1. Południowy zachód USA - opis | Scenariusze | Sid Meier's Railroads! poradnik Sid Meier's Railroads!
Ostatnia aktualizacja: 9 października 2019
Scenariusz 1 - Południowy zachód USA
Opis scenariusza
Uwaga! Poniższe wskazówki odnoszą się do następujących ustawień:
Przedział czasowy - 1850-1950; Liczba graczy SI - 2. Opcje losowego generowania krajobrazu oraz losowego rozkładu miast są odznaczone.
Gra w żaden sposób nie stara się nas do niczego zmusić. Z wielu istotnych rzeczy, jak chociażby obecności konkurencji, można całkowicie zrezygnować.
Zadania, które musimy w trakcie rozgrywania tego scenariusza wypełnić:
POZIOM 1 - Od morza do morza
Cele należy osiągnąć do 1899 roku.
Przydzielone zadania:
1) Wybuduj trasę łączącą Flagstaff z Phoenix i Las Vegas.
Zadanie to ma bardzo oczywiste założenia. Gorzej będzie z wykonaniem. Jak się zapewne domyślasz, będziesz musiał połączyć ze sobą te trzy miasta, tak aby można było uruchomić ruch kolejowy. Najlepiej będzie jeśli zaczniesz od utworzenia połączenia pomiędzy Phoenix, a Flagstaff. Jeśli Twoim miastem startowym jest Eloy (4 na mapie), to będziesz miał ułatwioną sprawę. W przypadku pozostałych miast będziesz musiał rozciągnąć obszar swojego działania, tak aby docelowo móc dotrzeć do Phoenix. Wypełnienie tego zadania będzie wymagało wyłożenia naprawdę sporej ilości gotówki, głównie dlatego, iż Flagstaff oraz Las Vegas znajdują się w bardzo niekorzystnych miejscach. W rezultacie trakcje kolejowe będą składały się z dużej ilości mostów oraz tuneli, co podwyższy oczywiście cenę całej konstrukcji. Radziłbym więc tory budować niewielkimi partiami, a także dokonywać licznych korekt, tak aby wyznaczyć możliwie jak najlepszą (i najtańszą) drogę. Po połączeniu Phoenix z Flagstaff będziesz musiał uzbierać jeszcze większą ilość gotówki, gdyż Las Vegas znajduje się praktycznie na drugim końcu mapy. Generalnie będziesz musiał wybrać pomiędzy dwoma ścieżkami. Będziesz mógł spróbować zbudować połączenie prowadzące przez tereny górzyste, bądź też pozostać przy obszarach nizinnych. Wtedy połączyłbyś Phoenix z Las Vegas (nigdzie nie jest powiedziane, iż Las Vegas i Flagstaff muszą być połączone linią kolejową!). Dodatkowo będziesz mógł potworzyć stacje przeładunkowe we wszystkich tych strefach, które znajdują się w centralnej części mapy (tereny wydobywcze oraz kilka mniejszych miasteczek). Wybór należy oczywiście do Ciebie. Ze zbudowaniem połączeń nie możesz się jednak zbytnio ociągać, gdyż może ci nie starczyć na to czasu. Radziłbym więc możliwie jak najszybciej przystąpić do zabudowy tej części mapy. Tereny znajdujące się na zachodzie (okolice Los Angeles) najlepiej byłoby ignorować.
2) Weź udział w gorączce złota! Dostarcz 5 ładunków złota, aby zyskać pieniądze na nowe inwestycje.
To pierwszy cel, który będzie od Ciebie wymagał wyróżnienia zależności powstających pomiędzy znajdującymi się na mapie zasobami, a miejscami, w których mogą być dalej przetworzone i/lub sprzedane. W pierwszej kolejności będziesz musiał zlokalizować kopalnię złota, tak aby móc zacząć wydobywać rudę. Najlepiej byłoby gdyby kopalnia taka znajdowała się niedaleko jednego z dużych miast. W moim przypadku lokalizacja była wręcz idealna. Kopalnię odnalazłem bowiem niedaleko Phoenix, dzięki czemu można było od razu przystąpić do procesu produkcji. W przeciwnym przypadku musiałby dotransportować wydobyte z kopalni rudy do miejsca, w którym można byłoby skorzystać z mocy przerobowych fabryki. Nie polecam kupować tego typu obiektów na własną rękę, gdyż jest to nieopłacalne. Więcej informacji na temat zależności znajdziesz w drugim rozdziale poradnika. Otrzymane sztabki złota będziesz musiał na koniec sprzedać. Czynność ta w początkowej fazie zabawy jest niestety bardzo utrudniona, gdyż w najlepszym wypadku zaledwie dwa miasta będą wykazywały zapotrzebowanie na ten surowiec. Będziesz więc musiał odłożyć sporą ilość gotówki na przygotowanie odpowiedniego połączenia. W ramach pocieszenia dodam jednak, iż na sprzedaży sztabek złota można bardzo dużo zarobić. Nawet w przypadku tworzenia dłuższych połączeń zysk jest właściwie gwarantowany. W sumie będziesz musiał przewieźć zaledwie pięć sztabek, tak więc o to nie musisz się akurat martwić.
POZIOM 2 - Rozkwit na pustyni
Cele należy osiągnąć do 1930 roku.
Przydzielone zadania:
1) Utwórz bezpieczną trasę wiodącą przez pustynię, łącząc ze sobą Los Angeles i Las Vegas.
Do tego zadania nie powinieneś podchodzić zbyt wcześnie. Z drugiej strony jednak, nie możesz się też zbytnio ociągać. Generalnie chodzi o to żeby potworzyć sobie połączenia do wszystkich większych miast znajdujących się na południe od Las Vegas. Dzięki temu posunięciu znaczną część linii prowadzącej do Los Angeles będziesz miał gotową. Nie powinieneś oczywiście zbytnio przesadzać, gdyż nie będziesz raczej cierpiał na nadmiar gotówki. W miarę możliwości staraj się jednak zabudować tę część mapy. W szczególności mam tu na myśli okolice Yumy, o które z pewnością zdołałeś już zadbać. Jeśli chodzi o dalszą część połączenia (już po dokonaniu rozgałęzienia), staraj się oczywiście uniknąć większej ilości mostów i innych droższych konstrukcji. Jak już wcześniej wspomniałem, nie powinieneś się tu też zbytnio ociągać. Grając z przeciwnikami, będziesz się zapewne musiał martwić o to żeby nie przeciąć żadnej ze znajdujących się tu linii kolejowych. W ramach pocieszenia dodam jednak, iż utworzenie połączenia otworzy przed Tobą wiele nowych możliwości. Los Angeles to jedno z największych miast tej mapy, tak więc zdecydowanie będziesz miał co przewozić, nie martwiąc się jednocześnie o konieczność pokonania dłuższego dystansu. W celu zaliczenia tego wyzwania nie będziesz na szczęście musiał nic innego robić.
2) Rozbuduj swoją firmę i zwiększ jej wartość netto do 5 milionów dolarów.
W celu zwiększenia ogólnej wartości netto swojego przedsiębiorstwa będziesz oczywiście musiał rozsądnie inwestować. Sądzę, iż nie powinieneś mieć większych problemów z wypełnieniem tego zadania. Musisz jednak pamiętać, iż w dalszej części zabawy wartość tę będziesz musiał podwoić (i to szybko!). Radzę oczywiście inwestować w dochodowe połączenia. Jedyne wyjątki stanowić powinny te linie, które będą potrzebne do wypełnienia opisanych wyżej celów tego scenariusza. Możesz także spróbować przystąpić do kilku licytacji, w celu pozyskania znajdujących się przy większych miastach fabryk. Szerzej problem ten opisałem w dalszej części poradnika. Musisz jednak mieć na uwadze to, że rynek w grze dość często może się załamywać, przez co nawet najbardziej dochodowe biznesy mogą stracić na swojej wartości. Tak czy siak, wypełnieniem tego zadania w wyznaczonym przez grę czasie nie musisz się zbytnio martwić.
POZIOM 3 - Nadchodząca depresja
Cele należy osiągnąć do 1950 roku.
Przydzielone zadania:
1) Kasyna domagają się większych ilości energii! Zainteresuj się branżą energetyczną, budując lub kupując elektrownię w Vegas.
Po raz kolejny masz do czynienia z bardzo oczywistym wyzwaniem, z wykonaniem którego możesz mieć jednak trochę problemów. Nowa elektrownia kosztuje bowiem pół miliona dolarów, a mało prawdopodobny jest scenariusz, w którym należałoby jedynie wykupić taki obiekt. Najprawdopodobniej dojdzie do tego, że sam będziesz go musiał postawić. Jest to duża suma pieniędzy, tak więc z zakupem tym nie powinieneś się szczególnie śpieszyć. Warto jednak elektrownię zakupić nieco wcześniej (najlepiej od razu po przekroczeniu ostatniego progu, czyli w okolicach 1930 roku). Zapewni ci ona bowiem stałe przychody, a na dodatek zwiększy ogólny majątek prowadzonego przez Ciebie przedsiębiorstwa. Pamiętaj jednak o tym żeby pozostawić sobie sporo pieniążków na bieżące wydatki i inwestycje związane z tworzeniem nowych połączeń kolejowych.
2) Zwiększ kapitał swojej firmy, osiągając wartość netto w wysokości 10 milionów dolarów.
Z podobnym wyzwaniem miałeś już do czynienia wcześniej. Tym razem jednak musisz podwyższyć wartość netto przedsiębiorstwa do 10 milionów dolarów. Jeśli więc poprzedni cel kończyłeś na ostatnią chwilę, to teraz będziesz miał jedynie 20 lat na PODWOJENIE wartości firmy. Oznacza to, iż nie możesz sobie pozwolić na żadne nietrafione inwestycje. Warto zainteresować się większą ilością fabryk, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które nie są w żaden istotny sposób "dotykane" wahaniami rynku. Nie możesz sobie pozwolić na żadne przestoje. Uzyskane pieniądze od razu przeznaczać na kolejne inwestycje.
3) Weź sprawy w swoje ręce i wyeliminuj pozostałych konkurentów.
To zdecydowanie najbardziej wymagające wyzwanie tego scenariusza, z wypełnieniem którego możesz mieć sporo problemów. Do tego zadania warto przystąpić już zdecydowanie wcześniej. Chodzi oczywiście o to żeby wykupić akcje konkurencyjnych przedsiębiorstw za zdecydowanie niższą cenę. Przejęcie pełnej kontroli nad dobrze funkcjonującą i zarazem rozwiniętą firmę będzie bowiem wymagało wyłożenia ogromnych pokładów pieniężnych. Pamiętaj też o wyznaczonym przez grę limicie czasowym, w którym ze wszystkimi zakupami będziesz się musiał zmieścić.