Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 kwietnia 2022, 15:48

Data premiery Dune: Spice Wars. Wczesny dostęp ruszy niedługo

Jeszcze w tym miesiącu gra Dune: Spice Wars zadebiutuje w Early Accessie na Steamie. Ogłaszając tę informację, deweloper przybliżył również frakcję Fremenów.

Studio Shiro Games nie zasypia gruszek w popiele – po niedawnym dużym patchu do Wartales twórcy Northgard ogłosili dziś, kiedy ich kolejna gra zadebiutuje w ramach wczesnego dostępu na Steamie. Mowa oczywiście o Dune: Spice Wars, czyli arcyciekawym – przynajmniej na papierze – połączeniu RTS-a i gry strategicznej typu 4X. Jak założenia dewelopera sprawdzą się w praktyce, będziemy mieli okazję sprawdzić 26 kwietnia.

Jednocześnie – zgodnie z obietnicąprzybliżona została czwarta grywalna frakcja. Po Atrydach, Harkonnenach i Przemytnikach przyszła kolej na Fremenów. Szczegółów dotyczących ich „lore” zdradzał nie będę. Możecie zapoznać się z nimi tutaj – lub po prostu czytając książki Franka Herberta tudzież oglądając film Denisa Villeneuve’a dostępny w HBO Max.

HBO Max kupisz tutaj

Cena Dune: Spice Wars na razie nie jest znana. Najpóźniej poznamy ją 26 kwietnia.

Dowódca i jednostki Fremenów

Liet Kynes w Dune: Spice Wars - tak jak w filmie będzie kobietą. Źródło: Steam.

Jeśli zaś chodzi o kwestie gameplayowe, to przywódczynią frakcji będzie planetolog Liet Kynes. Jej doradcami – czyli jednostkami specjalnymi i/lub „gadającymi głowami” służącymi wskazówkami – mają być z kolei: wojowniczy przywódca siczy Tabr Stilgar Ben Fifrawi, przedstawicielka zakonu Bene Gesserit Matka Ramallo, wojownik i nauczyciel Otheym, a także Chani – córka Liet, we wspomnianym filmie grana przez Zendayę.

Doradcy Liet Kynes w Dune: Spice Wars. Źródło: Steam.

Poza tym wojska Fremenów będą się składały z szeregu „zwykłych” jednostek.

  • Za podstawową należy uznać uzbrojonych w długie noże wojowników (warriors), a jednocześnie najwyższej klasy ekspertów w wykorzystywaniu terenu planety Arrakis do dezorientowania przeciwników.
  • Ich doskonałym uzupełnieniem powinni być infiltratorzy (infiltrators), specjalizujący się w cichym zachodzeniu wrogów od tyłu.
  • Do mniej dyskretnych działań wykorzystamy natomiast harcowników (skirmishers), którzy dzięki swoim pokaźnym zapasom granatów będą idealni do przeprowadzania zasadzek na co bardziej opancerzone jednostki oponentów.
  • Istotną rolę w naszych poczynaniach odegrają również Fedaykinowie (Fedaykins), czyli elitarni wojownicy fremeńskiej armii, doskonale wyszkoleni i wyposażeni w krysnoże – święte ostrza wytworzone z kłów martwych czerwi, które nabierają tym większej mocy, do im większej liczby zabójstw posłużą.
  • Jako ostatnie, acz nie najmniej ważne, wymieniono Karawany Kulonów (Kulon Caravans), czyli jednostki przewożące cenną wodę. Dzięki karabinom maula będą one w stanie samodzielnie się bronić, lecz ich najistotniejszą funkcją ma być zakładanie obozów (hiereg) na pustyni – w których ukryjemy i uzdrowimy resztę naszych wojsk czy uzupełnimy zapasy – będących w zasadzie zastępczymi bazami.

Jednostki Fremenów w Dune: Spice Wars. Źródło: Steam.

Styl gry Fremenami

Opis jednostek mówi wszystko, co trzeba wiedzieć, na temat rozgrywki Fremenami. Przypadną oni do gustu tym osobom, które preferują partyzancką walkę, utrzymywanie wpływów na rozległym terytorium i przemieszczanie wojsk na duże odległości. To ostatnie będzie łatwiejsze niż w przypadku innych frakcji – głównie ze względu na to, że Fremeni niejako z natury są mniej podatni na oddziaływanie trudnego, pustynnego klimatu planety Arrakis i wolniej tracą siły. Co więcej, potrafią jeździć na czerwiach czy ukrywać się w burzach piaskowych.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej