Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 września 2023, 11:51

autor: Adrian Werner

Najlepsze mody do Starfielda; tak poprawisz interfejs i grafikę

Społeczność moderska gry Starfield pracuje w szalonym tempie. Przygotowaliśmy dla Was zestaw najciekawszych do tej pory modyfikacji do kosmicznego RPG studia Bethesda.

Źródło fot. Microsoft
i

Dzisiaj w nocy na rynku oficjalnie zadebiutowała gra Starfield. Produkcje studia Bethesda słyną z mocnego wsparcia dla modów i najnowszy tytuł zespołu nie będzie wyjątkiem od tej reguły. Najbardziej oddani fani wydali 500 zł na edycję Premium, dzięki czemu grają już od 1 września. W połączeniu z faktem, że technologia projektu bazuje na wcześniejszych rozwiązaniach Bethesdy, sprawiło to, że ukazała się do niego masa modów.

W serwisie Nexus w momencie pisania tego artykułu dostępnych jest już ponad 670 modyfikacji. Oczywiście to dopiero początek rozwoju modów do tej gry – ob.ecnie są to głównie małe projekty, zmieniające niektóre aspekty rozgrywki lub naprawiające niedociągnięcia. Wybraliśmy z nich te najbardziej godne polecenia.

  1. Starfield na Steamie
  2. Recenzja Starfield – ten kosmos pozytywnie przytłacza

Sprawy techniczne

Moderska scena Starfielda dopiero raczkuje, więc obecnie instalacja różnych projektów jest dosyć niewygodna i nieustandaryzowana.

W serwisie Nexus część projektów obsługuje łatwą instalację za pomocą klienta Nexus. Natomiast przy ręcznej instalacji w większości przypadków wystarczy wypakować archiwum z modem do głównego folderu gry. Moderzy tak ustawiają pliki w swoich archiwach, aby trafiły one we właściwe miejsca (np. pliki .txt ze zmianami w zasadach gry lądują w głównym folderze z grą, a pliki .swf ze zmienionym interfejsem w „Data\Interface\”).

Ważne jest, abyście umożliwili grze ładowanie tzw. luźnych plików. W tym celu wejdźcie do :

%userprofile%\Documents\My Games\Starfield\.

Jeśli nie macie tam pliku StarfieldCustom.ini, to sami go stwórzcie w Notatniku i dodajcie do niego sekcję:

[Archive]

bInvalidateOlderFiles=1

sResourceDataDirsFinal=

Niektóre z modów mają własne pliki StarfieldCustom.ini. Jeśli chcecie instalować wiele modów, to zamiast zastępować Wasz plik StarfieldCustom.ini tym z archiwum moda, najlepiej otwórzcie w Notatniku Waszą wersję StarfieldCustom.ini i dodajcie do niej wszystkie brakujące elementy z wersji tego pliku w archiwum moda. W ten sposób będziecie krok po kroku tworzyli własną wersję tego pliku, obsługującą wszystkie Wasze mody.

Dobre mody na start przygody w Starfield

Dodaj obsługę DLSS

Niestety, standardowo gra nie obsługuje DLSS, oferując jedynie alternatywą technologię FSR firmy AMD. Na szczęście na ratunek ruszyli moderzy. Obecnie liczą się trzy projekty tego typu:

  1. Starfield Upscaler
  2. FSRBridge – DLSS
  3. Starfield Frame Generation – Replacing FSR2 with DLSS-G

Jak bardzo gracze potrzebują tej opcji, najlepiej świadczy fakt, że Starfield Upscaler jest obecnie najpopularniejszym modem do tej gry w serwisie Nexus. Od 1 września pobrano go ponad 274 tys. razy. Jak projekt sprawdza się w akcji, możecie się przekonać, oglądając poniższy materiał wideo kanału Tof Gaming.

Odblokuj Osiągnięcia

Jeśli zależy Wam na Osiągnięciach, to koniecznie zainstalujcie modyfikację:

  1. Achievement Enabler

Po wykryciu modów gra modyfikuje bowiem naszego save’a, blokując możliwość zdobywania Osiągnięć. Ten mod to zmienia, odblokowując je, nawet gdy korzystamy z modów lub cheatów.

Poprawiamy interfejs

Warto także zainteresować się kilkoma modyfikacjami poprawiającymi interfejs użytkownika.

  1. BetterHUD – minimalizuje widoczne na ekranie elementy interfejsu (opcjonalnie wiele z nich można kompletnie wyłączyć), zwiększając tym samym immersję.
  2. Compact Inventory UI – zmniejsza rozmiary wielu elementów interfejsu ekwipunku, tak abyśmy widzieli naraz więcej przedmiotów.
  3. Enhanced Dialogue Interface – zmienia interfejs dialogów na bardziej schludny i minimalistyczny.
  4. Responsive Grabbing – skraca dziwne opóźnienie podczas podnoszenia przedmiotów i ciał z 1 sekundy do 300 milisekund, dzięki czemu gra jest bardziej responsywna.
  5. Smooth Ship Reticle – usuwa brzydki efekt przycinającego celownika w statku, sprawiając że animowany jest on w 120 fps-ach. Można w ten sposób również ulepszyć inne animowane elementy interfejsu. Alternatywami są projekty 60 FPS – Smooth UI oraz 120 FPS – Smooth UI.
  6. Undelayed Menus – przyspiesza działanie menu, usuwając wszystkie opóźnienia.
Najlepsze mody do Starfielda; tak poprawisz interfejs i grafikę - ilustracja #1
Mod Enhanced Dialogue Interface. Źródło fot. Seb263 i Bethesda.

Ratunek dla graczy ze słabymi PC

Jeśli nawet na najniższych ustawieniach nie możecie uzyskać wystarczającej płynności rozgrywki, to ratunkiem może okazać się:

  1. Starfield Potato Mode

Mod obniża poziom detali tekstur znacznie poniżej minimalnych wartości dostępnych w menu gry. Starfield wygląda z tą modyfikacją paskudnie, ale działa przyzwoicie nawet na kartach z małą ilością pamięci.

Podobną rolę pełni:

  1. Starfield Performance BOOST

Ten mod jest jednak znacznie mniej agresywny – uzyskujemy wzrost wydajności o 5-15% bez widocznego pogorszenia grafiki.

Najlepsze mody do Starfielda; tak poprawisz interfejs i grafikę - ilustracja #2
Mod Potato Mode. Źródło fot. BulwarkHD i Bethesda.

Zmiany grafiki

Na pierwsze mody prawdziwie ulepszające grafikę sporo jeszcze poczekamy. Na razie dostępnych jest kilka projektów, które pozwalają dopasować Starfield do własnych preferencji i lekko podrasować oprawę wizualną.

  1. Bullet Hole Impact – mod dodaje brakujący efekt ran postrzałowych na ciałach przeciwników.
  2. EXE – Effect Textures Enhanced – projekt ulepsza tekstury wszystkich efektów wizualnych, takich jak błyski, burze, krew, eksplozje, lasery itd.
  3. Neutral LUTs – No Color Filters – usuwa z gry wszystkie filtry zmieniające kolorystykę, zapewniając czystszy obraz. Alternatywą jest Just remove the ugly green tone, który usuwa jedynie najbardziej agresywny zielony filtr.
  4. Starfield High Definition Texture Pack (HDTP) – projekt, którego celem jest ulepszenie wszystkich tekstur w grze za pomocą algorytmów AI. Obecnie przerabia w ten sposób cześć tekstur ziemi oraz statków. Mod jest szybko rozwijamy – nowe wersje ukazują się praktycznie codziennie.
Najlepsze mody do Starfielda; tak poprawisz interfejs i grafikę - ilustracja #3
Mod Starfield High Definition Texture Pack. Źródło fot. Epiphany Absolute i Bethesda.

Zabawa na padzie do PlayStation 5

Starfield bardzo dobrze radzi sobie na padach, ale ma jeden problem – zawsze wyświetla tylko ikony z Xboksa. Jeśli chcecie bawić się za pomocą DualSense (kontroler do PlayStation 5), to zainstalujcie ten mod. Wprowadza on ikony z PS5.

  1. DualSense PS5 Icons

Garść innych godnych uwagi projektów

Na koniec zostawiliśmy kilka innych wartych uwagi modyfikacji.

  1. Starfield Script Extender (SFSE) – mod rozszerzający możliwości skryptowania dla moderów. Obecnie to jedynie ciekawostka, ale tak jak to było w przypadku Skyrima czy Fallouta 4, za kilka miesięcy będzie to absolutny „musiszmieć" i pierwsza modyfikacja, jaką będą instalować gracze pecetowi, gdyż wymagać jej będą najbardziej ambitne projekty. Niestety, SFSE działać będzie tylko z wersją ze Steam, dlatego jeśli chcecie bawić się w modyfikowanie Starfielda to kupcie grę w tym serwisie, a nie w Microsoft Store.
  2. Enemy Friendly Fire (SFSE) – włącza bratobójczy ogień, sprawiając, że postacie NPC mogą trafić innych NPC-ów podczas walk.
  3. Immersive Damage – czyni obrażenia od strzałów bardziej realistycznymi, tak aby nie trzeba już było wpakować Bóg wie ile pocisków w przeciwnika, zanim on zginie.

Jak widać, dostępnych jest już sporo ciekawych modów. To jednak dopiero początek. Wszystko wskazuje na to, że Starfield okaże się moderskim fenomenem i gracze będą rozwijali tę grę przez następną dekadę. Na razie cieszmy się więc postawionymi przez społeczność pierwszymi krokami i wypatrujmy przyszłych fanowskich projektów.

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej