Wiosna | Zmiany | The Sims 2 Cztery Pory Roku
Ostatnia aktualizacja: 28 października 2019
Wiosna
Wiosna w opisywanej grze jest stosunkowo złożoną porą roku. Do nieporównywalnie ciekawiej wykonanej zimy nie można jej co prawda przyrównywać, ale na brak atrakcji mimo wszystko nie można narzekać. Warto jednak zaznaczyć, iż są to głównie czynniki, na które nie mamy większego wpływu, jak chociażby ciekawie wykonane burze, o której szerzej powiem już za chwilę. Jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie te czynności, które samodzielnie można aktywować oraz wykonywać, okaże się niestety, iż nie ma ich zbyt dużo. Korzystając z okazji warto już teraz zwrócić uwagę na pewną bardzo istotną kwestię. Jak wiadomo, wiosna następuje po zimie. Powiedziałem już też, że w grze nie zawarto nagłych przeskoków, dotyczących warunków atmosferycznych. Może się więc okazać, że w pierwszych dniach wiosny w dalszym ciągu będziemy mieli do czynienia ze śniegiem i lodem (#1). W takiej sytuacji nie można jeszcze wykonywać niektórych czynności, jak chociażby sadzić roślin. Z podobnymi akcjami wypadałoby się więc nieco wstrzymać. Dopiero po nadejściu oznak właściwej wiosny (#2) można przystąpić do wszystkich upatrzonych zadań. Od siebie dodam, iż wiosny generalnie nie trzeba przedłużać, gdyż bardziej pożyteczne rzeczy można wykonywać jesienią. Jedyny wyjątek stanowią sytuacje, gdy chcemy spędzić więcej czasu na wykonywaniu czynności typowych dla ogrodnika.
Jak już wielokrotnie wspominałem, wiosną mamy przede wszystkim do czynienia ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. O ile śnieg nie wyrządzi nam wielkiej szkody, o tyle nagłe opady deszczu i (w szczególności) burze stanowią odrębną kategorię. Przede wszystkim, powinieneś wiedzieć, iż istnieją metody zabezpieczania się przed burzą. Przeglądając okno dokonywania zakupów, powinieneś natrafić na odgromnik (piorunochron), który warto byłoby zakupić. Przedmiot ten jest niestety drogi, choć w początkowej fazie zabawy (i przy małej powierzchni parceli) jeden piorunochron powinien być wystarczający. Okazuje się niestety, iż piorunochron nie zawsze w stu procentach spełnia swoją rolę. W takiej sytuacji najlepiej jest zakupić większą liczbę tych przedmiotów i rozmieścić je równomiernie po całej posiadłości. W niektórych miejscach może być to niestety kłopotliwe, gdyż podobnie jak w rzeczywistości, obiekty te powinny znajdować się na dachach budynków. Warto więc rozważyć zbudowanie niewielkiej chatki czy charakterystycznego podwyższenia, na którym obiekt ten można byłoby postawić.
Jak już powiedziałem, posiadanie piorunochronów nie daje stuprocentowej pewności, że piorun nie uderzy gdzieś na terenie posiadłości. W rezultacie radziłbym nie pozwalać wychodzić Simom z domu, nawet wtedy gdy u jednego z nich porażenie piorunem znajduje się w okienku pragnień. Burze zwykle nie trwają zbyt długo, a w międzyczasie znajdziesz sobie zapewne wiele innych rozrywek. Niestety, piorunochrony czasami zawodzą. W takiej sytuacji najczęściej mamy do czynienia z zapaleniem się uderzonego przez piorun obiektu (przeważnie krzaku lub drzewa), co zostało zobrazowane na poniższym zdjęciu. Generalnie jest tak, iż straż pożarna automatycznie powinna zareagować na tego typu wydarzenie. Gdyby do tego nie doszło, musiałbyś skorzystać z telefonu i wybrać odpowiednią opcję (wezwania pomocy). Wypadałoby też wtedy umieścić w tej okolicy odpowiedni czujnik dymu, identyczny do tego, który powinien znajdować się w każdej kuchni. W ramach pocieszenia dodam, iż ugaszone przez strażaków obiekty rzadko kiedy nadają się jedynie do wyrzucenia. Powinieneś natomiast pamiętać o tym, iż pioruny bardzo często uderzają w tym samych miejscu. Jeśli więc mimo wszystko zdecydujesz się wyprowadzić Simów na świeże powietrze, postaraj się żeby nie zbliżali się do takich stref ogrodu.
Pojawienie się deszczu niekoniecznie musi oznaczać kłopoty. Z czasem powinieneś zauważyć, iż na terenie posesji powstały niewielkie kałuże. Najłatwiej byłoby je oczywiście zignorować, ale możesz tu też wykonać dwie inne czynności. Wybierając opcję Zmyj podłogę możesz się oczywiście wszystkich denerwujących kałuż pozbyć, ale osobiście nie radziłbym tracić w ten sposób cennego czasu. Zapewniam też, że Twój ogród nie ucierpi na wystroju tylko dlatego, że tej czynności nie chciało ci się wykonać. Kałuże można natomiast wykorzystać do zabawy. W tym celu musisz na jednej z nich kliknąć i wybrać Ochlap (#1). Na drastyczne polepszenie paska zabawy nie można naturalnie liczyć, ale różnica będzie widoczna. Druga forma rozrywki nie jest już powiązana z opadami deszczu, aczkolwiek ma dużo wspólnego z wodą. Zapraszając do domu jakąś postać będziesz mógł między innymi odnaleźć kilka nowych akcji w menu zabawy. Jedna z nich to Bitwa na balony z wodą (#2). Podobnie jak w przypadku bitwy na śnieżki, wymagana jest spora przestrzeń, aczkolwiek w tym konkretnym przypadku Simy nie będą raczej sprawiały problemów i po chwili przystąpią do bitwy. Czynność ta przyczynia się do zregenerowania dwóch pasków potrzeb - zabawy oraz towarzystwa.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednej, bardzo istotnej kwestii. Każda z pór roku sprzyja wykonywaniu ściśle określonych czynności, często powiązanych z interakcjami pomiędzy Simami. W przypadku wiosny są to romanse oraz zauroczenia. Jeśli dokładnie przyglądasz się wydarzeniom na ekranie, powinieneś zauważyć charakterystyczne ikonki (poniższy screen), które co jakiś czas mogą się pojawiać przy Twoich postaciach. Oznacza to, że dany Sim szybciej może się w kimś zakochać. Mechanizm ten działa też oczywiście w drugą stronę. W rezultacie kolejne dni wiosny warto jest poświęcać na wyszukiwaniu drugiej połówki dla danego Sima (jeśli jest to samotnik) lub zacieśnianiu obowiązujących już związków (jeśli jest to np. zamieszkująca wspólny dom para). Bonusy te można oczywiście ignorować. Gra nie stara się bowiem nas do niczego zmuszać.