Katastrofy naturalne w Crusader Kings 3 będą „tylko” wyzwaniem, a nie „superdestrukcyjnym” eventem
4. rozdział Crusader Kings 3 nie tylko zabierze graczy do Azji, ale też poszerzy regiony Afryki i wprowadzi nowe wyzwanie: katastrofy naturalne.

Crusader Kings 3 nieco skomplikuje zabawę po debiucie azjatyckich rozszerzeń do popularnej wielkiej strategii.
Deweloperzy z zespołu Paradox Studios potwierdzili azjatycki motyw 4. rozdziału CK 3 prawie miesiąc temu, po czym szybko zabrali się za omawianie kolejnych elementów z nadchodzących DLC i aktualizacji. W ten sposób dowiedzieliśmy się sporo na temat konfederacji plemion, trybutów i hołdów, jak również nowych mechanik dla stale przemieszczających się klanów koczowników.
Poza tym, mimochodem, deweloperzy odnieśli się do problemu „braku wyzwania” dla weteranów z tysiącami godzin spędzonymi w trzecim Crusader Kings (choć nie wszyscy całkowicie zgadzają się z argumentami twórców; via Reddit).
Ta ostatnia kwestia została poruszona w materiale, w którym deweloperzy odpowiedzili na pytania graczy. Co więcej, przedstawiciele studia byly aktywni również w komentarzach do filmiku udostępnionego w serwisie YouTube. Temu zawdzięczamy potwierdzenie implementacji katastrof naturalnych (o czym pokrótce napomknięto w wideo).
Jak zdradzono, te wydarzenia będą mogły zdarzyć się w dowolnym miejscu w świecie Crusader Kings 3, choć niektóre lokacje będą bardziej podatne na te klęski od innych miejsc. Deweloperzy podkreślili, że intencją studia nie jest stworzenie stricte „destrukcyjnych” eventów, lecz wyzwań, z którymi gracze będą mogli (i musieli) się uporać. Będzie to mogło przybrać formę ambitnego projektu lub próby wzmocnienia regionu po takiej katastrofie (co może nawet wzmocnić dziedzinę gracza).
Oczywiście pojawią się też mechaniki, który pozwolą zapobiec klęskom żywiołowym – przynajmniej do pewnego stopnia. Dla przykładu wały i kanały irygacyjne zmniejszą ryzyko wystąpienia powodzi.
Prócz tego deweloperzy potwierdzili także rozszerzenie wirtualnej Afryki aż do Zanzibaru (co ma być ostatnią granicą, jak na razie) i Indonezji (również niecałej), nietypową sytuację Japonii w grze (pod względem systemu władzy) oraz, niestety, brak większych zmian w systemie walki.
- Crusader Kings 3 – recenzja. Ta gra nie ma konkurencji
- Crusader Kins 3 – poradnik do gry
- Ceny strategii Paradoxu są w Polsce wyjątkowo wysokie. Łączymy siły, by to zmienić już przy okazji CK3: Roads to Power