Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

FIFA Manager 10 - poradnik do gry

FIFA Manager 10 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Budżet | Sprawy klubowe | FIFA Manager 10 poradnik FIFA Manager 10

Ostatnia aktualizacja: 8 października 2019

Budżet

Budżet i związane z nim sprawy to jeden z najważniejszych aspektów Fifa Managera. Mimo, iż większość związanych z nim zagadnień ulega zamknięciu przed rozpoczęciem sezonu, warto jest monitorować zarówno stan klubowej kasy, jak i stopień realizacji poszczególnych budżetów.

Aby przejść do ekranu budżetu, skorzystać należy ze ścieżki: Klub > Finanse.

Ekran ten zawiera trzy podekrany: Sytuacja, Księgi rachunkowe, Premie, Kontrola budżetu - Budżet - Sprawy klubowe - FIFA Manager 10 - poradnik do gry

Ekran ten zawiera trzy podekrany: Sytuacja, Księgi rachunkowe, Premie, Kontrola budżetu.

Podekran sytuacja

Głównym elementem ekranu podstawowego (Sytuacja) są: wykres stanu konta (A), stopień realizacji budżetów (B), prognozy (C), przyciski instrumentów finansowych (D).

Dane znajdujące się w polach oznaczonych literami A i C pełnią rolę przede wszystkim informacyjną. Informacje z sekcji A są w pełni sztywne i dostarczają danych o aktualnym stanie klubowej kasy. Kolumny prognoz umożliwiają natomiast porównanie dwóch różnego rodzaju planów budżetowych. Można za ich pomocą porównać aktualny stopień realizacji budżetu z planem z początku sezonu, bądź też plan z początku sezonu z aktualnym planem na jego zakończenie. W odróżnieniu od sekcji A, dane znajdujące się w tabelach prognoz mogą być dowolnie aktualizowane. Bądź za pomocą ręcznych wpisów, bądź też przy użyciu kalkulatora, którego przycisk znajduje się tuż pod tabelami budżetowymi.

Podekran Sytuacja umożliwia nie tylko zapoznanie się ze stanem klubowych funduszów, ale i skorzystanie z kilku instrumentów finansowych. Znajdują się one w sekcji oznaczonej literą D. Możemy za ich pomocą zaciągnąć kredyt, zainwestować klubowe nadwyżki lub spróbować wprowadzić klub na giełdę, pozyskując w ten sposób dodatkowe fundusze na rozwój naszej drużyny.

Podekran Księgi rachunkowe

Na tym podekranie księgowane są wszystkie wydatki i przychody klubowe. Każdy element księgi rachunkowej opisany jest frazą ilustrującą jego przeznaczenie i kolorem, sugerującym sekcję budżetu, do której należy.

Podekran Premie

Z poziomu tego podekranu zapoznać można się z wysokościami premii, które mają zagwarantowane piłkarze grający w twoim zespole. Za pomocą filtrów kolumnowych, łatwo określić, który z piłkarzy otrzymuje ich najwięcej i w razie potrzeby podjąć decyzje zmierzające do zmniejszenia wydatków z tego tytułu (zmiana warunków kontraktu lub zamiana piłkarza na tańszego).

Podekran Kontrola budżetu

Za pomocą tego podekranu możecie nie tylko zapoznać się ze stopniem wykorzystania poszczególnych Budżetów, ale także przesunąć środki z jednego budżetu do innego.

Opieka nad budżetem

Jeżeli czytacie ten poradnik od deski do deski, wiecie już, iż opieka nad budżetem to zadanie wysoce złożone, które winno być realizowane już od pierwszych minut zabawy. Jako że w trakcie sezonu głównie realizujemy budżet, warto jest zadbać o jego kondycję jeszcze przed pierwszym gwizdkiem. Wiąże się z tym wiele różnego rodzaju decyzji, o których była mowa we wcześniejszych rozdziałach tego opracowania. W skrócie.

Pamiętać należy o ograniczeniu premii, podpisywaniu kontraktów opartych o kwotę główną, negocjacjach ze sponsorami, sprzedaży zbędnych graczy, wydatkowaniu środków na rozbudowę w oparciu o kredyt, a nie jednorazową wypłatę. Ważnym jest również zróżnicowanie zarobkowe piłkarzy. Nie może być tak, że piłkarze rezerw będą zarabiać tyle, co pierwszy skład. Musicie dążyć do tego, by rezerwowi zarabiali góra 70% tego, co pierwsza drużyna. Nie tylko oszczędzicie, ale potencjalny awans do pierwszej jedenastki będzie dla piłkarzy istotnie jakąś zmianą, która wywoła dodatkową motywację.

Mimo tego, iż w trakcie sezonu będziecie mieli niewielki wpływ na zmianę warunków budżetowych, nie zwalnia to Was od pilnowania wydatków. Podstawowa zasada zdrowej kondycji finansowej zakłada nie przekraczanie poszczególnych budżetów i działalność zmierzającą do zarobienia dodatkowych pieniędzy (większe kwoty od sponsorów, praca nad poprawą frekwencji, jak najlepsza postawa w lidze, zarobki z pamiątek). Dzięki temu nie tylko zyskacie przychylność zarządu, ale i będziecie mieli lepszą pozycję wyjściową do negocjacji budżetowych w przyszłym sezonie.