Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 sierpnia 2024, 11:37

Koniec z automatyzacją gry w CS 2. Valve bierze się za skrypty oraz oszustów

Valve rozpoczęło testy VacNet 3.0, ale wprowadziło też ważne zmiany w Counter-Strike'u 2 związane z bindami.

Źródło fot. Valve Corporation.
i

Counter-Strike 2 otrzyma nową wersję antycheata, a wraz z nim nowe zalecenia dla graczy, które znacząco wpłyną na rozgrywkę. Firma Valve opublikowała dwa artykuły na Steamie, w tym jeden o wiele mówiącym tytule „Side-Stepping Skill”, czyli – w luźnym tłumaczeniu – „omijanie skilla”.

Jak czytamy we wpisie, choć automatyzacja czynności w grze przez wykorzystanie „skryptów” zawsze budziła kontrowersje, to niektóre takie rozwiązania zostały zaakceptowane lub nawet zaimplementowane jako oficjalne mechaniki. Dotyczy to choćby tzw. jump-throws, czyli polecenia jednoczesnego skoku i rzucenia granatem.

Jednakże rozwój sprzętu dla graczy sprawił, że granica między samodzielnymi akcjami graczy a automatyzacją się zatarła. Dlatego Valve uznało, że pora jasno wyłożyć, jakie „skrypty” są dozwolone w Counter-Strike’u 2.

Skill>hardware

Podstawowe założenie jest proste: koordynacja i czas reakcji to kluczowe umiejętności leżące u podstaw CS-a. Dlatego wszelka „automatyzacja” omijająca te podstawowe zdolności (w tym m.in. counter strafing, pomagający celować w ruchu) poskutkuje wyrzuceniem z meczów na oficjalnych serwerach Valve.

W przyszłości będzie to też dotyczyć „skryptów” łączących kilka akcji (m.in. kucanie, przybliżenie, poruszanie się oraz atak), ale na razie będą one jedynie ignorowane przez grę. Dlatego Valve zaleca, by gracze posiadający sprzęt oferujący podobne funkcje (na przykład tryb Snap Tap w produktach Razera), wyłączyli te opcje.

„Wsparcie sprzętowe” i VacNet 3.0

Sporo fanów zdaje się nie mieć nic przeciwko tej zmianie, bo – jak twierdzą – część tych akcji jest łatwiejsza do wykonania w CS 2 niż w CSGO i opanowanie ich bez skryptów powinno być de facto częścią umiejętności gracza.

Oczywiście są też osoby narzekające na usunięcie tej opcji, a internauci wdali się w dyskusje na temat tego, czy takie „wsparcie sprzętowe” to cheaty czy nie (znowu). Ponadto, jak wskazują niektórzy fani, sporo graczy może pożałować zakupu klawiatur, które oferowały powiązane ze „skryptami” funkcje (w tym wspomniany Snap Tap Mode Razera).

Ponadto Valve potwierdziło, że testuje VacNet 3.0, czyli nową wersję zabezpieczenia przeciwko oszustom. Ulepszony antycheat ma być aktywny w wybranych sesjach w CS 2, a więc na razie raczej nie przełoży się to na fale banów.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej