autor: Maciej Kowalczyk
Najnowsze wyniki finansowe Microsoftu – sprzedaż konsol spada, Xbox Live na plus
Firma Microsoft opublikowała wyniki finansowe za ostatni kwartał oraz rok finansowy 2016. Rezultaty wskazują na ciągły spadek sprzedaży Xboksów One, choć sama usługa Xbox Live zanotowała niewielki wzrost. Ogółem przychody z sektora powiązanego z grami spadły o 9% w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku.
Najnowszy raport finansowy został przedstawiony na oficjalnej stronie Microsoftu i podsumowuje zarówno ostatni kwartał, zakończony 30 czerwca tego roku, jak i cały ubiegły rok finansowy przedsiębiorstwa. Nie mogło w nim oczywiście zabraknąć wyników dotyczących growego sektora giganta z Redmond, związanego chociażby ze sprzedażą konsol. Te jednak nie są zbyt zaskakujące – rezultaty finansowe Xboksa One są jeszcze gorsze niż w analogicznym kwartale z ubiegłego roku.
Ogółem przychody z sektora związanego z grami spadły w ostatnim kwartale roku finansowego Microsoftu o 9%, czyli o 152 miliony dolarów. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest wciąż malejąca sprzedaż konsol oraz ich coraz niższe ceny, co spowodowało spadek jeśli chodzi o przychody z Xboksowego sprzętu aż o 33% w stosunku do ubiegłego roku. Dla porównania, w poprzednim kwartale w tej samej kategorii również zanotowano degresję o 26%. Tendencja ta wydaje się niepokojąca dla Xboksa One, choć być może zmieni się to po premierze Xboksa One S, którą zapowiedziano na 2 sierpnia tego roku.
Kiepską sytuację w kwestii konsol Microsoftu zdaje się ratować usługa Xbox Live. Rezultaty finansowe z jej prowadzenia polepszyły się w tym kwartale o 4%, co jest zasługą chociażby większej liczby przeprowadzonych transakcji w cyfrowym sklepie oraz ogółem przychodów z każdego zakupu. Popularność dystrybucji cyfrowej jest więc widoczna także na Xbox Live, a warto dodać, że liczba użytkowników serwisu wzrosła o 3 miliony w porównaniu do poprzedniego kwartału. Obecnie z usługi Microsoftu korzysta 49 milionów graczy.
Malejąca sprzedaż Xboksa One przekłada się także na ogólną degresję w sektorze „More Personal Computing”, do której zaliczają się także przychody z urządzeń przenośnych i mobilnych, wyszukiwarki internetowej Bing oraz systemów Windows. W tym segmencie zanotowano spadek o 4%, spowodowany chociażby zmianą polityki przedsiębiorstwa dotyczącej telefonów (z tego powodu przychody z ich sprzedaży spadły o 71%). Wzrosty zaobserwowano z kolei przy serwisie Bing oraz przy dystrybucji licencji OEM dla systemów operacyjnych Microsoftu.
Postępy widoczne są w segmentach niezwiązanych z grami, gdzie np. w kategorii związanej ze sprzedażą pakietów Office zaobserwowano większy przychód o 5%, a przy tzw. Inteligentnej Chmurze Microsoft zaliczył 7% wzrost. Przychody firmy ogółem za opisywany kwartał wyniosły 20,6 miliardów dolarów, a sumarycznie za cały rok 85,3 miliardów. Po inne szczegółowe rezultaty odsyłamy na oficjalną stroną Microsoftu, gdzie znajduje się rzeczony raport.
Wyniki finansowe Microsoftu wciąż są bardzo dobre, choć nie sposób nie zauważyć słabej sprzedaży Xboksa One, nie tylko w porównaniu do konkurencyjnego PlayStation 4, ale także do poprzedniej generacji Xboksa, czyli popularnej „trzystasześćdziesiątki”. Firma nieustannie stara się przekonać do swojego sprzętu potencjalnych nabywców przez np. wsteczną kompatybilność Xboksa One czy nowe, mocniejsze edycje swojej konsoli, zapowiedziane na tegorocznych targach E3. Mowa tutaj o Xboksie One S oraz projekcie Scorpio, które – miejmy nadzieję – sprawią, że w następnych raportach Microsoftu będziemy obserwować same wzrosty w segmentach związanych z elektroniczną rozrywką.