Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 czerwca 2023, 12:06

autor: Adam Celarek

Oto kolekcja 50 nigdy niewidzianych artów z niewydanych gier Valve

Fani studia Valve oraz osoby zainteresowane historią branży growej mają nie lada okazję do świętowania. Do Internetu trafiły powiem nigdy niepublikowane archiwalne grafiki koncepcyjne z serii takich jak Half-Life, Left 4 Dead czy Counter-Strike.

Źródło fot. Valve
i

W sieci pojawił się prawdziwy skarb dla fanów gier od studia Valve. W nawiązaniu do swojego materiału o skasowanych grach z serii Half-Life, popularny kanał DidYouKnowGaming udostępnił za pośrednictwem serwisu Internet Archive paczkę, aż 50 niedostępnych dotąd publicznie grafik koncepcyjnych.

Nietypowa kolekcja pozwala zajrzeć za kulisy niezrealizowanych projektów oraz wczesnych wersji późniejszych hitów.

Kolekcjoner

Osobą odpowiedzialną za ocalenie oraz udostępnienie cennych materiałów jest David McGreavy – związany od lat z branżą entuzjasta gier Valve. Według zeznań, McGreavy kupił grafiki koncepcyjne od anonimowego pracownika studia, który uratował je przed wyrzuceniem w trakcie przeprowadzki jednego z oddziałów firmy.

Zainteresowani historią branży mogą mówić zatem o dużym szczęściu, gdyż bez działań podjętych przez kolekcjonera, zaginione grafiki koncepcyjne mogłyby nigdy już nie ujrzeć światła dziennego.

Historyczne materiały

Wśród udostępnionych treści prawdopodobnie najbardziej interesujące są te związane z nigdy niewydanym Epizodem 3 do Half-Life 2. Niezrealizowany projekt obrósł przez lata legendą wśród fanów, zaś zaprezentowane niedawno materiały pozwalają nieco bliżej poznać charakter produkcji.

Wśród obrazów dominują te przedstawiające zrujnowany, jałowy krajobraz z posępną Cytadelą Kombinatu widniejącą na horyzoncie.

Oto kolekcja 50 nigdy niewidzianych artów z niewydanych gier Valve - ilustracja #1

Źródło: Valve; David McGreavy

Oto kolekcja 50 nigdy niewidzianych artów z niewydanych gier Valve - ilustracja #2

Źródło: Valve; David McGreavy

Występu doczekał się także antagonista drugiej części gry – doktor Wallace Breen. W skutek groteskowej transformacji przybrał jednak formę, która w żaden sposób nie przypominała jego oryginalnej, ludzkiej odsłony.

Oto kolekcja 50 nigdy niewidzianych artów z niewydanych gier Valve - ilustracja #3

Przykry los doktora BreenaŹródło: Valve; David McGreavy

Innym interesującym fragmentem kolekcji są również materiały pochodzące z tajemniczego projektu Stars of Blood. Choć same w sobie nie mówią dużo na temat szczegółów niedoszłej produkcji, tak mocno stylizowane sylwetki bohaterów i obce krajobrazy sugerować mogą rozgrywającą się w kosmosie grę o nietypowej konwencji oraz estetyce.

Oto kolekcja 50 nigdy niewidzianych artów z niewydanych gier Valve - ilustracja #4

Postać z konceptu Stars of BloodŹródło: Valve; David McGreavy

Kolekcja McGreavy’ego to jednak nie tylko cmentarzysko niezrealizowanych projektów. Dużą część grafik stanowią również wczesne, koncepcyjne materiały z gier takich jak Left 4 Dead, czy Counter-Strike: Global Offensive (określany w tamtych czasach jeszcze jako Counter-Strike: Source 2).

Oto kolekcja 50 nigdy niewidzianych artów z niewydanych gier Valve - ilustracja #5

Wczesna wersja przeciwnika z Left 4 DeadŹródło: Valve; David McGreavy

Oto kolekcja 50 nigdy niewidzianych artów z niewydanych gier Valve - ilustracja #6

Wczesna wersja mapy de_dust2 z konceptu Counter-Strike: Source 2Źródło: Valve; David McGreavy

Zainteresowani dziedzictwem branży z pewnością powinni zwrócić uwagę na udostępniony skrawek historii.

  1. Materiał DidYouKnowGaming
  2. Grafiki koncepcyjne na platformie Internet Archive

Adam Celarek

Adam Celarek

Grami interesuje się od najmłodszych lat. Absolwent filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie obronił pracę z zakresu ludologii. Pracę w GRY-Online.pl rozpoczął na początku 2023 roku. W redakcji pełni rolę autora poradników. Entuzjasta RPG-ów, nietuzinkowych gier indie oraz kompetytywnych tytułów e-sportowych (głównie bijatyk oraz gier MOBA). Poza grami interesuje się także papierowymi grami fabularnymi oraz karciankami kolekcjonerskimi. Miłośnik oldskulowej technologii i stylu retro.

więcej