Manor Lords: Jak handlować? Manor Lords poradnik, porady
Handel jest jedną z kluczowych mechanik Manor Lords i może przynieść wam ogromne zyski. Na tej stronie poradnika opisaliśmy, jak skutecznie handlować, do czego służy targ i faktoria.
Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia 2024
Handel to kluczowa mechanika Manor Lords, a jej poprawne wykorzystanie może przynieść wam ogromne zyski oraz surowce, których nie jesteście w stanie produkować na swojej ziemi. Nie jest on jednak dość jasno wytłumaczony w grze i może być nieco mylący. Na tej stronie poradnika opisaliśmy jak skutecznie handlować, do czego służy targ i faktoria oraz jakie przedmioty sprzedawać.
- Do czego służy targ?
- Jak działa faktoria?
- Jak działa faktoria handlarza żywizną?
- Jak zarobić na handlu?
- Jak przesyłać towary między regionami?
Do czego służy targ?
- Wbrew swojej nazwie, targ w Manor Lords nie ma nic wspólnego z handlem - choć nadal jest niezwykle ważnym budynkiem.
- Targ służy do rozprowadzenia produkowanych przedmiotów wśród osadników - konkretnie jedzenia, opału, ubrań i materiałów do tworzenia ubrań. Zbudowany przez was targ powinien być spory - każdy osadnik produkujący te produkty musi mieć miejsce na własny stragan.
- Stragany na targu rozstawiają osadnicy mieszkający w parcelach z wybudowanymi przybudówkami oraz pracownicy budynków produkujących podane wyżej towary. Póki na targu jest miejsce, cały proces przebiegnie automatycznie - mieszkańcy sami będą budować stragany oraz sprzedawać produkowane towary. Dbajcie o różnorodność towarów produkując różne rodzaje jedzenia oraz ubrań - im większy wybór jest na targu, tym bardziej rosnąć będzie wasza Aprobata, dzięki czemu ściągniecie więcej ludzi do waszej osady lub będziecie mogli ustawić większe podatki.
- Stragany targowe nie przyniosą wam zamożności regionu - głównej waluty gry - ponieważ działają tylko lokalnie. By wzbogacić swój region na handlu będziecie musieli wybudować faktorię.
Jak działa faktoria?
- Faktoria to budynek odpowiedzialny za handel międzyregionowy. Stanowi ona wasze główne źródło zamożności, pozwalając wam eksportować i importować niemal wszystkie towary w grze.
- By rozpocząć handel, wejdźcie w menu budynku, w zakładkę Handel. Ujrzycie listę wszystkich towarów dostępnych do importu i eksportu, ceny kupna i sprzedaży. Opisaliśmy je także na oddzielnej stronie poradnika.
- Następnie musicie ustawić pożądaną ilość danego towaru przy pomocy przycisków plusa i minusa na liście. Z lewej strony listy znajdują się natomiast podejścia do handlu. "Brak handlu" oznacza, że danym towarem nie będziecie handlować wcale. "Przywóz" oznacza, że faktoria automatycznie będzie kupować dany towar, aż nie będziecie posiadać go w ustawionej ilości. "Wywóz" oznacza, że faktoria automatycznie będzie sprzedawać dany towar, aż nie będziecie posiadać go w ustawionej ilości. "Pełen handel" oznacza, że faktoria automatycznie będzie sprzedawać dany towar jeśli macie go więcej, lub kupować jeśli macie go mniej.
- Z poziomu listy możecie również wydać określoną ilość zamożności by założyć szlak handlowy dla określonego towaru. Bez szlaku handlowego wymiana dóbr odbywa się w losowych momentach, tylko wtedy, gdy do osady postanowi przybyć wędrowny kupiec. Jeśli założycie szlak handlowy, kupiec będzie przybywać do waszej osady co miesiąc, po ten jeden konkretny towar. Niektórymi towarami, takimi jak przetworzone przedmioty, ubrania i pancerze, można handlować wyłącznie po założeniu dedykowanego szlaku handlowego.
Jak działa faktoria handlarza żywizną?
- Faktoria handlarza żywizną to oddzielny budynek, w którym handlować można zwierzętami - wołami, końmi, owcami i mułami. Działa ona identycznie do normalnej faktorii.
- W obecnej wersji gry (Early Access 0.7.002) jedynym sposobem na zarobek poprzez hodowlę zwierząt jest eksport owiec - po wydaniu punktu rozwoju na technologię hodowli owiec, dzięki której zwierzęta te powoli rozmnażają się na pastwiskach. Są to obecnie jedyne zwierzęta, które można rozmnażać - pozostałe trzeba kupować. Nie potrzebujecie faktorii handlarza żywizną by kupować zwierzęta pociągowe - możecie kupować je też bezpośrednio z poziomu stajni lub zwykłej faktorii.
Jak zarobić na handlu?
- Handel jest jedną z najbardziej kluczowych i najprzydatniejszych mechanik w grze. Pozwala on wam na pokrycie słabości swoich ziemi, kupując cenne produkty, których nie macie możliwości wyprodukować samodzielnie. Istnieje jednak kilka kroków, które możecie podjąć by zmaksymalizować zarobki z handlu:
- Sprzedawajcie produkty, których macie nadwyżkę. Każdy region w Manor Lords obfituje w przynajmniej jedno bogate złoże zasobów - oznaczone jest ono małą koroną, i jest znacznie bardziej obfite. Powinniście jak najszybciej zabrać się za jego eksploatację i eksportować wydobywany zeń towar. W przyszłości możecie też wydać punkty rozwoju na technologię górnictwo głębinowe, która sprawi, że bogate złoża zasobów kopalnianych nigdy się nie wyczerpią.
- Jeśli nie chcecie sprzedawać materiałów wydobywanych ze swoich bogatych złóż, możecie zamiast tego skupić się na deskach. Każdy region w grze jest bogaty w drzewa - wystarczy więc wybudować obóz drwali, tartak i chatę leśnika, by wasi osadnicy zaczęli ścinać drzewa, przerabiać je na deski i sadzić nowe drzewa w miejsce ściętych, zapewniając wam stały napływ towaru na eksport.
- Towary przerobione sprzedają się po lepszej cenie niż surowce. Przed przekazaniem towaru na handel postarajcie się więc postawić i obsadzić budynki, które przerobią dany surowiec na towar. Przykładowo, skóry zwierzęce sprzedacie w cenie 4 zamożności za sztukę. Jeśli przerobicie je jednak w garbarnii, a przerobioną skórę przekażecie do przybudówki warsztatu kaletniczego, gdzie zostanie przerobiona na buty, sprzedaż tychże butów przyniesie wam aż 8 zamożności za sztukę.
- Jeśli planujecie utrzymywać się z handlu, jak najszybciej wydajcie swoje punkty rozwoju na technologie organizacja handlu i korzystniejszy handel. Pierwsza z nich sprawi, że założenie nowego szlaku handlowego maksymalnie kosztować będzie mogło tylko 25 zamożności. Druga natomiast zniesie cła handlowe, zmniejszając cenę zakupu wszystkich produktów w grze o 10 zamożności, tym samym zrównując ze sobą ceny eksportu i importu. Obie te technologie pozwolą wam zakupić znacznie więcej towarów za tę samą cenę i są kluczowe dla każdej osady kupieckiej.
Jak przesyłać towary między regionami?
- W późniejszej fazie gry, gdy już podporządkujecie sobie więcej regionów, zainteresować was może transport towarów między kontrolowanymi przez siebie regionami.
- Proces ten jest bardzo prosty. Musicie wybudować stację karawan oraz zamówić muła, który będzie przenosił towary między regionami. W menu budynku wybierzcie określony region, produkt, który chcecie wysyłać i produkt, który chcecie otrzymywać. Transport towarów będzie odbywał się co miesiąc. W ten sposób możecie np. zapewnić sobie stały dostęp zboża, jeśli wasze początkowe ziemie nie nadają się do upraw.