Stawianie konstrukcji, wybieranie wejść i wyjść | Podstawowy poradnik RollerCoaster Tycoon 3
Ostatnia aktualizacja: 1 sierpnia 2016
Część druga: stawianie konstrukcji, wybieranie wejść/wyjść
Prawidłowe stawianie konstrukcji odgrywało istotną rolę już w poprzednich odsłonach serii. Teraz element ten, głównie za sprawą trójwymiarowego engine'u, zyskał dodatkowo na znaczeniu. Podstawowy problem, z którym niejednokrotnie będziesz się musiał uporać to nierówności terenu. W "RCT 2" podobne sprawy rozwiązywało się najczęściej przy użyciu buldożera wyrównującego powierzchnię. Odnoszę wrażenie, iż w "RollerCoaster Tycoonie 3" element ten zszedł jak gdyby na dalszy plan. TEORETYCZNIE możemy postawić dany obiekt wszędzie gdzie gra nam tylko na to pozwoli. W takim przypadku należy się oczywiście liczyć z dodatkowymi kosztami. Pierwszy raz przepłaca się za samo postawienie konstrukcji w niekorzystnych warunkach a drugi raz za doprowadzenie określonych ścieżek. Mimo wszystko w wielu sytuacjach takie kroki są wskazane, szczególnie jeśli nie dysponuje się zbyt dużą ilością terenu. Wyrównywanie powierzchni jest w wielu sytuacjach nieopłacalne gdyż musielibyśmy zmodyfikować znaczną część planszy. Podsumowując, NAJLEPIEJ jest stawiać konstrukcje na płaskiej powierzchni aczkolwiek niewielkie nierówności nie powinny Cię zrazić. W większości przypadków suma pieniędzy potrzebnych do postawienia atrakcji w niekorzystnych warunkach jest mniejsza od ilości banknotów potrzebnych na modyfikację terenu.
Druga istotna kwestia, na którą pragnę zwrócić Twoją szczególną uwagę to kwestia doboru wejść i wyjść z atrakcji a także prowadzących do nich ścieżek. W przypadku wyjścia sprawa jest prosta. Goście mogą opuszczać konstrukcję z dowolnej strony. Wygląd samej ścieżki również nie jest istotny. W sytuacji wejścia do atrakcji sprawa prezentuje się już zupełnie inaczej. Przede wszystkim, musisz uzależnić długość ścieżki prowadzącej do konstrukcji od popularności samej atrakcji. W szczególności mam tu na myśli obiekty, przy których dość szybko pojawiają się spore grupy ludzi.
Sama ścieżka POWINNA być "zawijana". Przykładowa kolejka o takiej właśnie budowie pokazana została na poniższym screenie. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w sytuacji, gdy dysponuje się niewielką powierzchnią przez co poszczególne atrakcje muszą być stawiane przy sobie.
Jednocześnie należy mieć na uwadze to, iż kolejki NIE MOGĄ być zbyt długie, gdyż stojący w nich ludzie niepotrzebnie się tylko denerwują a na dodatek sąsiednie konstrukcje będą świeciły pustkami. Przykładowy obiekt ukazałem na poniższym screenie. Wydłużenie tej kolejki zaowocowałoby najpewniej paraliżem reszty parku rozrywki, gdyż i tak wystarczająco dużo osób pragnie zakupić bilet.
W przypadku obiektów znajdujących się na wyższych poziomach konieczne jest podprowadzenie odpowiednich ścieżek. Najczęściej jest tak w przypadku RollerCoasterów. W takiej sytuacji zasady mogą być nieco inne. Długość kolejek do konstrukcji aktywnych przez cały czas (np. przejażdżka samochodem czy pojedynczymi wagonikami) nie odgrywa praktycznie żadnego znaczenia. Przykład takiej konstrukcji ukazałem na screenie. W przypadku atrakcji tradycyjnych (cykle kilku lub kilkunastoosobowe a reszta czeka przy wejściu) długość kolejki do danego obiektu należy dostosować zgodnie z podanymi wcześniej wskazówkami.