Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Patrician IV - poradnik do gry

Patrician IV - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Handel | Rozgrywka Patrician IV poradnik Patrician IV

Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia 2019

Handel

Hala targowa i kantor

001 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
001
002 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
002

Handel odbywa się w budynkach obecnych w każdym mieście - w halach targowych [001]. Warto zaznaczyć, że można tutaj prowadzić wymianę i handel towarów pomiędzy trzema obiektami co symbolizują rysunki na górze ekranu [002].

003 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
003
004 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
004

Możesz więc handlować pomiędzy miastem a obecnym w nim i zaznaczonym konwojem (musi on być wyświetlony po prawej [003], wtedy jest aktywny), bądź pomiędzy kantorem (o ile go już w danym mieście wybudowałeś) a danym miastem. Dzięki temu możesz zasilać miasto w potrzebne towary np. w cegły, drewno i inne rzeczy [004].

005 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
005
006 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
006

Wreszcie możesz dokonywać nieodpłatnej wymiany pomiędzy twoim kantorem a konwojem - strony transakcji zmieniasz za pomocą środkowego przycisku [005]. Ilość danego towaru jaka jest w magazynach miastach, ładowniach konwoju bądź magazynach kantoru prezentowana jest w tych kolumnach [006].

Mechanizm handlowania

007 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
007
008 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
008

Kluczowa informacja w kwestii handlu jest taka, że aby zakupić/sprzedać/przenieść towar z jednego miejsca do drugiego czynimy to za pomocą suwaka. Wybieramy co ma być przedmiotem transakcji np. drewno, klikamy lewym przyciskiem myszy na cenie (w tym przypadku 65) i trzymamy ów przycisk myszy [007]. Aby w tym przypadku sprzedać rzeczy z konwoju do miasta Lubeka przesuwamy suwak w lewo [008] - im dalej tym więcej jednostek towaru zostanie sprzedanych do miasta. W tym przykładzie za 7185 szt. złota sprzedasz 110 jednostek drewna ze swojego konwoju do miasta Lubeka. Do transakcji dochodzi w momencie gdy puścisz lewy przycisk myszy. A więc po transakcji liczba drewna w konwoju wyniesie 300, a w Lubece zwiększy się z 21 do 131 sztuk. Aby zakupić dany towar musisz przesunąć suwak w drugą stronę.

009 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
009
010 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
010

Jednak jest bardzo ważna zasada przy kupowaniu i sprzedawaniu towarów. Regułą jest, że towary powinno się zakupić w momencie gdy przy nim znajdują się przynajmniej dwie zielone kropki [0]. Oznacza to, że jego aktualna liczba zapewnia miastu popyt na pewien czas. Najczęściej będzie tak, że towar będziesz kupował w miastach gdzie jest wytwarzany (ale czasami sytuacja rynkowa może wywołać odstępstwa od tej reguły). Jeśli towar jest ci bardzo potrzebny możesz zakupić go więcej, ale nigdy nie staraj się uszczuplić magazynów za bardzo - lepiej niech zostanie jedna zielona kropka [0]. Wykupienie zbyt dużej ilości danego towaru i pozostawienie miastu go niewiele albo wcale (cztery czerwone kropki) spowoduje, że możesz utracić kilka punktów procentowych reputacji.

011 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
011
012 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
012

Towary oczywiście sprzedajesz tam, gdzie jest na nie zapotrzebowanie (cztery czerwone kropki) [011]. Najlepszą (maksymalną) cenę osiągniesz tam, gdzie towaru nie ma wcale - tak jak na przedstawionym obrazku brakuje miodu pitnego. Na mapie świata najpilniejsze zapotrzebowanie miasta na dany towar prezentowane jest ikoną przy mieście [012] - w tym przypadku w Lubece najbardziej potrzebują przypraw, a w Rostoku drewna.

Zasada popytu i podaży

Zasadniczym celem w grze jest produkcja i kupno towarów w jednym mieście, przewożenie ich i sprzedawanie w drugim, tam gdzie jest na nie zapotrzebowanie. Jednak system ten jest bardzo rozbudowany, gdyż w grze rządzi zasada popytu i podaży. Krótko mówiąc nie można bezkarnie opróżnić magazynów jednego miasta (nawet jeśli produkcja danego towaru cały czas trwa), przetransportować towar i sprzedać go w innym mieście w bezgranicznych ilościach.

013 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
013
014 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
014

Wytłumaczę to na przykładzie mięsa. Produkowane jest ono m.in. Aalborg, a zapotrzebowanie na nie jest we wszystkich miastach. Jako, że jest ono tutaj produkowane przeważnie jego stan magazynowy będzie zaznaczony przez dwie zielone kropki. Jeśli tak nie będzie możesz wypłynąć konwojem z miasta, odczekać jeden-dwa dni i zawinąć ponownie do portu. Zacznij kupować: kliknij na cenie mięsa i powoli przesuwaj w prawo. Zwróć uwagę, że w tym przykładzie zarówno cena początkowa jak i przy 70 sztukach towaru jest taka sama [013]. Jednak gdy suwak będziesz przesuwał dalej w prawo, aby zwiększyć kupowaną ilość, jedna zielona kropka zgaśnie, a cena zacznie gwałtownie rosnąć: w naszym przykładzie przy chęci zakupienia 75 sztuk cena wzrośnie z początkowych 345 złota do 377, a przy liczbie 92 sztuk towaru aż do 510 sztuk złota [014].

015 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
015
016 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
016

Gdy suwak przesuwamy dalej przy chęci zakupu 104 sztuk gaśnie ostatnia zielona kropka, a cena rośnie do 535. Gdybym chciał zakupić cały dostępny towar, czyli 131 sztuk, cena wzrasta do 576 sztuk złota [015]. Uwaga! Nie oznacza to, że za wszystkie kupowane jednostki towaru płacisz wyższą cenę: dla pierwszych 70 sztuk cena wynosi 345, dla kolejnych rośnie wraz ze wskazaniami. Po prostu jeśli za bardzo chcesz opróżnić miejskie magazyny miejscowi kupcy reagują i z powodu mniejszej podaży (mniejszej liczby towaru na rynku w mieście) podnoszą ceny (gdyż popyt na towar wśród mieszkańców się nie zmienia). Oczywiście możesz wykupić cały towar, ale jest to nieopłacalne - najlepiej zostawić przynajmniej jedną zieloną kropkę, a jeśli możesz zakup towar tylko do granicy ceny początkowej (w naszym przypadku 70 sztuk).

Z zakupionym towarem udaj się do innego miasta, gdzie jest na nie popyt. Pamiętaj, że należy kierować się popytem na niego. Przykładowo jeśli zakupiłeś konopie duży popyt na nią będzie w miastach gdzie wytwarza się ryby i skóry, a na sól największy popyt zawsze będzie w miastach gdzie produkuje się mięso i sól. Często jeśli miasto jest rozwinięte dostarczanie nawet pełnych ładowni statków nie jest w stanie zaspokoić popytu (w postaci przynajmniej jednej zielonej kropki przy tym towarze). Dostarczenie w dużych ilościach towaru np. soli z Lubek do Aaalborg [016] (gdzie produkuje się mięso) jest często żyłą złota, na której można dorobić się majątku. Powyższy przykład ma jednak jedną wadę: do produkcji soli potrzeba drewna. Można więc początkowo skupić się na dostarczaniu towarów, których produkcja odbywa się w manufakturach bez konieczności zakupu innych towarów - np. konopie (które można dostarczać do Oslo, Bergen czy Sztokholmu). Oczywiście można tak robić w sytuacji, gdy masz problemy z dostawą potrzebnych do produkcji towarów-półproduktów).

017 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
017
018 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
018

Wracając do przykładu z mięsem. Wypływam z Aalborg i udaję się do jednego z miast, gdzie jest na nie zapotrzebowanie. A na tego typu towar jest zapotrzebowanie we wszystkich miastach, gdzie się mięsa nie produkuje. Dobrze gdy uda się trafić w lukę pomiędzy dostawami innych kupców, by uzyskać dobrą cenę przy sprzedaży. Przykładowo udaję się do Rostoku, gdzie w magazynach miasta jest już 30 sztuk mięsa (i wszystkie cztery kropki są czerwone), a cena początkowa to 533 sztuk złota [017]. Jednak gdy zaczynam przesuwać suwak w lewo, przy chęci sprzedaży 10 sztuk cena spada do 519 sztuk złota, a przy 22 sztukach do 360 (pojawia się jedna zielona kropka) [018].

019 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
019
020 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
020

Gdy dla przykładu przesuwam suwak dalej w lewo przy 24 sztukach cena spada do 336 (czyli poniżej ceny po której kupiono towar) i pojawią się trzy zielone kropki. W takiej sytuacji, gdy w magazynie miasta znajdzie się 54 sztuki mięsa popyt mieszkańców będzie zaspokojony na długi czas, więc cena drastycznie spada. Jeśli chciałbym sprzedać wszystkie zakupione 70 sztuk cena spada do 230 [019] (przypomnę: zakupiłem mięso po 345 sztuk złota za sztukę). Wniosek: najlepiej sprzedać w tej sytuacji jedynie 10 sztuk mięsa i z resztą udać się do kolejnego portu. Oczywiście podróżując po świecie gry nie kupujesz jednego rodzaju towaru tylko kilka bądź kilkanaście [020] i handlujesz tym czym się opłaca w danym porcie.

Przedstawiona sytuacja jest jedynie przykładem mającym przedstawić sposób funkcjonowaniu tego mechanizmu - nie należy przywiązywać wagi ani do cen ani do ilości towaru. W różnych sytuacjach w przypadku różnych towarów różnica w cenie może być mniejsza (przy podstawowych towarach np. drewno czy cegły) bądź zdecydowanie większa (przy np. ubraniach czy przyprawach).

Zapotrzebowanie i produkcja towaru w danym mieście

021 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
021
022 - Handel | Rozgrywka Patrician IV - Patrician IV - poradnik do gry
022

Kluczowa informacja, która daje ci możliwość zaplanowania na przyszłość handlu w danym mieście to druga zakładka w hali targowej - to tutaj widzisz ile w ciągu najbliższych 10 dni danego towaru będzie potrzeba w mieście (środkowa kolumna) oraz ile towaru zostanie w mieście wyprodukowane (prawa kolumna) [021]. Lewa kolumna to ilość towaru aktualnie leżakująca w magazynach miasta. Na przedstawionym przykładzie [022] w mieście produkuje się m.in. cegły i młotki wełny - liczby w prawej kolumnie wskazują ile wyprodukują manufaktury całego miasta w ciągu najbliższych 10 dni. W mieście w ciągu najbliższych 10 dni będzie potrzeba m.in. 60 jednostek cegieł, 63 ziarna, 30 konopi, po 24 młotków wełny, metali i miodu, 12 soli oraz 18 narzędzi. Na czerwono zaznaczone są towary, których obecnie nie ma wystarczającej liczby na najbliższe 10 dni: ziarna jest 57 jednostek, a potrzeba 63, natomiast narzędzi w magazynach jest aktualnie 16 jednostek, a w ciągu najbliższych 10 dni będzie potrzeba ich 18. W ten sposób widzisz zapotrzebowanie i produkcję towarów w mieście i możesz skuteczniej planować swoje handlowe posunięcia.