autor: Bartosz Świątek
Cyberpunk 2077: CD Projekt RED pracuje nad opcjami dla transpłciowych postaci
W czasie targów E3 2019 serwis Gamasutra przeprowadził wywiad z Mateuszem Tomaszkiewiczem – deweloperem ze studia CD Projekt RED. Jednym z tematów rozmowy była kwestia reprezentacji osób transpłciowych w Cyberpunku 2077.
W czasie targów E3 2019 Mateusz Tomaszkiewicz – reżyser zadań ze studia CD Projekt RED – udzielił wywiadu serwisowi Gamasutra. Tematem konwersacji była oczywiście futurystyczna gra RPG Cyberpunk 2077, którą polskie studio prezentowało na zamkniętych pokazach. Jednym z wątków rozmowy było podejście do postaci transseksualnych – okazuje się, że firma pracuje nad pewnymi rozwiązaniami w tej kwestii. Gracze mają otrzymać możliwość dostosowania sylwetki i głosu tak, by lepiej pasowały do preferowanej przez nich płci.
To bardzo delikatny i ważny temat. Włożyliśmy w to wiele wysiłku. Jedną z rzeczy, które chcemy zrobić w finałowej wersji gry (której jeszcze nie mogliśmy pokazać w demie, bo jak wspomniałeś jest to praca w toku), jest danie graczom jak największej ilości opcji personalizacji na początku. Na przykład, byś tworząc swoją postać, po wybraniu typu ciała, mógł skorzystać z cech fizycznych i zbudować twarz swojego bohatera tak, by mogła być przypisana do mężczyzny lub kobiety – stwierdził Tomaszkiewicz w odpowiedzi na pytanie redaktora.
- Albo niebinarnej tożsamości płciowej? - dopytał dziennikarz.
- Albo niebinarnej tożsamości. Chodzi o to, aby wymieszać je wszystkie i dać je graczom, by zbudowali z nich, co tylko chcą. To samo dotyczy głosu. Chcieliśmy to rozdzielić, aby gracze mogli swobodnie wybierać. To jest coś, nad czym wciąż pracujemy, nie jest to takie proste, jak się wydaje. To jedna z części. Jeśli chodzi o to, jak przedstawiamy postacie w samej scenerii, to oczywiście tak, zwracamy na nią dużą uwagę, nie chcemy, aby ktokolwiek czuł, że zaniedbujemy tę kwestię lub traktujemy ją niewłaściwie – sprecyzował deweloper.
Warto odnotować, że wypowiedź Mateusza Tomaszkiewicza pojawiła się niedługo po tym, jak jedna z reklam wyświetlanych w świecie gry wzbudziła kontrowersje w związku ze sposobem ukazania postaci transseksualnej. Twórcy tłumaczyli wówczas, że tego typu rzeczy muszą być postrzegane w kontekście mrocznej, zdeprawowanej przyszłości, którą ich gra będzie się starała ukazać, w której ludzie często są traktowani przedmiotowo – niezależnie od płci.
To zresztą nie jedyne zarzuty o stereotypowość w ukazywaniu mniejszości – redaktor serwisu Rock, Paper, Shotgun w swoich wrażeniach z prezentacji Cyberpunka 2077 zastanawiał się, czy na pewno twórcy podchodzą z właściwym szacunkiem do odmiennych kultur i środowisk, które planują pokazać w swojej grze. Z drugiej strony, nie brakuje też ludzi, którzy cieszą się, że ich mniejszości będą reprezentowane w grze CD Projekt RED.
Przypominamy, że Cyberpunk 2077 zadebiutuje 16 kwietnia na komputerach i konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One. Produkcja będzie dostępna w pełnej polskiej wersji językowej.
- CD Projekt RED – strona oficjalna
- Wszystko o Cyberpunk 2077
- Dlaczego Cyberpunk 2077 potrzebuje solarpunka
- Cyberpunk 2077 wygląda rewelacyjnie! Widzieliśmy gameplay na E3