Rada miasta w Urban Empire Poradnik Urban Empire
Ostatnia aktualizacja: 8 października 2019
W poniższym rozdziale znajdziesz szereg istotnych informacji dotyczących Rady Miasta i związanym z jej funkcjonowaniem mechanizmem głosowania nad poszczególnymi rozporządzeniami. Zawarte tu informacje pozwolą ci uniknąć wielu błędów w toku kampanii, a także pozwolą efektywnie prowadzić obraną politykę i utrzymywać się przy władzy.
Informacje ogólne
Już po pierwszych kilkunastu minutach kampanii zorientujesz się, że każda decyzja, która ma wpływ na losy miasta musi być przedyskutowana i przegłosowana z pomocą rady miasta. Ilość debat zależy wyłącznie od twojej aktywności w zakresie podsuwania własnych propozycji, ale nawet jeśli nie zgłosisz zbyt wielu projektów, to gra zrobi to za ciebie posługując się w tym celu rozmaitymi partiami politycznymi, które mogą opowiadać się za danym projektem.
Rada Miasta w Urban Empire składa się z 61 osób, które reprezentują rozmaite stronnictwa polityczne. W początkowym etapie kampanii partii będzie tylko kilka, co pozwoli ci lepiej wypracować poszczególne mechanizmy związane z rozgrywką, ale już od Ery II wcześniej znane stronnictwa będą dzielić się na mniejsze grupy skupione wokół szczególnie ważnej dla nich idei. Jest to o tyle istotne, że zawsze musisz zwracać uwagę na podział sił pomiędzy poszczególnymi partiami i reagować swoimi politycznymi decyzjami na kompas polityczny partii, której reprezentantów jest najwięcej.
Panel Rady Miasta
Zanim przejdziemy do dalszych wątków, warto wyjaśnić poszczególne elementy panelu, który służy do komunikacji z Radą Miasta.
Powyższy obrazek prezentuje wygląd panelu Rady Miasta zaraz po wywołaniu go skrótem klawiszowym lub przyciskiem z ekranu miasta. Jest to jednocześnie widok ogólny Rady Miasta, który dostarcza dokładnych informacji dotyczących zasiadających w radzie ugrupowań i liczby reprezentantów dla każdego z nich[5]. Pod listą możesz zobaczyć też ogólne zestawienie przychodów miasta w stosunku do ponoszonych przez nie kosztów[6].
1. Informacje o partii
Każda pozycja z widocznej na obrazku listy partii jest klikalna, a po wykonaniu czynności uruchomiony zostanie drugi wariant panelu, który pozwala dokładniej zapoznać się z ideologią każdej z partii. Możesz tutaj sprawdzić poparcie mieszkańców dla danego ugrupowania, biorąc pod uwagę nawet poszczególne grupy społeczne. Poza tym znajdziesz tutaj charakterystykę danej partii, jej główne cele związane z usługami, a także listę zgłoszonych przez partię edyktów wraz z informacją czy weszły w życie, czy zostały odrzucone. Znajdziesz tutaj też informacje dotyczące relacji pomiędzy poszczególnymi ugrupowaniami.
Widoczna na ekranie strzałka pozwala przełączać się pomiędzy partiami [1], lupa [2] pojawia się w drugiej erze, gdy uzyskasz możliwość szpiegowania partii, a polityczny kompas [3] wskazuje na ideologię ugrupowania.
2. Edykty
Posługując się dwoma ikonkami umieszczonymi w prawym dolnym rogu ekranu możesz przełączać się pomiędzy wglądem w aktywne edykty (kolor zielony), a edykty, które możesz dopiero poddać pod głosowanie (kolor czerwony). Na początku najwygodniej będzie korzystać z filtra ogólnego (All categories), dzięki czemu nie umknie ci żaden dostępny wniosek, ale z czasem liczba edyktów będzie na tyle duża, że ich poszukiwanie najłatwiej będzie prowadzić z użyciem kategorii.
3. Podatki
Kolejna funkcja omawianego panelu wiąże się z podatkami. Po wybraniu wskazanej ikony zobaczysz panel prezentujący wpływy do budżetu wynikające z opłaconych podatków przez osoby fizyczne i przedsiębiorstwa. Możesz tutaj też podejrzeć procentowe stawki podatków. Po wybraniu ikonki w prawym dolnym rogu będziesz mógł zmienić wartości procentowe podatków dla wspomnianych grup społecznych. Gdy wartości ulegną zmianie, to wniosek z nowymi stawkami trafi przed radę miasta i będzie musiał zostać przez nią przyjęty.
4. Finansowanie usług
Ostatnia funkcja panelu rady miasta związana jest z finansowaniem rozmaitych usług. Za sprawą panelu możesz zapoznać się z bieżącymi wydatkami. Związane są one przede wszystkim z wynagrodzeniem burmistrza, a także rozmaitymi instytucjami, które działają w granicach dystryktów miasta. W zależności od przychodów miasta możesz ustalić wysokość pomocy dla poszczególnej instytucji, do czego służy zielona ikonka w prawym dolnym rogu ekranu.