Pierwsze kroki w nowym klubie w Football Manager 2014 | Podstawy rozgrywki poradnik Football Manager 2014
Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia 2019
Rozpoczynając swoją karierę w nowym klubie często nie wiadomo od czego zacząć, gdyż gra od razu daje dostęp do wszystkich narzędzi taktycznych, ustawień treningów, itp. Aby nie pogubić się w ogromie możliwości poniżej została zamieszczona lista kilku punktów od spełnienia których powinien rozpocząć grę każdy pragnący dorównać swą sławą Jose Mourinho.
1. Wybór oczekiwań na sezon
Jest to moment, w którym należy wybrać cel, do osiągnięcia którego będzie się oczywiście dążyć. Wybór oczekiwań jest zależny od drużyny jaką się prowadzi. I tak beniaminek za cel powinien postawić sobie utrzymanie w lidze, a nie walkę o puchary. Z wyborem tym związane są głównie 2 rzeczy: ilość pieniędzy, którą zarząd przekaże na budżety: transferowy i płacowy oraz to, jak będziesz postrzegany w przypadku niespełnienia założeń. Wyznacz więc realne cele, aby nie doszło do sytuacji w której mając walczyć o tytuł znajdujesz się w dolnej połowie tabeli. Zarządowi na pewno taka sytuacja się nie spodoba.
2. Spotkania
Kolejnym ważnym elementem są spotkania, odpowiednio z: zarządem, asystentem, dziennikarzami, drużyną i sztabem szkoleniowym. Pomoże to w odnalezieniu się w nowej sytuacji i zaznajomieniu się z warunkami panującymi w klubie. Od asystenta otrzymasz raporty o zespole, od sztabu pewne wskazówki, często bardzo trafne i przydatne. Rozmowa przedsezonowa z zespołem podniesie jego morale i zagrzeje do walki (lub odwrotnie, gdy np. przemawiając do drużyny będącej faworytem do tytułu mistrzowskiego za cel obierzesz "tylko" awans do Pucharu EURO - zawodnicy mogą uznać Cię za zbyt mało ambitnego). Dobrze też pokazać się od czasu do czasu w mediach.
3. Zadania współpracowników
W opcjach klubu przejdź do Zadania współpracowników, aby móc ustalić, kto za co będzie odpowiadał w Twoim zespole. Możesz tu przekazać część obowiązków (np. przedłużanie kontraktów) swoim asystentom, możesz również ustalić, że sam zajmiesz się prowadzeniem drużyny juniorów. Warto zainteresować się głównie opcją Pierwszy zespół, gdzie możesz nakazać asystentowi uczestniczyć w konferencjach, przeprowadzać rozmowy motywacyjne czy organizować sparingi.
4. Wybór kapitana
Na początku przygody w klubie oraz każdego kolejnego sezonu zostaniesz poproszony o wybór kapitana. Zmiany tej można dokonać oczywiście później w grze, np. gdy kapitan odniesie poważną kontuzję. Aby tego dokonać przejdź do Taktyka->Kapitanowie. Zmiana kapitana zarówno na początku sezonu jak i w trakcie może się negatywnie odbić na drużynie, szczególnie jeśli dotychczasowy kapitan pełnił swoją funkcją dosyć długo oraz ma poparcie kolegów z drużyny. Najbardziej negatywnie jednak odbije się to na samym zainteresowanym, dlatego wcześniejsza rozmowa i uprzedzenie o odebraniu opaski może złagodzić negatywny efekt. Przy wyborze kapitana kieruj się jego przywództwem oraz determinacją. Im wyższe te cechy tym lepszy kapitan.
5. Subskrypcje wiadomości
Dobre ustawienie wiadomości, które chcesz otrzymywać pozwoli Ci na uniknięcie dziesiątek, czy nawet setek "maili", których zwyczajnie nie czytasz, przewijając dalej. W takim gąszczu może znaleźć się ważna dla Ciebie informacja, którą zwyczajnie przeoczysz. Aby tego uniknąć przejdź do Zarządzania subskrypcjami w opcjach menedżera i ustaw tylko te tematy, z których chcesz otrzymywać interesujące Cię wiadomości. Hurra! Zero spamu.
6. Scouting
Odpowiednia baza scoutów zapewni stały dopływ raportów, a to o kolejnym przeciwniku, a to o jakimś błyskotliwym młodziku z Afryki. Odpowiednio wyznaczone zadania pozwalają na odkrycie bardzo dobrych zawodników, a często przy tym stosunkowo tanich, co w konsekwencji może doprowadzić do wzmocnienia zespołu niewielkim kosztem. Staraj się więc rozbudowywać sieć scoutingu, najlepiej (ale i najciężej i najdrożej) jest objąć wyszukiwaniem cały świat, tak aby tuż po urodzeniu nowej gwiazdy w Brazylii podpisać z nią kontrakt, a o swoich przeciwnikach ligowych wiedzieć wszystko jeszcze przed wyjściem na murawę.
7. Mecze towarzyskie
Jeżeli nie powierzyłeś organizacji sparingów swojemu asystentowi to jasną rzeczą jest, że sam musisz o to zadbać. Aby tego dokonać wejdź w Terminarz->Zaplanuj sparing. Jest to świetna metoda przedsezonowa (lub w przerwie zimowej), aby przetestować swoją drużynę, pewne ustawienia taktyczne czy dać pograć młodym, niedoświadczonym zawodnikom. Dobrą opcją po podjęciu pracy w nowym klubie, oprócz sparingów z innymi drużynami jest zorganizowanie meczu z drużyną U-21/U19 itp., dzięki czemu być może wyłowisz ciekawych zawodników zasługujących na grę w pierwszym zespole.