autor: Aleksandra Dziwińska
Minecraft - tajemnica obrazka rozwiązana po miesiącach poszukiwań
Grupa fanów prowadziła od początku roku poszukiwania ziarna pozwalającego na wygenerowanie znanego z Minecrafta obrazka. W sobotę zakończyły się ich starania. Lokalizacja góry nie jest już tajemnicą.
Jedna z wielkich zagadek Minecrafta została rozwiązana. Jest to kolejny przykład tajemnicy odkrytej przez fanów, dzięki ich wytrwałości i uporowi. Tym razem poznaliśmy lokalizację góry znanej z pack.png.
Plik pack.png to niewielkich rozmiarów grafika przedstawiająca porośniętą drzewami górę, z której wypływa strumień. Wzgórze pojawia się w Minecrafcie jako ikonka symbolizująca domyślną paczkę zasobów oraz domyślny obrazek dla serwera w menu gry wieloosobowej.
Poszukiwania seeda rozpoczął youtuber SalC1. Na początku roku opublikował filmik, w którym opowiada historię grafiki pojawiającej się w Minecraft Java Edition. Udało mu się ustalić, w jakiej wersji gry powstał świat, na którym znajduje się góra. Jednak to jedyne, czego udało mu się dowiedzieć. Wielokrotnie trafiał w ślepe zaułki i chciał porzucić projekt. Postanowił jednak nagrać wideo i zaprosić innych fanów do współpracy.
W czerwcu tego roku youtuber opublikował film informujący o postępach. Podziękował za ogromne wsparcie graczy… i twórców. Notch zainteresował się projektem i dołączył do kanału Discord poświęconego poszukiwaniom, ale niestety nie umiał odpowiedzieć na trapiące społeczność pytania.
Gracze poświęcili wiele godzin, by zlokalizować położenie góry. Analizie poddano ułożenie chmur i kierunek wody. Dlaczego? Chmury w Minecrafcie generowane są na podstawie powtarzającej się tekstury, a tekstura wody nie podlega rotacji. Dzięki temu ustalono przybliżoną lokalizację wzgórza. Następnym krokiem było stworzenie replik obrazu w grze. Okazało się to jednak niemożliwe, ponieważ grafika została wykonana w niskiej rozdzielczości (128x128 pikseli). W związku z tym konieczna była pomoc sztucznej inteligencji. Przewodzący grupie Seed Reverse Engineering Team – EarthComputer – stworzył mod, który wykonywał screenshoty terenów wygenerowanych przez grę. Modyfikacja została udostępniona graczom zaangażowanym w akcję. Po zebraniu 1,7 miliona screenshotów sztuczna inteligencja „poprawiła” jakość oryginalnego obrazka. W ten sposób budowniczy mogli dopracować replikę.
Następnym krokiem były prace programistów. Obrazek został podzielony na części. Niektóre elementy przeszkadzały w odnalezieniu ziarna, a inne wręcz przeciwnie. Na przykład strumień wody, umiejscowiony dość nietypowo jak na tę wersję Minecrafta, w wysokim miejscu, był jednym z czynników umożliwiających dalsze poszukiwania. Bez niego zagadka mogłaby pozostać nierozwikłana.
Wspomniany wcześniej EarthComputer podzielił się w sobotę dobrą nowiną. Wesja Alpha 1.2.2., ziarno 3257840388504953787, x = 49, z = 0. To właśnie tu znajduje się góra z pack.png. Grupa graczy udała się obejrzeć górę i nagrała filmik, który został udostępniony na YouTubie.
Youtuber SalC1 potwierdził na swoim Twitterze koniec poszukiwań. W innych tweetach zaznaczył, że wideo podsumowujące wielomiesięczną pracę pojawi się niedługo na jego kanale.
Ostatnie tygodnie sprzyjają odkrywaniu tajemnic Minecrafta. Czy usłyszymy więcej o rozwikłanych zagadkach, czy może to już wszystko, co kryje się w sześciennym świecie?
- Recenzja Minecraft
- Minecraft - zobacz 11 lat rozwoju w 4 minuty
- Minecraft – tajemnica ekranu startowego rozwikłana po latach