4. Północny zachód USA - opis | Scenariusze | Sid Meier's Railroads! poradnik Sid Meier's Railroads!
Ostatnia aktualizacja: 9 października 2019
Scenariusz 4 - Północny zachód USA
Opis scenariusza
Uwaga! Poniższe wskazówki odnoszą się do następujących ustawień:
Przedział czasowy - 1850-1930; Liczba graczy SI - 2. Opcje losowego generowania krajobrazu oraz losowego rozkładu miast są odznaczone.
Gra w żaden sposób nie stara się nas do niczego zmusić. Z wielu istotnych rzeczy, jak chociażby obecności konkurencji, można całkowicie zrezygnować.
Zadania, które musimy w trakcie rozgrywania tego scenariusza wypełnić:
POZIOM 1 - Kraina zieleni
Cele należy osiągnąć do 1899 roku.
Przydzielone zadania:
1) Pobudź gospodarkę tego regionu, pomóż dwóm osadom w rozbudowie.
Zadanie to sprawi ci zapewne bardzo dużo problemów, tym bardziej, iż na wykonanie wszystkich niezbędnych czynności będziesz miał naprawdę niewiele czasu. Cel jest dość oczywisty. Musisz rozwinąć dwie wioski, tak aby mogły one osiągnąć status metropolii. Zakładając, iż zabawę zaczynasz w Portland radziłbym spróbować rozwinąć miasteczka Salem oraz Olympia. Nie możesz wybrać żadnej z większych miejscowości, gdyż gra tych operacji by ci nie zaliczyła. Znajdujące się na północy dwa duże miasta (Seattle i Vancouver) możesz więc chwilowo zignorować (ewentualnie utworzyć pojedyncze połączenie). W celu rozwinięcia każdej z wiosek musisz w pierwszej kolejności zadbać o dostawy surowców, które są w danym momencie wymagane. W przypadku Salem musiałem dostarczyć zboże oraz ropę. Może się jednak zdarzyć tak, iż gra zaproponuje ci inne typy surowców. Tak czy siak, musisz dokładnie zbadać całą okolicę, a następnie utworzyć odpowiednie połączenia. Radziłbym jednocześnie pozbyć się większej ilości swoich akcji, gdyż potrzebna ci będzie duża ilość gotówki. Jak zapewne zauważyłeś, wszystkie te obiekty znajdują się w dużej odległości od siebie. Jednocześnie zadbaj o to żeby torowiska nie kosztowały zbyt dużo pieniędzy, odpowiednio je dopasowując. Jeśli chodzi o Olimpię, musiałem dostarczyć ryby oraz drewno. W tym pierwszym przypadku sprawa była dość utrudniona, gdyż trzeba było postawić kilka kosztownych tuneli oraz mostów. Radziłbym więc spróbować uzyskać trochę gotówki na opłacalnych połączeniach z Salem, a dopiero po pewnym czasie skierować się do drugiej wioski. Kolejny ważny krok to postawienie lub wylicytowanie odpowiednich fabryk. Bierz w tym przypadku pod uwagę rodzaje zwożonych surowców, tak aby fabryki mogły pracować pełną parą. Na koniec zajmij się potworzeniem połączeń z Portland, tak aby zająć się transportem ludności cywilnej. Teraz nie pozostało ci już nic innego, jak tylko czekać na kolejne awanse, a także na bieżąco modyfikować istniejące już połączenia.
2) Zainwestuj w miejscowy rynek drewna, kupując lub budując papiernię.
Z wykonaniem tego zlecenia nie powinieneś się zbytnio śpieszyć. Teoretycznie może się wydawać, że samo wykupienie papierni w zupełności powinno wystarczyć. Zadanie to powiązane jest jednak z kolejnym celem tego scenariusza. Radziłbym więc zatrzymać się na chwilę i dokładnie przeanalizować sytuację. Skorzystaj w tym celu z okna towarów, tak aby zlokalizować znajdujące się na mapie tartaki. Następnie sprawdź znajdujące się w tej okolicy miasta. Zatrzymaj się oczywiście na tych, które posiadają już wytwórnię papieru. W moim przypadku było to miasteczko Boise. Przystąp do licytacji, gdyż będzie Cię ona zdecydowanie mniej kosztowała (wykupienie wytwórni to koszt rzędu 500 tysięcy dolarów).
3) Wykorzystaj potężne zasoby drewna i dostarcz 50 ładunków do Twojej nowej papierni.
Jak się zapewne domyślasz, będziesz musiał dostarczyć 50 wagonów drewna do nowo pozyskanej papierni. Obawiam się jednak, iż sprawi ci to trochę problemów. W pierwszej kolejności będziesz musiał bowiem podłączyć wybrane przez siebie miasto (np. Boise) do istniejącej już linii. Najprawdopodobniej będzie Cię to kosztowało kilkaset tysięcy dolarów, ale na taką operację musisz się niestety zdecydować. W ramach pocieszenia dodam, iż wytwarzany papier będziesz mógł z dużym zyskiem sprzedawać. Na razie skoncentruj się jednak na przygotowaniu połączenia pomiędzy miejscowością z wytwórnią papieru, a najbliższym tartakiem. Może się też zdarzyć tak, iż w okolicy będzie znajdował się też drugi tartak. Obiekt taki warto oczywiście dołączyć. Przewiezienie 50 wagonów zajmie ci dużo czasu, a pierwszy poziom tego scenariusza stosunkowo szybko może dobiec końca. Na operację tę warto się możliwie jak najszybciej zdecydować, tak aby wszystkie tartaki mogły się zacząć rozwijać i tym samym wytwarzać większe ilości drewna.
POZIOM 2 - Poszukiwacze, papiery i profity!
Cele należy osiągnąć do 1930 roku.
Przydzielone zadania:
1) Zmień nagłówki, budując lub kupując wydawnictwo w Boise.
Radziłbym się z tym zadaniem nieco wstrzymać, a konkretnie do momentu, gdy uda ci się wykonać wszystkie zlecenia z pierwszego poziomu scenariusza. Najprawdopodobniej dojdzie do tego, iż wspomniany obiekt będziesz musiał kupić. Niestety, w początkowej fazie zabawy jest to niemożliwe. W rezultacie będziesz musiał zaczekać aż miasto się trochę rozwinie, tak aby odblokowany został trzeci "bloczek" (okno miasta). Najprawdopodobniej nie będziesz musiał nic innego robić. Zadbaj jednak o to żeby wytwarzany w mieście papier był gdzieś sprzedawany. Ponadto możesz utworzyć kilka połączeń, ze znajdującymi się w tej okolicy miastami. Jedno z nich zlokalizowane jest na południowym-zachodzie (być może tam będziesz musiał transportować papier).
2) Przetransportuj 100 wagonów robotników do Seattle i 40 ładunków papieru do Twojego wydawnictwa w Boise.
Oba te cele są od siebie niezależne. Myślę więc, że najlepiej będzie je oddzielnie opisać. Zdecydowanie prościej będzie zaliczyć zadanie, które jest powiązane z Seattle. W pierwszej kolejności będziesz oczywiście musiał utworzyć co najmniej jedno nowe połączenie. W moim przypadku powiązało ono Seattle z Olimpią. Teraz musisz jedynie wyznaczyć kilka lokomotyw, które zajęłyby się przewozem pasażerów. Z racji tego, iż Olimpia może jeszcze nie być wystarczająco rozwinięta, zdecyduj się na Portland lub Salem. Będziesz prawdopodobnie musiał potworzyć kilka nowych torowisk, tak aby pociągi na siebie nie wpadały. Jeśli dysponujesz sporym zapasem gotówki, możesz także dobudować linię, która połączyłaby Seattle z Vancouver. Musisz jednak wiedzieć, iż będzie Cię to sporo kosztowało. W ramach pocieszenia dodam, iż do tej linii będzie można dołączyć kilka innych. W okolicy znajdują się bowiem kopalnie i różnorakie fabryki, na których można sporo zarobić. Gorzej będzie natomiast z drugim wyzwaniem. W moim przypadku powstał tu nawet swego rodzaju paradoks. Boise produkował bowiem papier! W rezultacie musiałem zdecydować się na jedno z innych miast, będących w stanie zająć się produkcją papieru. Początkowy wybór padł na Olympię, która była już dodatkowo rozwinięta. Ponadto zająłem się rozbudową miasteczka Lewiston, znajdującego się na północ od Boise. Po osiągnięciu jednego z wyższych statusów mogłem tam postawić fabrykę i jednocześnie zapewnić kolejne dostawy papieru. Gra pozostawi tu dość duże pole działania. Ważne jest tylko odpowiednie zorganizowanie transportów drewna oraz gotowego papieru.
3) Spraw, aby Twój bankier był z Ciebie dumny. Niech Twoja firma osiągnie wartość netto w wysokości 25 milionów.
Nie ma się co tu zbytnio rozpisywać. Jedyne co musisz robić, to rozsądnie inwestować, rozbudowując te połączenia, które przynoszą największe zyski. W zależności od własnych preferencji będziesz się mógł zająć produkcją i sprzedażą samochodów, żywności, czy ropy naftowej. Na bieżąco monitoruj stan finansowy przedsiębiorstwa, inwestując w najbardziej opłacalne przedsięwzięcia. Z wypełnieniem tego zadania nie powinieneś mieć dużych problemów.