Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 października 2024, 13:44

Czy chińscy gracze faktycznie gorzej oceniają zachodnie gry? Analitycy wydali werdykt

Internauci mają swoje teorie, ale przynajmniej jedna z nich została zweryfikowana: ta na temat surowych chińskich graczy.

Źródło fot. Arrowhead Game Studios / Sony.
i

Czy chińscy gracze faktycznie gorzej oceniają zachodnie gry? Taka teoria ma rzekomo krążyć w sieci, ale bez (względnie) wiarygodnych danych wypadałoby ją zaliczyć do typowych mądrości Internetu, które nie zawsze mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. Jednakże wielokrotnie przez nas już przytaczana agencja GameDiscoverCo – specjalizująca się w analizie danych na temat gier na platformie Steam – postanowiła to zweryfikować na własną rękę.

Ekipa GameDiscoverCo skorzystała z danych o recenzjach na platformie Valve z opcją podziału na języki i zestawiła opinie napisane po angielsku oraz w uproszczonym chińskim – dwóch najpopularniejszych językach na Steamie. Początkowo analizę oparto na ocenach około 8 tysięcy tytułów, ale później ograniczono się do gier, którym wystawiono co najmniej 1000 opinii.

Powód tej ostatniej decyzji był prosty: chińscy użytkownicy Steama zdawali się znacznie pozytywniej oceniać małe tytuły, które ledwo przekroczyły próg 50 recenzji. Stąd o 9% gorsze opinie po angielsku niż po chińsku na temat gier z 90. percentyla (w skrócie: określa to, jaki procent danych znajduje się poniżej danej wartości) pod względem ocen.

Po uwzględnieniu tej poprawki nadal dało się zauważyć podobny trend. Co jednak istotniejsze dla zagadnienia, w medianie chińscy gracze byli o 2% bardziej surowi dla gier na Steamie, a w 10. percentylu opinie po angielsku okazały się aż o 15% bardziej pozytywne.

Stosunek Chińczyków do konkretnych gier

GDC przytoczyło też przykłady konkretnych gier. W niektórych przypadkach przyczyna różnic w ocenie danego tytułu jest oczywista. Tak choćby Helldivers 2, które oberwało po zamieszaniu z PlayStation Network (chińskie konta PSN nie są wspierane i być może tytuł nadal pozostaje niedostępny, mimo zniesienia tego wymogu przez Sony).

Agencja twierdzi również, iż gry uwzględniające mechanikę wielokrotnych porażek (czyli wszelkie „rogaliki”) nie cieszą się popularnością wśród chińskich użytkowników Steama (vide Peglin i Wildfrost). Natomiast, cytujemy, „prostolinijne zachodnie tytuły AAA” – GTA, Forza Horizon etc. – są oceniane podobnie jak na Zachodzie.

Różnice w procencie pozytywnych opinii gier na Steamie między recenzjami po angielsku i chińsku.Źródło: GameDiscoverCo.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej