Fallout 76 okiem użytkowników Steama: jest lepiej
Dwa dni po debiucie Fallout 76 na Steamie pojawiło się już sporo recenzji gry. Niesławna odsłona serii Fallout wypadła wyraźnie lepiej w oczach użytkowników platformy Valve, głównie za sprawą aktualizacji Wastelanders, która dodała NPC-ów oraz poprawiła wiele elementów produkcji.
- Fallout 76 zbiera niezłe opinie po debiucie na Steamie (67% recenzji jest pozytywnych);
- gracze chwalą zmiany wprowadzone w aktualizacji Wastelanders, w tym rzeczywistych NPC-ów, poprawki techniczne oraz wiele nowej zawartości;
- mimo to część użytkowników Steama wciąż nie poleca Fallouta 76: ich zdaniem gra powinna tak wyglądać na premierę, a tytuł wciąż ma sporo niedoróbek, co nijak nie usprawiedliwia względnie wysokiej ceny.
We wtorek Fallout 76 trafiło na Steama wraz z darmowym dodatkiem-aktualizacją Wastelanders. Czy jednak był sens czekać na wydanie na tej platformie produkcji opisywanej przez samych twórców jako „nie za dobrej”? O dziwo – owszem. Przynajmniej tak sugerują opinie graczy, którzy zapoznali się z grą po 14 kwietnia i mają o niej wiele dobrego do powiedzenia.
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nowego Fallouta nie przyjęto na Steamie entuzjastycznie. W chwili pisania tego tekstu grze wystawiono mniej niż 900 recenzji, z czego zaledwie 67% to pozytywne opinie. Trzeba jednak zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, nawet ten skromny wynik to sukces dla produkcji, której średnia ocen w serwisie Metacritic ledwo przekracza 50/100, a i to nie na wszystkich platformach. Po drugie – w dniu premiery sytuacja wyglądała o wiele gorzej dla dzieła Bethesda Games Studio. Opinie z 14 kwietnia były tak kiepskie, że na karcie produktu na Steamie figurowała nota „Bardzo negatywne”, co oznacza, że mniej niż 20% użytkowników wypowiedziało się przychylnie o grze. W tej sytuacji 67% pozytywnych opinii po dwóch dniach to ogromna poprawa.
Oceny ocenami, ale co dokładnie mówią gracze o Fallout 76 po premierze na Steamie? Pozytywne opinie na platformie oraz w serwisie Reddit chwalą przede wszystkim dodanie postaci niezależnych z prawdziwego zdarzenia (w tym pewnej ważnej postaci, którą dotąd słyszeliśmy jedynie na nagranych kasetach). Dochodzi do tego sporo innej zawartości (w tym nowe questy), dzięki czemu gra jest o wiele ciekawsza nawet w przypadku samotnej zabawy. Wielu uradowało też dodanie zróżnicowanych opcji dialogowych albo zwróciło uwagę na poprawioną warstwę techniczną. Grafika została nieco podrasowana, a gra jest lepiej zoptymalizowana. Poza tym usunięto sporo błędów.
Trzeba to jednak zaznaczyć: choć Wastelanders jest sporym krokiem naprzód, to wciąż nie jest triumfalny powrót na miarę No Man’s Sky. Nawet część pozytywnych opinii nie grzeszy entuzjazmem i w paru przypadkach użytkownicy opisują Fallouta 76 jako jedynie nieco rozbudowaną czwórkę z opcjami sieciowymi albo tylko „przyzwoitą produkcję”. Poza tym stanowczo nie brakuje negatywnych opinii. Fakt, że część z nich zamyka się w jednym zdaniu (nierzadko bardzo krótkim) albo zdaje się być napisana przez osoby, które wyraźnie nie zapoznały się z grą po premierze na Steamie.
Niemniej są też konstruktywne (a przynajmniej dłuższe) recenzje. W tych najczęściej pojawiają się zarzuty dotyczące nachalnych mikrotransakcji czy wciąż wysokiej ceny za tytuł z 2018 roku, który – umówmy się – raczej nie podbijał list sprzedaży po premierze. Nie wszyscy są też przesadnie zachwyceni nowościami. Owszem, wyraźnie zwiększają one przyjemność z gry, ale wielu uważa, że tytuł powinien ukazać się w takiej formie już w dniu debiutu, a nie po ponad roku i (znów) w cenie niewiele niższej niż w przypadku debiutów wielu dużych produkcji (osoby posiadające już F76 otrzymały swój egzemplarz na Steamie za darmo, ale nie ma to większego znaczenia dla osób dopiero rozważających zakup). Poza tym tytuł wciąż nie jest pozbawiony błędów, a choć większość osób chwali optymalizację, nie wszyscy zauważyli tu poprawę w stosunku do wcześniejszej wersji gry.
Podsumowując: Fallout 76 z nową aktualizacją wypada o wiele lepiej niż dotychczas i może dostarczyć sporo zabawy. Jednak w ostatecznym rozrachunku to wciąż Fallout 76, ze wszystkimi tego zaletami i wadami. Być może to początek większych zmian i Bethesda weźmie przykład ze studia Hello Games, a sieciowy Fallout zdoła odzyskać zaufanie graczy tak jak No Man’s Sky.
- Oficjalna strona serii Fallout
- Recenzja gry Fallout 76 – zlepek wszystkiego i niczego
- Fallout 76 – poradnik do gry
- Wszystko o Fallout 76