Mongolski dodatek do CK3, duża aktualizacja i przecena pomogły grze na Steamie. Koczowniczy tryb życia przypadł do gustu graczom
Crusader Kings 3: Khans of the Steppe nie okazało się kolejnym fatalnym dodatkiem do gry Paradoxu. Przynajmniej nie w pierwszych recenzjach graczy.

Nowa aktualizacja i koczownicze rozszerzenie Crusader Kings 3: Khans of the Steppe zostały ciepło przyjęte przez graczy.
Wielkie stepy i jego ludy to pierwsza część nowego, czwartego rozdziału Crusader Kings 3. Ten od początku wzbudził spore zainteresowanie, nie tylko ze względu na azjatycki motyw. Khans of the Steppe wprowadza bowiem sporo nowości do CK 3, i to bynajmniej nie skromnych.
Plemiona koczowników naprawdę robią różnicę
Główną atrakcją są plemiona koczowników i powiązana z nimi forma rządów oraz migracje. Dotychczas jedyną „mobilną” opcją były role wędrownego szlachcica, ale teraz gracze mogą poprowadzić całe plemiona i konfederacje nomadów w poszukiwaniu zasobów oraz wraz ze zmieniającymi się porami roku, by wykarmić swój lud i stada. Najbardziej ambitni wodzowie mogą stanąć do walki o dominację na stepach i tytuł wielkiego chana.
Tradycyjnie dodatkowi towarzyszą też darmowe nowości wprowadzone w aktualizacji podstawowej wersji gry. Update 1.16.0 Chamfron również rozbudowuje opcje dostępne dla plemion i koczowników, w tym przez dodanie większej liczby celów najazdów (włącznie z plądrowaniem), konfederacji ludów oraz „mongolskiego” interfejsu. Pełną listę zmian znajdziecie na oficjalnej stronie firmy Paradox.
Jak na razie Khans of the Steppe ma 162 recenzje na Steamie i aż 83% z tych opinii jest pozytywnych. To dobry wynik, zwłaszcza na tle ostatnich, nie do końca udanych (delikatnie rzecz ujmując) DLC do innych gier Paradoxu.
Niemniej na razie to dobre przyjęcie (oraz spora promocja na „podstawkę”, która do 12 maja dostępna jest w cenie 69,59 zł – ten zabieg wywindował grę na czwarte miejsce listy globalnych bestsellerów Steama) nie przełożyło się na napływ aktywnych graczy. Być może zmieni się to w najbliższy weekend, gdy fani będą mieli czas na sprawdzenie nowego rozszerzenia.
- Crusader Kings 3 – recenzja. Ta gra nie ma konkurencji
- Crusader Kings 3 – poradnik do gry
- Ceny strategii Paradoxu są w Polsce wyjątkowo wysokie. Łączymy siły, by to zmienić już przy okazji CK3: Roads to Power