Jak tworzyć i przemieszczać armie w Total War Saga Thrones of Britannia? Total War Saga Thrones of Britannia - poradnik
Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca 2018
Armie to trzon twoje siły militarnej. Nie możesz przemieszczać oddziałów pojedynczo, ale tylko w zorganizowanej grupie, dowodzonej przez postać lub kandydata z twojego dworu. Stolice prowincji posiadają garnizon, ale nie możesz go przemieszczać na mapie, choć masz nad nim kontrolę podczas bitwy. Poruszanie się i walką za pomocą armii to jedna z najważniejszych i najczęstszych rzeczy, jakie będziesz robił w Total War Saga: Thrones of Britannia.
Tworzenie armii
Jeśli chcesz stworzyć nową armię, musisz wybrać osadę lub miasto oraz wybrać przycisk, który pozwoli ci powołać nowego dowódcę (1). Jest to przycisk u dołu ekranu, na panelu informacji. Następnie ukazuje się tobie okno z potencjalnymi kandydatami (2).
Następnie musisz udać się do osady lub miasta i przejść do ekranu rekrutacji (3). Przycisk znajduję się w tym samym miejscu co ekran rekrutacji generała. Możesz powołać dowolną liczbę, z dostępnych oddziałów w puli (4). Pamiętaj, aby mieć zapas złota na rekrutację i utrzymanie oddziałów. Nie mniej ważna jest żywności. Jeśli chcesz zdobyć lepsze oddziały (szary portret i czerwona ikonka(5)), musisz odblokować konkretne technologie. Z drugiej strony, nie musisz budować specjalnych struktur, aby wyszkolić każdy typ wojsk.
Pewnym ograniczeniem, jest ilość dostępnych oddziałów w puli. Możesz powołać pod bronią tylko oddziały dostępne w danej chwili. W każdej turze jest pewna procentowa szansa, na pojawienie się nowego oddziału, ale nigdy powyżej maksymalnego limitu rekrutacji danego typu. Wraz ze ilością prowincji i regionów oraz po opracowaniu niektórych technologii, maksymalny limit oraz szansa na pojawienie się nowego oddziału rośnie.
Jak przemieszczać amię?
Gdy wybierzesz daną armię, ukarze się tobie pole zasięgu ruchu. Gra automatycznie bierze pod uwagę ukształtowanie terenu oraz sieć dróg. Gdy klikniesz prawym przyciskiem myszy, oddział automatycznie wyruszy do danego punktu. Armie potrzebują plaży lub osady z portem, aby załadować wojska na okręty. Jeśli chcesz zaokrętować oddziały lub przemieścić się drogą morską, wystarczy kliknąć gdzieś na akwen morski. Ruch na morzu jest szybszy, ale wojska tracą czas na zaokrętowanie. Dodatkowo, większość nacji (nie-Wikingowie) źle znosi podróże morskie i gorzej walczy na statkach.
Kliknięcie poza aktualny zasięg, zakolejkujesz ruch na następne tury. Możesz wskazać np. osadę przeciwnika która jest bardzo daleko, a armia same będzie się przemieszczać aż dojdzie do wskazanego punktu, armii wroga lub osady. Kiedy posiadasz dużą ilość armii, jest to pomocne rozwiązanie, które ułatwi tobie życie. Z drugiej strony, musisz sam troszczyć się o to co się dzieje wokół (sprawdzać poziom zapatrzenia, sprawdzić czy wróg nie czai się w okolicy itp.).
Jak atakować wrogów?
Jeśli gdzieś na mapie zobaczysz czerwoną obwódkę, oznacza to możliwość zainicjowanie bitwy. Taką informację, możesz wykorzystać, aby ominąć wroga lub sprowadzić dodatkową armię. Jeśli najedziesz kursorem na wrogie zgrupowanie lub osadę, możesz ujrzeć strzałki z okolicznych armii lub garnizonów miast (muszą być blisko). W ten sposób możesz sprowadzać posiłki na pole bitwy i zwiększyć swoje szanse na wygraną. Możesz też wykorzystać to na swoją korzyść i zaatakować armię wroga, która jest tuż przy mieście. Stoczysz bitwę, zamiast przeprowadzać oblężenie.
Uwaga - po stoczonej bitwie możesz nadal wykorzystać pozostałe punkty ruchu, ale podbicie osady lub miasta kończy turę dla danej armii (niezależnie ile punktów ruchu zostało do rozdysponowania).
Możesz zwiększyć zasięg ruchu twojej armii, jeśli wybierzesz dowódcę z bonusami do ruchu lub zainwestujesz w umiejętność Kwatermistrz (m.in. zwiększa zasięg ruchu armii). Możesz też podróżować statkami wzdłuż brzegu i zaatakować osadę portowa od strony morza. Po wygranej i okupacji, armia automatycznie może być przemieszczona na ląd. Jeśli to możliwe, kończ ruch w osadach (przyspieszysz uzupełnianie oddziałów i obronisz osadę przed wrogami) lub w miejscach łatwych do obrony albo blokujących ruch wroga (np. przed mostem lub na skrzyżowaniu dróg).