4. Północny zachód USA - wskazówki | Scenariusze | Sid Meier's Railroads! poradnik Sid Meier's Railroads!
Ostatnia aktualizacja: 9 października 2019
Na poniższej mapie zaznaczone zostały najważniejsze miasta regionu:
1 - Portland; 2 - Olympia; 3 - Seattle; 4 - Vancouver; 5 - Salem; 6 - Bend; 7 - Boise; 8 - Lewiston; 9 - Spokane
W tej misji nie pojawia się obowiązek łączenia ze sobą określonych miast. Dysponujemy więc zdecydowanie większą swobodą działania.
Wskazówki dotyczące całego scenariusza:
Scenariusz ten w dość znaczący sposób odbiega od misji, z którymi miałeś do czynienia wcześniej. Jest on również krótszy, ale nie ma się z czego cieszyć, gdyż zdecydowanie ciężej jest przez to wypełnić przedstawione zadania. Jedno z podstawowych ograniczeń związane jest z miastami. Rozpoczynając zabawę na mapie będą znajdowały się właściwie tylko trzy duże miasta - Portland, Seattle i Vancouver. Zdecydowana reszta to wioski, w których powstaje zapotrzebowanie na określone typy dóbr. Wymusi to na Tobie zmianę taktyki działania, gdyż nie będziesz mógł się od razu zająć opłacalnym transportem pasażerów. Będziesz z tym musiał trochę zaczekać.
Podobnie jak wcześniej, będziesz oczywiście mógł wybrać pomiędzy kilkoma miejscowościami startowymi. W tym przypadku nie ma jednego lepszego miasta, na które warto by się było zdecydować. Generalnie jednak masz dwie interesujące opcje. Wybierając Portland będziesz mógł szybciej przystąpić do wykonywania postawionych przez grę zadań. Ostrzegam jednak, iż początek będzie nieco trudniejszy. Przemawia za tym między innymi to, iż wszystkie miasta oraz fabryki znajdują się w dość dużej odległości od Portland. W rezultacie będziesz musiał pozbyć się większości akcji, tak aby móc pozwolić sobie na utworzenie kilku podstawowych połączeń. Wybierając jedno z innych miast będziesz mógł łatwiej stworzyć początkowe linie. W dalszej części zabawy będziesz jednak potrzebował większej ilości gotówki. Ostateczny wybór należy oczywiście do Ciebie.
Planując pierwsze posunięcia musisz mieć przede wszystkim na uwadze zapotrzebowanie poszczególnych miasteczek. NIE możesz od razu przystąpić do przewozu ludności cywilnej, gdyż nic byś na tym nie zyskał. Po odkryciu potrzeb skorzystaj oczywiście z okienka dóbr, tak aby szybko zlokalizować odpowiednie fabryki, farmy, czy rafinerie. W pierwszej kolejności zdecyduj się na 2-3 połączenia, które zapewnią ci maksymalne zyski. Chodzi oczywiście o to żeby wypracować sobie większy zapas. Pozwoli ci to na podjęcie śmielszych działań. Przypominam również, iż na wykonanie założeń z pierwszego poziomu scenariusza masz niewiele czasu.
Jednocześnie postaraj się skupić na dwóch miasteczkach, które będziesz musiał doprowadzić do statusu metropolii. Szerzej opisałem ten problem we wcześniejszej sekcji poradnika. Równolegle musisz odnaleźć jeden z tartaków i przystąpić do możliwie jak najszybszego transportu drewna. W moim przypadku do działań wkroczył komputer, tak więc sytuacja była dodatkowo utrudniona. Jeśli zajdzie taka potrzeba, wyznacz do tego celu 2-3 lokomotywy, tak aby częściej podkradać drewno ze wspólnie wykorzystywanego tartaku.
Teraz postaraj się skupić na zaspokojeniu wszystkich potrzeb wybranych przez siebie miasteczek (nie wliczając Portland). Pozwoli ci to bowiem przyśpieszyć ich awans, dzięki czemu staną się wymarzonymi metropoliami. Nie zapominaj też o tym, iż z każdym awansem pojawiają się nowe typy potrzeb. Bardzo szybko będziesz więc mógł przystąpić do przewozu ludności cywilnej. Równolegle możesz zainteresować się innymi gałęziami przemysłu. W moim przypadku opłacalny stał się między innymi transport ryb (do Portland), aczkolwiek na wybudowanie jednego połączenia musiałem poświęcić większą część oszczędności. Mimo wszystko w takie przedsięwzięcia warto jest inwestować. Z czasem zaczynaj przestawiać się na bardziej opłacalne dobra, jak chociażby stal czy samochody. O takich rzeczach powinieneś już jednak pamiętać. Sukcesywnie rozbudowuj też istniejącą sieć połączeń.
Po ustabilizowaniu sytuacji wokół miasta, w którym zacząłeś rozgrywkę możesz zacząć zastanawiać się nad kolejnymi "podbojami". Zakładam, iż połączenia z Seattle i innymi miastami z północy masz już utworzone. Ważniejsze jest jednak to żeby przenieść się na wschód. W tym celu będziesz się niestety musiał zdecydować na kilka droższych linii, składających się z tuneli i mostów. W miarę możliwości staraj się je poszerzać, tak aby pociągi nie tarasowały sobie drogi. Sukcesywnie zajmuj się wykonywaniem zadań z drugiego poziomu scenariusza.
Równolegle możesz spróbować przystąpić do kilku konkursów, organizowanych przez burmistrzów miast. Pozwoli ci to w łatwy sposób pozyskać 100 tysięcy dolarów, co najczęściej pozwoli na pokrycie znacznej części sumy, którą wydano na całą inwestycję.
W dalszej części zabawy powinieneś się już skupić na wykonywaniu tych czynności, które zostały opisane przy okazji przedstawienia poszczególnych poziomów scenariusza. Nie zapomnij o zainwestowaniu dodatkowych pieniędzy w połączenia z tartakami i ciekawszymi miejscowościami. Nie musisz natomiast przystępować do wielu licytacji, gdyż w tej misji nie odgrywają one istotnej roli. To samo tyczy się aukcji, poza paroma wyjątkami, które wymagane są do zaliczenia poszczególnych zadań. Uważaj na poczynania konkurentów, którzy będą w perfidny sposób podprowadzali swoje linie kolejowe. Na bieżąco radziłbym więc dostosowywać wszystkie istniejące połączenia do potrzeb mieszkańców.