE 1.
CW: To też coś więcej niż tylko język, ponieważ wtedy [kiedy już go zaimplementujemy] chcemy mieć pewność, że posiadamy dobre serwery bardzo blisko danego kraju i możliwość ich oficjalnego wspierania, a także obsługę klienta, która potrafi coś więcej, niż tylko korzystać z Tłumacza Google. Aby inwestycja w dany język była opłacalna, musimy także mieć pewność, że dysponujemy dobrym, naprawdę kompleksowym systemem przetwarzania płatności i zespołem ds. społeczności, który będzie mógł publikować wpisy po polsku na Twitterze, w innych serwisach społecznościowych, w harmonogramie aktualizacji [np. na Steamie] etc.
Jest to więc dość wielowymiarowa inwestycja, którą jednak chciałbym przeprowadzić dla Polski. Myślę, że jest ona na granicy opłacalności, zwłaszcza że polska społeczność wspiera grę już od dłuższego czasu.
Wnioski wyciągnijcie sami. Zwrócę tylko Waszą uwagę na fakt, że kwestia dodatkowych lokalizacji gier nie jest tak prosta i jednowymiarowa, jak mogłoby się wydawać. Słowa Chrisa Wilsona dobrze obrazują złożoność tego typu przedsięwzięcia – przynajmniej w przypadku, jeśli ma ono zostać przeprowadzone jak należy. To coś więcej niż tylko przetłumaczenie napisów, które gracz później widzi na ekranie.
Path of Exile 2 ukaże się na PC, PS5 i XSX/S. Kiedy? Na tę informację musimy jeszcze poczekać. Podobnie jak „jedynka”, będzie to produkcja free-to-play.
- Widziałem Path of Exile 2 i bardziej szczęśliwy już być nie mogę
- Path of Exile 2 będzie wielkim zagrożeniem dla Diablo IV