8 rzeczy, które chciałbym wiedzieć przed zagraniem w Hogwarts Legacy
Świat Hogwarts Legacy jest ogromny, przepiękny i pełen ciekawych aktywności, co sprawia, że jego eksploracja okazuje się czystą frajdą. Przygotowaliśmy więc dla Was kilka istotnych porad, by uczynić ją jeszcze przyjemniejszą i owocną.
Dziedzictwo Hogwartu pozwala nie tylko wrócić do ulubionego przez wielu uniwersum Harry’ego Pottera, ale i osobiście poczuć się jak jeden z uczniów bądź uczennic Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Przyjdzie nam doświadczyć dokładnie tego samego w trakcie różnych zajęć lekcyjnych, z czym mierzyli się główni bohaterowie kultowej serii książek i filmów.
Rok szkolny w Hogwarcie i wszystkie przygody, jakie przeżywa nasza postać, nie stanowią może jakiegoś wielkiego wyzwania, niemniej jest to gra ogromna, która zasypuje nas naprawdę wieloma informacjami. Często w tym gąszczu można coś przegapić, a niektóre rzeczy zostały wytłumaczone słabiej niż inne. Uniwersum Wizarding World z pewnością przyciągnie też osoby, które nie mają dużego doświadczenia w grach z otwartym światem, dlatego opracowaliśmy dla Was garść przydatnych porad, mogących usprawnić poruszanie się po lokacjach Dziedzictwa Hogwartu już na samym starcie.
O wiele więcej szczegółowych wskazówek, wraz z listą i lokalizacją znajdziek oraz sekretów, opisami przejść questów i interaktywną mapą, znajdziecie w naszych poradnikach na GRYOnline.pl oraz gamepressure.com.
1. Możecie zmieniać wygląd strojów
Podczas wykonywania misji i eksploracji otwartego świata szybko zaczniecie zdobywać mnóstwo nowych elementów strojów: okularów, czapek, rękawiczek, odzienia, szat i peleryny. Ich regularna podmiana jest konieczna w związku z oferowanymi przez nie coraz lepszymi statystykami obrony i ataku, co przydaje się w walkach. Sęk w tym, że część tej garderoby potrafi wyglądać dość kontrowersyjnie i może okazać się, że najmocniejsza wersja naszej postaci nosi czarny melonik, turkusową pelerynę i – co gorsza – okulary w kształcie smoczych oczu.
W wielu przypadkach zapewne zburzy to misternie przygotowywaną stylówkę, nie mówiąc o tym, że zbliżenia na protagonistę w dziwnych okularach czekają nas w trakcie każdej rozmowy. Twórcy nie wprowadzili możliwości ulepszania ulubionego sprzętu, ale na szczęście wygląd każdego z elementów garderoby można w dowolnej chwili zmienić. W tym celu należy najechać kursorem na daną kategorię akcesoriów w menu wyposażenia i kliknąć opcję „zmień wygląd”, czyli „kwadrat” na padzie PS5 lub „X” na padzie od Xboksa. Lista dostępnych skórek zależy od odblokowywanych nagród, zakupów lub otwierania skrzyń w świecie gry.
Co więcej, wybierając czerwony znak przekreślenia, można całkowicie zrezygnować z wyświetlania danej części garderoby, np. czapki czy okularów, mimo że strój z odpowiednimi statystykami i tak będzie zaliczany jako „założony”. Osobną opcją w tym samym miejscu jest również możliwość nałożenia kaptura – ta funkcja dotyczy tyko peleryn i szat, a działa po naciśnięciu „trójkąta” bądź „Y” na padach.
2. Pamiętajcie o odbieraniu nagród za wyzwania
Za większość aktywności w otwartym świecie, takich jak zbieranie znajdziek, rozwiązywanie zagadek, pokonywanie poszczególnych rodzajów przeciwników czy zaliczanie misji, gra automatycznie otwiera nowe kategorie wyzwań. Początkowo wymagania, które należy spełnić, są niewielkie, np. zabić pięciu przeciwników, odnaleźć pięć stron przewodnika, ukończyć dwa zadania, i nie trzeba się nawet specjalnie na nich koncentrować, by zaliczać je jedno za drugim. Po sprostaniu danemu wyzwaniu automatycznie włącza się jego kolejny etap z większymi wymaganiami, a w przewodniku będzie czekać nagroda za ukończenie poprzedniego.
Niestety, nagrody za wyzwania nie wskakują automatycznie do ekwipunku. W celu ich odebrania należy przeklikać się przez menu przewodnika, sekcję wyzwań i odhaczyć każdą z nich, by uzyskać dostęp przykładowo do nowej skórki stroju bądź ulepszenia przydatnego w walce.
3. Używajcie często zaklęcia Revelio – również podczas lotu
Zaklęcie Revelio to bardzo istotne ułatwienie rozgrywki. Podświetla ono wszelkie elementy interaktywne w pobliżu gracza, dzięki czemu wiadomo, które przedmioty są istotne przy rozwiązywaniu zagadki albo gdzie kryją się znajdźki. Ale to opcjonalna czynność. Jego częste używanie staje się natomiast niezbędne przy szukaniu rozsianych po świecie stron przewodnika po Hogwarcie, umieszczonych przed różnymi ważnymi obiektami. Są one domyślnie niewidzialne i dopiero Revelio ujawnia ich pozycję.
Bardzo istotna jest wtedy odległość od znajdźki. Jeśli będziecie zbyt daleko, pojawi się jedynie przezroczysty zarys strony. Do jej ujawnienia należy rzucić czar tuż przy znajdźce. Za każdym razem jednak usłyszycie sygnał dźwiękowy oznaczający, że Revelio wykryło coś w okolicy. Zaklęcie warto rzucać również w trakcie lotu na miotle bądź wierzchowcu. Wtedy czar ujawnia ikonki w terenie oznaczające różne lokacje do sprawdzenia.
4. Stosujcie odpowiednie zaklęcia podczas walki
Standardowi przeciwnicy, tacy jak gobliny używające magii i czarnoksiężnicy, nie mają zbyt długiego paska zdrowia w porównaniu z bossami czy tzw. nikczemnymi wrogami. Potrafią jednak bronić się zaklęciem tworzącym wokół nich ochronną bańkę i są wtedy niewrażliwi na nasze ataki. A konkretnie na standardowe czary z wyjątkiem tych należących do właściwej kategorii, a ta musi odpowiadać kolorowi bańki widocznej na przeciwniku. Osłonę goblina otoczonego złotą aurą można więc przełamać tylko zaklęciami z kategorii „kontrola”, fioletową – z kategorii „moc”, a czerwoną – z kategorii „obrażenia”. Podobny system funkcjonuje chociażby w looter shooterze Destiny. Na szczęście wejście do menu szybkiego wyboru czarów włącza automatyczną pauzę i można spokojnie dobrać zestaw do aktualnej bitwy nawet już w trakcie starcia.
5. Zbierajcie kamienie księżycowe od samego początku
Już przy pierwszym wyjściu za mury Hogwartu, podczas spaceru do wioski Hogsmeade, zobaczycie po drodze kawałki niebieskiego kryształu. To kamienie księżycowe i wystarczy użyć przy nich standardowego ataku, by je rozbić i automatycznie dodać do zapasu surowców. Gra dopiero po długim czasie zdradza, że to waluta niezbędna przy urządzaniu swojego Pokoju Życzeń. Jeśli więc zaczniecie gromadzić ją przy każdej okazji od samego początku eksploracji świata gry, gdy przyjdzie czas, będziecie mieli spory zapas „gotówki” na trochę większe zakupy mebli i dekorację pokoju.
6. W skrzyniach z okiem jest sporo pieniędzy
W Hogwarcie i okolicznych wioskach natkniecie się na tajemnicze skrzynie z okiem, których nie można tak po prostu otworzyć. Nie są one zaznaczone na mapie i nie funkcjonują jako znajdźki, ale warto do nich zaglądać, bo każda, bez wyjątku, zawiera 500 monet. Pieniądze te przydają się przy zakupach przepisów i składników na eliksiry oraz elementów strojów w sklepach i u przydrożnych kupców. A jak otworzyć skrzynię z okiem? Jak zwykle w większości hogwarckich zagadek wszystko rozbija się o użycie właściwego zaklęcia. Jego odkrycie pozostawiamy Wam, by nie psuć zabawy, bo nie wydaje się to zbyt trudne do odgadnięcia. Trzeba będzie tylko poczekać do właściwej misji, gdzie jest ono przedmiotem nauki – otwieranie skrzyń z okiem nie zostało przez twórców umożliwione od pierwszych chwil w Hogwarcie.
7. Wybory są kosmetyczne, ale nie wszystkie
Podczas różnych misji gra umożliwia wybór wielu opcji dialogowych w rozmowach z NPC. Niektóre z nich służą wyczerpaniu tematu przy uzyskiwaniu informacji, inne stawiają gracza przed różnymi decyzjami. Większość z nich jest typowo kosmetyczna, jak wskazanie tego, kto będzie nam towarzyszył w pierwszej wyprawie do Hogsmeade. Różnica dotyczy tylko wymienianych po drodze zdań.
Przykładem nieodwracalnego, ale głównie kosmetycznego wyboru jest decyzja o dołączeniu do jednego z czterech domów Hogwartu. W zależności, czy będzie to Slytherin, Gryffindor, Ravenclaw czy Hufflepuff, otrzymacie dostęp do innego dormitorium, z innym wystrojem pokoju wspólnego i innymi interakcjami z uczniami, którzy tam przebywają. UWAGA – tylko i wyłącznie wybór domu Hufflepuff zabierze Was w jednej misji do znanej, istotnej lokacji w tym uniwersum. W pozostałych domach są inne misje i nie będziecie mieli szansy, by ją odwiedzić.
Sporo wyborów dotyczy kształtowania charakteru głównego bohatera gry. Pozwalają one stać się pozytywnie nastawionym do innych, pomocnym i bezinteresownym czarodziejem albo wręcz przeciwnie – cynicznym, samolubnym, ukierunkowanym tylko na własne korzyści. W takich przypadkach różnicą może być otrzymanie jakiejś nagrody za wykonanie misji bądź nie, trochę zmieniona cutscenka lub dialogi i teoretycznie stosunek do nas konkretnych uczniów, choć to akurat raczej nie jest szczególnie istotne.
Ważne decyzje dotyczą jednak spraw związanych z czarną magią i zaklęciami niewybaczalnymi. W trakcie różnych misji nagrodą okazuje się właśnie nauka najpotężniejszych czarów niewybaczalnych, ale jeśli w rozmowach będziemy do tego negatywnie nastawieni – do wspomnianej nauki może w ogóle nie dojść i taki czar pozostanie zablokowany. Jedynym wyjątkiem jest arena do walk za pomocą czarnej magii, która pełni tu funkcję osobnego trybu hordy – na niej czary niewybaczalne są odblokowane, jednak tylko do czasu ponownego przejścia do otwartego świata.
8. Porządkujcie ekwipunek na bieżąco
Przemierzając kolejną jaskinię lub kopalnię, które zwykle naszpikowane są skrzyniami z lootem, szybko odkryjecie, że nie tylko nie możecie zebrać łupów, ale nawet podejrzeć, co tam jest. Powodem jest ograniczone miejsce w ekwipunku, które po zapełnieniu go elementami stroju blokuje możliwość zbierania kolejnych fantów. Warto więc pamiętać, by przed każdą misją bądź wyprawą w otwarty świat zrobić porządek w schowku i sprzedać, przykładowo w sklepie w Hogsmeade, rzeczy zaniżające aktualne statystyki
Druga opcja to skupienie się na rozwiązywaniu zagadek Merlina w świecie gry, za co nagrodą jest stopniowe powiększanie liczby slotów na gromadzone rzeczy. Ostatecznie, jeśli bardzo zależy Wam na zabraniu fantów z jakiejś skrzyni, można zniszczyć rzeczy zalegające w ekwipunku, wciskając na nich przycisk pod lewą gałką pada.