autor: Miriam Moszczyńska
Wiedźmin w kosmosie; AI tworzy szalone grafiki
Sztuczna inteligencja DALL·E wraca na salony. Internet ponownie bawi się zasobami oprogramowania, tworząc bardzo nietypowe i intrygujące obrazy.
O AI było ostatnio raczej cicho, jednak w Internecie coraz częściej pojawiają się grafiki generowane przez DALL·E mini. Ta nazwa może Wam coś sugerować, ponieważ jest to gałąź nie tak dawno popularnego DALL·E 2 (o którym więcej możecie przeczytać tutaj).
DALL·E mini kontra Wiedźmin
Wspomnieć o Wiedźminie – check. Czymże byłoby testowanie sztucznej inteligencji bez generowania obrazków związanych z drugim, zaraz po Tomaszu Karolaku, ulubieńcem Polski, czyli Geraltem. Tym, co w kwestii DALL·E mini może zaskoczyć, jest to, że w przeciwieństwie do DALL·E 2 tutaj otrzymujemy kilka mniejszych grafik.
Będąc w tym temacie, DALL·E mini funkcjonalnością daleko do drugiej wersji tego AI, jednak zasada działania pozostaje jedna – obrazy generowane są na podstawie wpisanej przez użytkownika frazy. Nie przedłużając jednak, poniżej znajdziecie przykłady tego, jak DALL·E mini sprawdza się w akcji.
Działanie DALL·E mini
Podobnie jak DALL·E, DALL·E 2, NightCafe czy też Imagen, DALL·E mini generuje obrazy jedynie na podstawie wpisanej przez użytkownika frazy. AI w tym celu korzysta z graficznych zasobów Internetu oraz ich opisów. Więcej na temat AI możecie przeczytać tutaj.
Dzięki temu wpisując to, co chcemy, aby program dla nas stworzył, możemy puścić wodze fantazji i pomieszać ze sobą zupełnie różne pomysły. Trzeba jednak zaznaczyć, co również niejednokrotnie podkreślane jest w opisie DALL·E mini, że oprogramowanie wciąż się uczy.
Z tego właśnie względu grafiki generowane przez to AI nie są oszałamiająco dokładne, a twarze postaci (o ile je generujemy) często wyglądają jak z niewyraźnego snu.
DALL·E mini i DALL·E Mega
Niektórych może zainteresować również to, że kod DALL·E mini został udostępniony przez twórców na licencji open-source. Dzięki czemu inni programiści mogą na własną rękę dopracowywać, modyfikować oraz rozpowszechniać swoją wersję AI.
Warto również wspomnieć, że zespół odpowiedzialny za DALL·E mini pracuje również nad wersją Mega sztucznej inteligencji. Ona również jest testowana, choć aktualnie nie została udostępniona szerokiej publiczności. Jeśli chcielibyście śledzić jej rozwój, to twórcy prowadzą dziennik rozwoju DALL·E Mega.